K

Kel Aliço

Saçsız Aliço Biyografisi

Kırkpınar’da 26 sene defalarca başpehlivan olmuş, Koca Yusuf ile berabere kaldıktan sonradan başpehlivanlığı ona bırakmıştır.

Saçsız Aliço, 1844 tarihinde Bulgaristan’da Plevne ili, Cerven Brjag beldesi Kojnare köyünde doğmuştur. Güreşe minik yaşta başladı. 93 harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte Yürkiye’ye gelmiştir. 1864 yılında Kırkpınar’da güreşirken Sultan Abdülaziz‘in ilgisini çekerek rahat güreşlerine katıldı. Yıldız Sarayı’nda şamdancı başılığa dek yükseldi. Kolaylık güreşlerinde Sultan Abdülaziz’in başpehlivanlarından Makarnacı Hüseyin ve Arnavutoğlu Ali Pehlivanlarla güreşti. Kavasoğlu’ndan daha sonra Kırkpınar’a katılarak Sarayiçi meydanında efsanevi güreşler yaptı.

Bilhassa elense ve tırpanlarıyla meşhurdur. 190 cm boyunda 120-130 kilo ağırlığında, kollarpehlivandır. Aliço’yu Osmanlı ülkesinde tanımayan güreş meraklısı yok sayılır. Saçının azlığından nedeniyle “Saçsız Aliço” ve güreşteki amansız hücumlarından nedeniyle “Zalim Aliço” lakaplarını takılmıştır.

Kel Aliço’nun en garip güreş hikâyesi ise Koca Yusuf‘la yaptığı karşılaşmadır. Aliço 1884’e kadar başpehlivanlık unvanını kimseye kaptırmamıştır. 1884’te Koca Yusuf ile tam altı saat güreştikten sonra cazgır ve hakem araya girerek güreşinizi berabere ayıralım derler, ama Aliço bunu kabul etmez ve şöyle der: “Bunun burasına er meydanı derler. Güreş bitene değin devam eder. Keza bu kızan da beni yenecekse yener”. Bu sözlerden çok etkilenen Koca Yusuf, Aliço’nun elini öperek, “Ustam sen böyle dedin vücudumda derman kalmadı. Getir elini sırtımı yere vur” der. Aliço da böyle bir yiğidin Başpehlivan olmayı 1885 yılının Kırkpınar Başpehlivanı bildiri eder.

Kel Aliço, Kırkpınar’da 26 sene üst üste başpehlivan olmuş, Koca Yusuf’la berabere kaldıktan sonradan başpehlivanlığı ona bırakmıştır. Kırkpınar’da 18 sene başpehlivanlığı olan Adalı Halil‘in de ustasıdır. Sultan Abdülaziz‘in saray pehlivanlığını yapmış, Abdülaziz’e de pehlivanlık öğretmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Keremcem

Kel Aliço, pek güçlü bir güreşçidir ki 70 yaşında iken kendi yetiştirmesi olan Adalı Halil’in meydan okumasını kabul etmiş ve kendisinden 25 yaş minik olan çırağını, Gelibolu’da bir düğün güreşinde yarım saat içinde yenerek halen ne dek kaslı olduğunu göstermiştir.

Kel Aliço, Sultan Abdülaziz’in 30 Mayıs 1876 tarihinde padişahlıktan indirilişine değin sarayda kaldı. Sultanın ölümünden sonra saraydan ayrıldı. Yaşlılık günlerini Malkara köylerinde bekçilik yaparak geçirdi. Yaşamının son yıllarında gözlerine perde inesi sebebi ile göremiyordu.

Saçsız Aliço, 1922 yılında Edirne’de Karahumma hastalığı nedeniyle 78 yaşında ölmüştür. Mezarı Edirne‘ nin İpsala Kazası’nın Koyunyeri Köyü’ndedir.

Her sene 16 Mayıs’ta Saçsız Aliço Güreşçi’ı Anma ve Yağlı Güreş Festivali yapılmaktadır. Kırkpınar sarayiçi ve yaşadığı köy meydanına heykelleri yapılmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı