K

Kemal Dedeman

Kemal Dedeman Biyografisi

Dedeman otellerinin kurucusu

Kemal Dedeman, 1903 yılında Kayseri‘de doğmuştur. Bütün adı Mehmet Kemal Dedeman’dır. Annesi Hacı Nazire Bayan, babası Hacı Rıfat Şükrü Bey’dir. Genç yaşta babası ölünce okuldan ayrılıp babasından kalan ticarethanenin başına 1918 yılında aşmak zorunda kaldı. 1924 yılına değin iş yerini çalıştıran Kemal Dedeman, 1924 yılında iş yerini tasfiye ederek İzmir’e gitti. Anında peşinde askere alındı ve askerliğini Kahramanmaraş’da yaptı.

Askerlik bittiğinde de Kayseri Adliyesi’nde Zabıt Katibi olada adliyedeki işinden ayrılarak bitmiş ticaret hayatına girdi. 1933’te Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarında Atatürk’ün nutkunu okuyacağı platformun yapımını da üstlendi. 1933 yılında Ankara’ya artan bir şekilde yiyecek ve vaat işleriyle uğraşmaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Yeşilköy, Ankara Etimesgut ve Kütahya Askeri Havaalanları ile Kayseri Tayyare Fabrikası gibi inşaatlarda müteahhitlik yaptı. Sırasıyla inşaat, madencilik ve turizm yatırımları ile büyüdü.

1945 yılında, zamanın hükümetince başlatılan Şimşek Yolları Projesi kapsamında, Kayseri, Kırşehir, Sivas arasındaki yol inşaatlarının yapımını üstlendi ve gerçekleştirdi.

Kemal Dedeman, 1947 yılında çalışmalarına madencilik işlerini de katarak, Krom, çinko, kurşun ve manyezit madenlerinin işletmesi ve ihracatı da yapmaya başladı.

1966 yılında Ankara’da Dedeman Hotelini açarak turizm sektörünn itibaren öncelikle oteller elde etmek üzere, davet ve hizmete karşın işletmelerle yeni yatırımlar birbirini izledi. Yıllar önce, içindeki ülke sevgisi ve inancıyla yola çıkan Mehmet Kemal Dedeman, gerçekleştirdiği yatırımların yanı sıra eğitim-afiyet kurumları inşaası ve iç donanımlarına yaptığı bağışlarla ülkesine hizmet vermeye devam etti ve “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”na bedel görüldü.

Merkezi Ankara’da yer alan Kayseri İli Yardım Derneği’nin kurucuları arasında da bulunan Kemal Dedeman: Kayseri’de bir Dedeman Ortaokulu ve Dedeman Temel Eğitim Okulu, Yahyalı’da Dedeman Camii ve Dedeman Müftülük Binası ile Pınarbaşı’nda Dedeman İmam Hatip Okulu inşa ettirmiştir. Kemal Dedeman, son olarak Kayseri Erciyes Üniversitesi bünyesinde, 5300 metrekare kapalı alanı olan 100 yataklı Kanser Hastanesi yaptırmış, hem farklı alanlara yönlendirilmiş kuruluş ve kurumlara büyük çapta destek ve katkıları sürekli sürmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Korcan Karar

Kemal Dedeman, Şahinur Dedeman ile evlendi. Murat Dedeman ve kızı Nazire Dedeman Çağatay adında iki çocuğu vardır.

Kemal Dedeman, 12 Şubat 1998 tarihinde 95 yaşında İstanbul’da ölmüştür.

Dedeman Otelleri, yurtiçinde 16, yurtdışında ise 4 otel elde etmek üzere 20 otele ulaşmış durumdadır.

Dedeman holdingin yönetiminde; oğlu Murat Dedeman ve torunlar Rıfat ile Banu bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı