K

Kemal Özkan

Kemal Özkan Biyografisi

Sünnetçi
”Bugün sünnet yarın deniz” deyimini Kemal Özkan Türkiye”ye kazandırdı.

Kemal Özkan, 1934 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde doğmuştur. İlkokulu ve ortaokulu Darende’de Cumhuriyet Okulu’nda okudu.

1950 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nin sınavlarını kazandı fakat kurada kaybettiği için gidemedi. O da Ankara Afiyet Koleji’ne girdi ve okurken sonradan istanbul Afiyet Koleji’ne geçti ve 1953 yılında buradan mezun oldu.

Mezun olunca Sızı Diyadin’de sağlık memurluğuna ödev oldu. daha sonra askerlik vakti geldiği için Ankara Değiştirme Subay Okuluna geldi oradaki kursun sonunda istanbul Çamlıca Askeri Sanatoryumunda askerliğini tamamladı. Askerlik bittikten daha sonra ödev olduğu Cizre Trahom Savaş Merkezi’nde afiyet memurluğu yaptı.

26 Aralık 1956 tarihinde istanbul Levent’te hala mevcut olan afiyet evini açtı.

15 Haziran 1960 tarihinden 15 Nisan 1964 tarihine kadar deniz taşımacılık şileplerinde afiyet zabitliği yaptı. bu vesileyle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa liman şehirlerinin adeta hepsini görme fırsatı oldu.

30 Mayıs 1964 tarihinde ilk kezesteziyle sünnet yapmaya başladı. 27 Haziran 1976’da Sünnet Sarayı’nı kurdu.

Kemal Özkan, 1972 yılında Hatice Nuran Alkaya ile evlendi. Murat ve Levend adında iki oğlu, Süheyla ve Berna adında iki gelini ve her iki oğlundan ikişer torunu var (Selin, Kaya Emre, Kemal Sarp ve Murat Yüksek Dağ Özkan). Murat Özkan hemen şimdi 7 yaşındayken babasıyla birlikte 5,5 yaşındaki kardeşini sünnet ederek baba mesleğine erken yaşta adım attı. Levend Özkan 2004 yılında bevliye uzmanı olarak kariyerini böbrek nakli ve çocuk ürolojisi üzerine devam ettirdi.

29 Ekim 1967 tarihinde Darende’de birincil toplu sünnetini 47 çocukla gerçekleştirdi. Türkiye’de Adana, Adapazarı, Sızı, Antalya, Araklı, batman, Bingöl, Bursa, Çorum, Eleşkirt, Edirne, Elazığ, İzmir, Kağızman, Kiğı, Kocaeli, Malatya, Malazgirt, Samsun; Yurtdışında Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Kosova ve Libya’da toplu sünnetlerde binlerce gereksinim sahibi çocuğu bedava olarak sünnet etti. Hem Amerika, Avustralya, Danimarka, Fransa ve İngiltere’de yüzlerce aileye hizmet verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kani Karaca

1971 yılında Köln’de 25 çocukla Almanya‘da toplu sünneti başlattı ve 1976 yılında Alman Afiyet Bakanlığı’ndan “sünnetçilik” iznine sahip ilk ve tek sıhhat çalışanı olarak, belirsiz oturma ve alıştırma yetkisi aldı. Türk ailelerin ülkeye gelmekte zorlandıkları yıllarda, ülkeyi baştanbaşa dolaşarak yurt haricen yaşamış çocukların sünnetlerinin dinç ve geleneksel biçimde yapılabilmesini sağladı. 1987 yılında birincil kez sünnette lazer teknolojisini kullandı. Ama çok pahalı bir sistem olması nedeniyle devam etmedi.

Kemal Özkan, Türkiye’de sünnetin modernleşmesini ve önemsenmesini karşılayan bir sağlıkçı olarak gerek devlet kurumları gerekse sivil toplum kuruluşları göre verilen sayısız övünç ve teşekkür ödülüne sahiptir.

Kemal Özkan, 1989 yılında 628. Kırkpınar Ağası olmuştur. ANAP”ın kurucuları aralarında yer aldı ve Beşiktaş İlçe Başkanlığı da yaptı Kemal Özkan. 1983 yılında Anap’dan milletvekili adayları aralarında yer aldı. Turgut Özal’ın torunlarını da o sünnet etti.

Kemal Özkan, 7 Nisan 2014 tarihinde 80 yaşında İstanbul’da vefat etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı