K

Kenan Ece

Kenan Ece Biyografisi

Kenan Ece, 24 Aralık 1980 tarihinde Birleşmiş Arap Emirlikleri, Dubai’de doğmuştur. Bütün adı Cahit Kenan Ece’dir. Bir ablası vardır. Babası Murat Ece’dir. Galatasaray Spor Kulübü’nün eski yöneticilerinden Turgan Ece’nin torunudur. Türkiye’nin birincil dünya güzeli Keriman Halis‘in yeğenidir, yani büyük halasıdır. Babası Murat Ece kariyerinin altı senesini Dubai/UAE ve Abidjan/Ivory Coast’da geçirdiği sırada Kenan Ece de Dubai’de doğmuştur.
istanbul Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten daha sonra 2004 yılında Amerika’da New York‘ta Davidson College’de tiyatro ve ekonomi eğitimini tamamladı. Üniversitede okurken birçok oyunda rol aldı. New York‘tayken özgeçmişini İrlanda‘da yatırım yapan bir Türk şirketine gönderip İrlanda’ya gitgide artarak iki sene her tarafında finans analistliği yaptı. Mezun olduktan sonradan dört yıl İrlanda’nın baş şehri Dublin’de yaşadı. İki yıl finansman üzerine bir enerji şirketinde çalıştı. Gaeity School of Acting ve Irish Film Academy’de oyunculuk eğitimine devam etti. İki sene oyunculuk dersi aldıktan sonradan bir gösteri yaptı ve oyunu izleyen bir ajans onunla tanışmak ve niyetlenmek istedi. sonra Dublin’de ajansa ulaşarak, bir dizide rol almasını beri yayınlanan “Fair City” adı bir dizide on üç birim rol aldı. Enerji şirketindeki işini bıraktı.

Arkasından İrlanda Devlet Tiyatrosu “The Abbey” ‘de 3,5 ay çalıştı. İrlanda Film Akademisi’nde kamera önü oyunculuğu üstüne dersler aldı. Uzun metraj bir filmde Almanca minik bir rol oynadı. İrlanda’nın sevilen komedyenlerinden Katherine Lynch’in televizyon şovunda İspanyol bir matadoru oynadı.

2009 yılı başında Türkiye’ye döndüğünde ilk sinema projesi yönetmenliğini Yusuf Kurçenli’nin yaptığı “Yüreğine Sor” adlı filmde Hakan Eratik, Işık Halkası Algan, Civan Canova, Şevval Sam ile beraber oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Koray Avcı Çakman

2010 yılında başrollerini Perran Kutman, Çetin Tekindor, Melis Birkan, Özge Özpirinçci ve Öner Erkan’la paylaştığı “Çılgın Saraylı” adlı dizide “Dikte Zahir” karakterini canlandırdı.

2011 yılında Özer Kızıltan‘ın çektiği ‘Beni Unutma‘ isimli filmde Mert Fırat ve Açelya Yılhan‘la birlikte rol aldı.

2012′de Mustafa Üstündağ ile Balçık’dan Tiyatro’yu kurdu.

Kenan Ece 2011 yılında ”İzmir Çetesi” adlı dizi setinde Mustafa Üstündağ ile tanıştı. ”Birimiz toprak grubundan, birimiz su. Bizden olsa olsa çamur olur” dediler ve Çamur’u kurdular.

Kenan Ece, 2014 yılında senaryosunu Birol Güven, Yaşar Arak ve Caner Güler‘in yazdığı “Kalp Hırsızı” adlı dizide Mine Tugay ve Selin Ortaçlı ile başrolde oynadı.

Bugüne değin Türkiye‘de üretilmiş en büyük bütçeli sinema filmlerinden biri olarak dikkat çeken, 25 Aralık 2015 tarihinde vizyona giren “Ertuğrul 1890” adlı sinema filminin yapımcılığını Türkiye tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya tarafında ise Ertugrul Film Partners üretim ortağı grubu üstleniyor. Uygulayıcı yapımcılığını Japonya‘da TOEI şirketi, Türkiye’de Böcek Yapım’ın gerçekleştirdiği filmde, Türk oyuncular, Kenan Ece, Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Serbest, Tamer Levent, Melis Babadağ, Murat Serezli, Deniz Oral, Hakkı Haluk Eli Bol, Cem Cücenoğlu, Erkan Pekbay, Mert Aygün, Alper Düzen ve Japon oyuncular Seiyo Uchino, Shioli Kutsuna, Naoto Takenaka, Yui Natsukawa, Toshiyuki Nagashima, Takashi Sasano, Yukiyoshi Ozawa rol aldı.

Kenan Ece, 22 Ekim 2017 tarihinde oyuncu Canan Ergüder ile İzmir‘de evlendi.

Ödülleri :
2012 – 17.Sadri Alışılmış Ödülleri, En İyi Muavin Erkek Oyuncu (Beni Unutma)

Tiyatro :
2014 – Bakarsın Bulutlar Gider… : Özen Yula – BO Sahne
2012 – Islah Evi (The House of Correction) : Norman Lock – Çamur’dan Tiyatro

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kiriakos Miçotakis

Filmleri ve Dizileri :
2017 – Taksim Hold’em (Odun)(Sinema Filmi)
2017 – Ver Kaç (Sedat) (Sinema Filmi)
2017 – Cingöz Recai (Sinema Filmi)
2015 – Magi (Emir)(Sinema Filmi)
2015 – Ertuğrul 1890 (Sinema Filmi)
2015 – Aşk Olsun (Caner) (Sinema Filmi)
2014 – Yürek Hırsızı (Tekin) (TV Dizisi)
2014 – Gulyabani (Murat) (Sinema Filmi)
2012 – Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede 2 (Sinema Filmi)
2012 – Son (TV Dizisi)
2012 – Sağ Salim (Ayhan) (Sinema Filmi)
2012 – Krem (TV Dizisi)
2011 – İzmir Çetesi (Ateş) (TV Dizisi)
2011 – Bul Beni (Sinema Filmi)
2011 – Beni Unutma (Hakan) (Sinema Filmi)
2011 – Ay Tutulması (Kenan) (TV Dizisi)
2010 – Samanyolu (Namık) (TV Dizisi)
2010 – Gecekondu (Kendisi) (Tv Programı)
2010 – Deli Saraylı (Emir Zahir) (TV Dizisi)
2009 – Masumlar (Kaan) (TV Dizisi)
2009 – Yüreğine Sor (Mustafa) (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı