K

Kezban Hatemi

Kezban Hatemi Biyografisi

Meşhur davaların avukatlığını yapmakla ünlüdür.
Kezban Hatemi, tanbul’da Şahver ve Ali Demirci çiftinin kızı olarak zincirlikuyu’da doğmuştur. Liseyi Nişantaşı Kız Lisesi’nde okudu, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyarak 1972 yılında mezun oldu. Aynı sene onun hocalığını da yapmış olan Hüseyin Hatemi ile evlendi. Benzer okulda doktora yaptı.

İstanbul Barosu’nda kayıtlı özgürlük avukat olarak çalışan Kezban Hatemi, eşinin aksine hararetli ve seri konuşmalarıyla tanındı.

Türk siyasi hayatında tarihi davalardan biri olarak kabul edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Siirt’te okuduğu şiirin arkasında başlayan yargı sürecinde tekrar ön saftaydı. Hrant Dink cinayetinin arkasından açılan davada eşi Rakel Dink’in avukatlığını da üstlendi.

Uzmanlık alanları İslam hukuku, insan hakları, bayan hakları, çocuk hakları ve hayvanen Teknik Üniversitesi ve Darülaceze Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği görevini de yürütüyor. Milli ve uluslararası değişik konferans ve sempozyumlara konuşmacı olarak katılmaktadır. Cadde çocukları ve uyuşturucu ile mücadele için dağıtılmış konferans ve sempozyumlara katılmıştır.

Katolik, Ortodoks ve Süryani cemaatlerinin kurumsal, Patrik Bartholomeos’un bireysel avukatıdır. Papa 2. Jean Paul’ün davetlisi olarak Vatikan’a gitti.

1995 yılında Ekim-Şubat ayları aralarında “Elmanın Yarısı” adlı televizyon programını düzenleyerek yönetmiştir.

Kezban Hatemi’nin fotoğraf sürüklemek, ebru gerçekleştirmek, tespih ve fotoğraf koleksiyonu yerine getirmek hobileri arasındadır.

Kezban Hatemi, 26 ağustos 1972 tarihinde avukat Hüseyin Hatemi ile evlendi. Mehmet Ali (d.1973) adında bir oğlu vardır.

Kezban Hatemi, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti kadar açıklanan ve barıştırma sürecini yönetecek olan 63 şahsiyet Akil ahali listesine Güneydoğu Anadolu Bölgesinden girmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kübra Par
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı