K

Kim İl Sung

Kim İl Sung Biyografisi

Kuzey Kore’nin birincil başkanı, Kuzey Kore’yi 1948 yılından 1994 yılındaki ölümüne kadar 46 yıl baştan başa yönetti.

Kim İl Sung, 15 Nisan 1912 tarihinde Mangyongdae, Pyongyang, Kuzey Kore’de orta sınıf bir ailede doğmuştur. Annesi Kang Pan-sok, babası Kim Hyung-Jik öğretmendi. Belli Başlı adı Kim Song Ju’ydu. Ama ilerleyen yıllarda adını değiştirecek ve Kim il Sung olarak tanınacaktı. Şimdiki Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un dedesidir.

Kore tarihi her tarafında güçlü komşuları tarafındanlmuştur. Kim İl Sung’in doğumundan iki sene öncede Japonya’nın yayılmacı politikalarının bir sonucu olarak işgale uğradı. Japon yönetimi her geçen gün daha sert bir hal aldı. Böyle bir ortamda çoğalan Kim İl Sung öğrencilik yıllarından itibaren işgal karşıtı eylemlere katılmaya başladı. Okul kitaplarının Korece yerine Japonca okutulması teşebbüsü üstüne Kim İl Sung ve öteki mektep arkadaşları değişik protesto gösterileri düzenlediler. 1925 yılında Kim İl Sung ve ailesi Japon baskısından kaçmak için Kuzey Çin’e yani Mançurya’ya kaçtılar.

Mançurya’da öğrenimine sürekli Kim İl Sung, burada Çin Komünist Partisi ile tanıştı. 1931 yılında Kore İşçi Partisi’ne girdi. Sonradan da Kore-Çin sınırında Japonlarla uğraş edebilmek için orduya katıldı. Çinli gerillalar bozguna uğrayınca Kim İl Sung diğerleri ile birlikte Sovyrunda kaldı. Kim İl Sung, burada eğitimini tamamladı ve 1945 yılında Sovyet ordusuna katıldı. Pyongyang’ı işgal eden birlikte binbaşı rütbesiyle bir Kore birliğine komuta etti. Koreliler kadar kurtarıcı olarak karşılandılar. Efsanevi Kore kahramanı anlamına gelen Kim İl Sung adını aldığı söylenir.

İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden daha sonra Koreli liderler geleneksel başkent Seul’de toplanmışlardı. Ama Amerika ve Sovyetler ülkenin Kuzey ve Güney Kore olarak bölünmesine karar verdiler. Kore’deki koministler üç gruba ayrılmışlardı: Birinci Sovyet müttefikleriydi içlerinde Sovyetlerden dönmüş Koreliler vardı. İkinci grup Çin’den geri dönen ve Çin tipi kominizm isteyen gruptu. Üçüncü grupta Çin ve Japonya’nın sömürge faaliyetlerine isyan etmiş yerli ahali vardı. Kim İl Sung, Kore’deki Sovyet komutanlar göre lider tamamlanmak isteniyordu. O dönemde ülkedeki tanınırlığı fazla artı değildi. Sovyetler, Kuzeydeki yönetimin başına gelebilmesi için Kim İl Sung’in rakiplerini etkisiz ayla getirmesine takviye ettiler. sonuç olarak 1948 yılında Kim İl Sung, Kuzey Kore’nin birincil başkanı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kamran İnan

Kim İl Sung, Kuzey Kore’nin birincil başkanı olarak yaptığı ilk işlerden biri Sovyetleri Kore’yi birleştirmek konusunda razı etmek oldu. 1950 yılında Kim İl Sung, Sovyet ordusuyla birlikte Güney Kore’ye saldırdı ve işgale başladı. Güney Kore’nin durumu ümitsiz görünürken Birleşik Milletler duruma müdahil oldu. Birleşik Milletlerin müdahalesi sonucu Kuzey Kore yenilgiler almaya başlayınca Kim İl Sung, Çin’den takviye istedi. Çin birlikleri birincil ilk kez başarılı olsalar da Birleşmiş Milletlerin karşı saldırısı üstüne hudut 27 Temmuz 1953 tarihli Panji. Bu Nedenle Kim İl Sung’in baştan birleşme hayalleri son buldu.

Kim İl Sung yönetimde Sovyet diktatörlerinkine benzer bir yöntem izledi. Bilhassa lider kültüne çok ağırlık verdi. Bu Vesile Ile kendi gücünü de arttırmış oldu.1960 yılına gelindiğinde otoritesine tehdit olabilecek kimse kalmamıştı. Anne ve babasına, amcalarına ve dedesine onursal “Devrimci Kahraman” statüsü verdi. Ülkede önemli bir dehşet havası etken olmaya başladı. Kuzey Kore dış dünyayla ayrıntılarıyla kapalı bir ülke haline geldi. Karşı Taraf olduğundan şüphelenilen herkes en ağır cezalara çarptırıldı. Peşinde Kuzey Kore’yi sanayileşmiş, askeri açıdan güçlü ve disiplinli bir devlete dönüştürmeye yönelik uygulamalar başlattı. SSCB ve Çin Insanlar Cumhuriyeti ile yakın ilişkiler kurdu.

1972’de başbakanlık makamı kaldırılarak, devlet başkanlığı getirildi.

Kim il Sung 1965 yılında Juche ideolojisinin temellerini açıkladı. Juche öndere koşulsuz sadakati gerektiriyordu. Keza Sovyetlerin Josef Stalin’in ölümünden daha sonra benimsediği destalinizasyon politikasına da bir tepkiydi. Juche Kuzey Kore Devletinin devlete ait ideolojisi olarak kabul edildi. Ömrünün sonlarına doğru Kim İl Sung oğlu Kim Jong-İl’i yerine geçmesi için hazırlamaya başladı ve ona önemli görevler verdi. 1994’te geçirdiği bir yürek krizi sonucu öldü. Vasiyeti gereği Kim Jong il yeni devlet başkanı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kanat Heparı

Kim İl Sung, 1941 yılında Kim Jong-suk ile evlendi. Kim Jong-il, Kim Kyong-hui, Kim Man-il adlarında çocukları oldu. 22 Eylül 1949 tarihinde eşi öldü. 1952 yılında Kim Sung-ae ile evlendi. Kendisi ölene kadar evli kaldılar. Kim Pyong-il, Kim Kyong-Jin adlarında çocukları oldu.

Kim İl Sung, 8 Temmuz 1994 tarihinde Myohyangsan, Kuzey Kore’de 82 yaşında ölmüştür. Öldükten sonradan yerine oğlu Kim Jong-İl geçti ve Kuzey Kore hanedanlık düzeniyle yönetilen ilk kominist rejim oldu. Naaşı Kumsusan Güneş Sarayı’nda mumyalanmış bir şekilde sergilenmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı