K

Kiriakos Miçotakis

Kiriakos Miçotakis Biyografisi

7 Temmuz 2019 tarihinde yapılan seçimde Yunanistan başbakanı olarak seçildi.

Kiriakos Miçotakis, 4 Mart 1968 tarihinde Atina, Yunanistan’da doğmuştur. Tam adı Kiriakos Alec Miçotakis’dir. Babası Yunanistan‘ın eski başbakanlarından Konstandinos Miçotakis‘dir. Athens College’den 1986 yılında mezun oldu. Harvard Üniversitesi Sosyal Bilimler fakültesi (BA, İYYL) ve Stanford Üniversitesi’nde (MA) eğitim aldı.

Harvard Üniversitesinden mezun olduktan sonra manâlı finans şirketlerinde ödev aldı.

Kiriakos Miçotakis’in ablası Dora Bakoyannis (d.1954) daha önce Dışişleri Bakanı olarak görevi yaptı, yeğeni Kostas Bakoyannis ise son yerel seçimlerde Atina Belediye Başkanı seçildi.

Kiriakos Miçotakis, 2004 yılında Yeni Demokrasi Partisi’nden (ND) milletvekili seçildi.

24 Haziran 2013 – 27 Ocak 2015 tarihleri aralarında yönetimsel reform bakanı olarak görev bölge Kiriakos Miçotakis, 11 Ocak 2016 tarihinde Yeni Demokrasi’nin (ND) genel başkanı seçildi ve asıl muhalefet partisi lideri konumuna geldi.

Kiriakos Miçotakis, 1997 yılında Polonya kökenli Mareva Grabowski ile evlendi. Sofia Mitsotaki, Dafni Mitsotakis, Konstantinos Mitsotakis adlarında 3 çocuğu vardır.

7 Temmuz 2019 tarihinde yapılan seçimde iktidardaki rakibi Aleksis Cipras‘ın 11,5 puan önünde tamamlayarak Yunanistan başbakanı olarak seçildi.

Miçotakis ailesinin Türkiye‘ye ilişkin ise ilgi çekici bir bağı bulunuyor. Askeri darbe sonrası kurulan Yunanistan‘daki Albaylar Cuntası yönetimi (1967-1974) sırasında babası Konstandinos Miçotakis, dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil‘in yardımıyla Türkiye üzerinden Paris‘e sürgüne gitmişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kazım Dirik
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı