K

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz)

Kıvırcık Ali (Ali Özütemiz) Biyografisi

Ali Özütemiz, 11 Ekim 1968’de Tokat’ın Turhal ilçesinin Erenli Köyü’nde, dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi.
Kıvırcık Ali okuduğu, “Isırgan Otu”, “Tükendim” ve “Gülüm” isimli eserlerle akıllarda yer yapmıştı.

İlkokul yıllarına geldiğinde , o doğmadan 37 gün önce ölüm eden babasının sazını çalmaya başladı. Mahzuni Şerif, Abdullah Papur, Ali Kızıltuğu, Ali Ekber Çiçek, Muhlis Nehir, Rıza Aslandoğan, Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Sebahat Akkiraz gibi büyük üstatları dinleyerek büyüdü. Onları örnek aldı. Yoksulluk yüzünden ilkokuldan daha sonra okuyamadı ve İstanbul’a göç etti. Bir saz evinde ve konfeksiyon atölyelerinde çalıştı. Zamanının çoğunu bağlama çalarak geçiren Özütemiz, gazino ve düğün salonlarında çalışmaya başladıktan sonradan saçlarının uzun ve kıvırcık olmasından dolayı “Kıvırcık Ali” olarak anılmaya başlandı.

rden Türkülere Yol Eyledik albümü ile profesyonelliğe adım attı. 1998’de ikinci albümleri olan Türküler Kimliğimiz’i çıkardılar. Bu albümde müziği kendisine ait olan Turnalar adlı eser de yer alır. 1999 yılında birincil solo albümü olan Gül Tükendi Ben Tükendim’i çıkardı. Geniş bir dinleyici kitlesine sahipti. Albümlerinde asgari on eserin müziği kendisine ait. Bestelerini Edip Akbayram ve Sibel Can ilk önce edinmek üzere bir çok ressam seslendirdi. Ozanlık geleneğini sürdürdü. Anadolu türkülerini içinde barındıran besteleri ve kendi tarzını ortaya koyan yorumuyla ünü Avustralya ve Kanada’ya kadar ulaştı. sonra Isırgan Otu, Üçüncü Gurbet, Geriye Dönün Seneler ve Hepimize Yeter Dünya albümlerini çıkardı.

”Gül tükendi ben tükendim”, ”Isırgan otu”, ”Üçüncü gurbet”, ”Geriye Doğru dönün seneler” ve ”Hepimize yeter dünya” adlarıyla 5 albüm çıkardı.

Biri kız iki çocuk babasıydı.

11 ocak 2011 de bir trafik kazasında vefet etti

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Köroğlu
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı