K

Koray Çalışkan

Koray Gayretli Biyografisi

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doçenttir. Radikal Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Koray Işine Düşkün,30 Haziran 1972 tarihinde istanbul’da doğmuştur. 1984- 1990 yılları arasında İzmir Bornova Anadolu Lisesinde okudu. 1991 yılında başladığı Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlişkiler Bölümünden 1995 yılında mezun oldu.

1995 – 1997 yılları aralarında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1997 – 1999 yılları aralarında New York Üniversitesinde ABD Siyaset Bilimi dalında ikinci yüksek lisansını yaptı. 2002 yılında ABD, Memphis’de Rhodes Kolejinde Milletlerarası Pamuk Enstitüsü bölümünde Spot, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Pamuk Piyasaları Uzmanlık Sertifikası eğitimi aldı. 2005 Yılında New York Üniversitesinde Siyaset Bilimi Doktorasını tamamlayıp Dr. Ünvanını aldı.

Politik iktisat, siyasi rejimler, siyasi partiler ve Ortadoğu siyaseti üstüne incelemeler yapan Koray Gayretli’ın doktora tezi Kuzey Amerika Ortadoğu Çalışmaları Birliği göre En İyi Sosyal Bilim Tezi seçildi.

New York Üniversitesi’nden üstün başarıyla aldığı doktora derecesinden sonradan yazdığı ve Princeton Üniversitesi Yayınları’nın bastığı, küresel emtia piyasaları üstüne olan bir kitabı vardır.

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden Eğitimde Üstün Galibiyet ödülüyle taltif edildi.

1995 – 1997 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlişkiler Bölümünde Asistan olarak çalıştı.

2003 – 2005 yılları arasında New York Üniversitesi’nde Akdeniz Çalışmaları Grubunda Koordinatör olarak tayin aldı. 2005 – 1996 yılları aralarında New York Üniversitesi’nde Siyaset Bölümünde Muavin olarak çalıştı.

2005-2006 yılları aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nde Küresel ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Akademik Koordinatör olarak tahsis yaptı.

2005-2011 yılları aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlişkiler Bölümünde Muavin Doçent olarak çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Karl Liebknecht

2011 yılından beri de Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlişkiler Bölümünde Doçent olarak tayin yapmaktadır.

Radikal Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Siyasi partiler ve Ortadoğu hakkında çalışmalar yapmaktadır.

Bilimsel çalışmaları yanına, sinemacı kimliğiyle de tanınan Koray Çalışkan, “Yangın Var” filminden sonradan birçok belgelere dayanan hazırlamış ve yönetmiş, son belgeseli “Harikalar Diyarı Cumhuriyeti” Habertürk’te dört bölüm olarak yayınlanmıştır.

2011 yılında yapımcılığını üstlendiği “”Yangın Var” filminin bununla birlikte Murat Batgi ile birlikte senaryosunu hazırladı. Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu yaparken, başrolde Osman Sonant oynadı ve diğer rollerde ise Yavuz Bingöl, Şerif Sezer, Metin Yıldız, Erkan Can, Settar Tanrıöğen, Gafur Uzuner, Nesrin Cavadzade gibi oyuncular oynamıştır.

Koray Işine Düşkün, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

28 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mirgün Cabas, Koray Çalışkan, Pelin Batu ve Banu Güven‘i terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla ifadeye çağırdı.

10 Temmuz 2017 tarihinde FETÖ’ye yönelik operasyonlar kapsamında Boğaziçi ve İstanbul Uygarlık Üniversitesi’ne yapılan baskınlarda aralarında Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Koray Çalışkan’ın da bulunduğu 72 kişi gözaltına alındı.

Ödülleri :
2006 – Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü – Eğitimde Üstün Galibiyet Ödülü
2005 – Middle East Studies Association of North America – Malcolm H. Kerr Sosyal Bilimler Doktora Tezi Ödülü

Kitapları :
2010 – Market Threads: How Farmers and Traders Create a Global Commodity, Princeton: Princeton University Press.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2010 – Esma (Kısa Film)

Senaryo :
2011 – Yangın Var (Sinema Filmi)
2010 – Esma (Kısa Film)

Yapımcı :
2011 – Yangın Var (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı