K

Koray Candemir

Koray Candemir Biyografisi

MaSKott müzik grubunun solisti, gitaristi olarak ödev yapmaktadır.

Koray Candemir, 7 Ağustos 1975 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Tam adı Orçun Koray Candemir’dır. Müzik ile tanışması abisi Durul Candemir doğru olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği mezunudur.

Lise yıllarında müziğe başlayan Koray Candemir arkadaşları ile birlikte kurduğu gurubu ile Uyruk Liselerarası Müzik Yarışması’na katılarak dereceye girdi. Liseden sonra İstanbul’da değişik mekanlarda sahne aldı. Bu sırada 1994 yılında Kargo grubu ile tanışarak onlara katıldı. 1994 – 2008 yılları arasında Kargo müzik grubunun solistliğini yaptı.

1996 yılında Kargo grubunun çıkardığı “Yarına Ne Kaldı?” albümünün solistliğini yaptı. 1997 yılında da “Sevmek Kuvvet” adlı albümde ki şarkılarla hem sevildi hem de tanındı. 2000 yılında yapılan “Sen Bir Meleksin” albümünde besteci ve laf yazarı olarak yer aldı. 2001 yılında grupta başlayan sorunlar sebebiyle gurup dağıldı.

Kargo dağıldıktan sonradan solo olarak 2001 yılında söz ve bestelerin çoğu kendisine ait olan “Sade” albümünü çıkardı.

2001 yılında Ferzan Özpetek’in Gianni Romoli ile senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini Ferzan Özpetek’in yaptığı “Cahil Periler (Le Fate Ignoranti)” adlı İtalyan iki taraflı yapımı bir filmde çoğunluğu İtalyan olan oyuncularla ve Serra Yılmaz ile birlikte rol aldı.

Bu dönemde dağıtılmış reklam kampanyalarında da yer alan Koray Candemir, 2002 yılında Show TV‘de yayınlanan “Sing Your Song” adlı müzik yarışmasının sunuculuğunu yaptı. Programın sonunda Emre Aydınlatılmış ve Onur Ela kadar yerleşmiş olan 6.cadde isimli grup birinci oldu.

2004 yılında yeniden Kargo grubu ile birleşti ve “Alev ve Su” albümünü çıkarttı. 2005 yılında “Yıldızların Aşağıda” adlı albümde de yer aldıktan sonra Kargo ile beraber Türkiye’nin öyle fazla uygun konser turnelerinde yer aldı. 2008 yılında Kargo grubundan tekrar ayrıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kübra Par

Manga müzik grubunun 5 Aralık 2004 tarihinde çıkardıkları birincil albümleri olan ““maNga” nın içindeki “Kal Yanımda “adlı parçada Koray Candemir konuk sanatkâr olarak albümde yer aldı.

Koray Candemir, 2006 yılında Tanju Eren‘in “Tanju Eren 40” albümünde “Her Tarafta Gelsem Dünyaya” adlı şarkısını seslendirdi.

2006 yılında senaryosunu, yapımcılığını ve yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı “Barda” filminin içinde yer alan “Şayet Bir Gün” isimli şarkıyı da seslendirdi. Bu filmde Nejat İşler, Hakan Boyav, Serdar Orçin, Erdal Beşikçioğlu, Volga Sorgu, Melis Birkan, Akıllı Demirkubuz, Çağan Irmak, Serdar Akar gibi isimler de rol almıştır.

2007 yılında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Habitat için Gençlik Derneği tarafından Y-PEER (Genç Akran Ağı) Türkiye ile yürütülen gençlerin cinsel sağlığı, üreme sağlığı ve hakları kampanyasında sözcülük görevi yaptı.

2008 yılında Gece müzik grubunun “İçinde Gizli” albümünde “Kırmızı” isimli şarkıda gruba vokalistlik yapmıştır.

2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kentine gitti ve orada tekrar Kargo’dan arkadaşı klavyeci Serkan Çeliköz ile birlikte MaSKott müzik grubunu kurdu. 2009 yılından itibaren de MaSKott müzik grubunun solisti, gitaristi olarak görev yapmakta ve ABD’nin çeşitli yerlerinde konserler verdiler.

Kayıtları Seattle‘da gerçekleşen birincil albümleri “Tuval” Mayıs 2010‘da piyasaya çıktı. Seattle Londan Bridge stüdyolarında gerçekleşen albüm kaydında meşhur “Heart” grubunun davulcusu Ben Smith ile çalıştılar. Albümden daha sonra ABD ve Türkiye’de farklı alanlara yönlendirilmiş konserler verdıler.

Albümleri :
Kargo grubu ile:
1996 – Yarına Ne Kaldı?
1997 – Sevmek Zorlama
1998 – Yalnızlık Mevsimi
2000 – Sen Bir Meleksin
2001 – Best of Kargo
2004 – Ateş ve Su
2005 – Yıldızların Altında

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kamil Özler

Solo:
2001 – Sade
2013 – Yarım Kalan

MaSKott grubu ile:
2010 -Tuval

Filmleri ve Dizileri :
2006 – Palavracı Yarim (Kendisi ) (TV Dizisi)
2001 – Cahil Periler (İtalyanca: Le Fate Ignoranti) (Dikte) (Sinema Filmi)

Müzik:
2006 – (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı