K

Korkmaz Yiğit

Korkmaz Yiğit Biyografisi

Korkmaz Yiğit, 10 Nisan 1943 tarihinde Kars‘tan Erzincan‘a göç etmiş Azeri asıllı bir ailenin çocuğu olarak Erzincan’da doğmuştur. İstanbul’da Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. istanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten daha sonra müteahhitlik yapmaya başladı.
Korkmaz Yiğit, 1990’lı yılların başında İstanbul’da gerçekleştirdiği üstteki-kazanç grubuna dönük inşaat projeleriyle adını duyurdu.

1997 yılında Bank Ekspres’i Doğuş Holding’ten 85 milyon dolara satın alarak Korkmaz Yiğit Holding bünyesine kattı. Bank Ekspres, Ekspres Yatırım, Ekspres Leasing, Ekspres Factoring ve Ekspres Danışmanlık’ın da katılımıyla sayıları büyüyen şirketlerini 1997’de holding çatısı aşağıda topladı. sonra da 1998 yılında Kanal 6, 1998 yılında Kanal E ve Genç TV televizyon kanalları ile 1998 yılında Ateş gazetesi ile birlikte Yeni Yüzyıl gazetesini ve 1998 Ekim ayında Milliyet gazetelerini satın alarak medya işine girdi.

Uyruk Gazetecilik A.Ş. ve ISIM Yayın A.Ş.’nin toplam 310 milyon dolar layık biçilen hisselerinin çoğunluğu Korkmaz Yiğit grubuna devredildi.

İnşa ettiği binalardan sonradan en büyük hayalinin ”bir banka sahibi olma” olduğunu bildiren ünlü isim Yiğit, Etibank’ın hisse satışı ihalesine girdi lakin ihalede sunduğu önerge ”hayali önerge” olarak kabul edilince hayalleri kısa biAncak bu olaydan kısa bir vakit sonra 1998 senesinin Ağustos ayında gerçekleştirilen Türk Ticaret Bankası’nın % 84.52 pay oranlı hissesinin satış ihalesinde, en uygun teklifi vererek kazanmayı başararak en büyük hayalini gerçekleştirmiş oldu.

1998 yılında Türk Ticaret Bankası’nın yüzde 84.52’lik hissesinin satışı ihalesini 600 milyon dolar ile kazandı oysa ihale sürecinde Alaattin Çakıcı‘nın devreye girdiği anlaşılınca, ihale iptal edildi. Alaattin Çakıcı ile görüşmelerinin kayıtları, CHP milletvekili Fikri Sağlar tarafından basına açıklandı. Bunun üstüne Yeni Asır gazetesi kapandı. Milliyet gazetesi çalışanlarının baskısı üstüne, gazetenin satışı ve arkasından TürkBank ihalesi iptal edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kıraç

Bank Ekspres davasında, ‘Cürüm dağlamak için teşekkül oluşturmak’ ve ‘Özel belgede sahtecilik’ suçlamalarından 4.5 ay tutuklu yargılanan Korkmaz Yiğit, 3 yıl 9 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı. 2003 yılında dosya üstünde çözümleme yapan Yargıtay, Korkmaz Yiğit’e bahşedilen mahkumiyet kararını süre aşımına girdiği için bozarak davayı ortadan kaldırdı. Hapishaneye girdikten sonra Yeni Asır ve Alev gazetelerini Okay Gönensin‘e, Milliyet’i Açık Fikirli Doğan‘a, Kanal 6 televizyonunu da Ahmet Özal‘a iade etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı