K

Kraliçe Rania

Kraliçe Rania Biyografisi

Ürdün kralı Kral II. Abdullah’ın eşidir.

Kraliçe Rania, 31 Ağustos 1970 tarihinde Filistinli bir ailenin kızı olarak Kuveyt’te doğmuştur. Bütün adı Rania El Yasin’dır. Kuveyt’in Jahra bölgesindeki New English School’da eğitim gördü. Birinci Körfez Savaşı’nda, hekim olan babası Faysal Sıtkı El-Yasin ve ev kadını annesi İlham Yasin’le beraber Kuveyt’i terk etmek zorunda kalan Rania, Kahire Amerikan Üniversite’sinin İşletme bölümünden mezun oldu. Kahire, Londra ve ABD‘de eğitim fark etti. Harvard Üniversitesi‘nde okurken Prens Abdullah (Kral II. Abdullah) ile tanıştı.

Kraliçe Rania, Üniversiteden mezuniyeti ardından Citibaa da Amman’da Apple şirketinde çalıştı ve 1993 yılında da evlendi. Önce prenses ünvanını aldı; eşinin tahta oturmasından sonradan da Ürdün tahtının kraliçesi oldu.

Kraliçe Rania, 10 Temmuz 1993 tarihinde Ürdün kralı Kral II. Abdullah ile Amman‘da yapılan bir düğünle evlendi. Prens Hüseyin (d.1994), Prenses İman (d.1996), Prens Haşim (d. 2005), Prenses Selma (d. 2000) adlarında çocukları vardır.

Kraliçe Rania, bir kraliçe; fakat bununla beraber, eğitim sağlık ve kadın hakları savunucusu olarak sosyal girişimleriyle de dikkat çekiyor. Rania, sosyal girişimleri nedeniyle 2015 yılında Angela Merkel’in elinden Walther-Rathenau Ödülü’nü aldı.

Forbes dergisinin hazırladığı Dünyanın En Zinde 100 Kadını listesinin 80. sırasındadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kandemir Konduk
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı