K

Kristin Davis

Kristin Davis Biyografisi

Kristin Landen Davis, 1965 doğumlu Amerikalı oyuncu. “Friends”, “Seinfeld”, “er” gibi dizilerde aldığı küçük rollerin gerisinde “Sex and the City”deki “Charlotte York” karakteriyle dünya çapında üne kavuştu.

Kristin Davis, 23 Şubat 1965’te Colorado, Amerika’da dünyaya geldi. Ailenin tek çocuğu olan oyuncunun anne ve babası boşandıktan daha sonra Davis, 1968’de üvey babası ve annesinin yanında yaşamaya başladı. Üvey babası South Carolina Üniversitesi’nde psikoloji öğretmeniydi, bu yüzden Davis ve annesi de onun yanında, South Carolina’ya taşınmak zorunda kaldı. Oyuncu A.C. Flora Lisesi’nden 1983’te mezun oldu ve Rutgers Üniversitesi’nde okumak üzere New Jersey’ye taşındı.

1987 yılında üniversiteden mezun olan Davis, New York’a taşındı. Bir vakit burada garsonluk yaptıktan sonradan bir arkadaşıyla yoga stüdyosu açmaya karar verdi. 1992 yılında, o sıralar çok popüler olan Melrose Place dizisindeki “Brooke Armstrong Campbell” kbir önerge aldı. Teklifi kabul etti ancak izleyicilerden gelen negatif tepkiler üstüne 1 sene sonradan diziden ayrılmak zorunda kaldı; izleyiciler Brooke karakterinden dehşet etmişlerdi.

Davis, oyunculuğa “ER”, “Friends” ve “Seinfeld” gibi efsane haline dönüşen dizilerde aldığı küçük rollerle devam etti. 1995’te Kim Cattrall’ın da rol aldığı “The Heidi Chronicles” adlı filmde de bir rolü oldu. 1998 yılında “Sex and the City” dizisinde “Charlotte York” karakterini canlandırmaya başladı. Bu rol, Davis için bir dönüm noktası oldu, oyuncuyu dünya çapında üne kavuşturdu.

Davis, Sex and the City’nin 2004 yılında sona ermesinin ardındaki, 2005 yılında Gina Torres’le birlikte “Soccer Moms” adlı dizide başrol oynamaya başladı. Dizilerin dıştan Hollywood yapımlarında da yer alan oyuncunun yakın zamanda oynadığı filmler ise şöyleydi: “The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3D” (2005) ve “The Shaggy Dog” (2006). Oyuncu ayrıca, bir televizyon filmi olan “Three Days”te ve Head and Shoulders şampuanlarının 2006 tarihli reklamlarında oynadı. En son filmi ise Amerika’da 2006’da gösterime girecek olan “Deck the Halls”.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kadri Şençalar

Oyuncu, 4000 bayan arasında yapılan ankette “dünyanın en güzel kadını” seçildi. Küçük yaşta alkol bağımlılığı sorunu yaşayan Davis, bu yüzden bir zaman tedavi gördü. Alec Baldwin, Jeff Goldblum, Live Schreiber ve Steve Martin gibi isimlerle birlikte oldu.

Davis’in yakın gelecekteki planları aralarında Hindistan ilk olarak elde etmek üzere birçok ülkeyi ziyarete gitmek. Sex and the City kadrosundan 2004 yılına kadar Emmy Ödülü adaylığı alamayan tek ad. En iyi arkadaşı, oyuncu Melanie Shatner. Maybelline kozmetik firmasıyla birlikte çalışıyor. 1.68 metre boyunda. şimdi Los Angeles’ta yaşıyor. Yoga yapmayı ve koşmayı seviyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı