K

Kubilay Han

Kubilay Han Biyografisi

Moğol İmparatorluğunun kağanı, bununla beraber Çin’deki Yuan Hanedanlığı’nın kurucusu ve ilk imparatorudur.

Kubilay Han, 23 Eylül 1215 tarihinde Moğolistan’da babası Toluy ve annesi Sorghaghtani Beki’nin ikinci oğlu olarak doğmuştur. Mengü, Hülagû Han, Arık Böke adlarında kardeşleri vardı.

Türk-Moğol İmparatorluğu kurucusu Cengiz Han’ın 1227 yılında ölümünden daha sonra vasiyeti gereği Kurultay, oğlu Ögedey’i İmparatorluğu’nun başına Kağan seçti. Ögedey’den daha sonra 1246’da Güyük, 1251’de Mengü ve 1259’da Kubilay Han işbaşına geçtiler. Kubilay Han, Moğol hanı Mengü‘nün kardeşi; İran‘daki Moğol İlhanlılar devletinin kurucusu Hülagü‘nün ağabeyidir.

1251’de Moğol hükümdarlığına seçilmiş olan abisi Mengü, Kubilay’ı Doğu ülkelerini (Çin) işgale gönderdi. Kubilay önce büyük bir ordu ile Xi’an’ı aldı. Zorlu savaşlarla büyük Çin eyaletlerini hükümdarlığına kattı. 1258’de Yunnan ve Sichuan bölgelerine sefere çıktı.

11 Ağustos 1259 tarihinde ölen Mengü’nün öldüğü haberini Kubilay seferde iken aldı. Ama Kubilay geri dönmeden Wuhan’daki kuşatmasına devam etti. bu vesileyle kardeşi Arık Böke’nin yönetimi ele geçirmeye çalıştığını öğrenince Song Hanedanlığı ile uzlaşma imzalayıp ordusunu Moğolistan‘a çevirdi. 1260 yılında Kubilay ve kardeşi kendilerini Han bildiri ettiler. İki kardeşin 3 sene süren mücadelesi Kubilay’ın üstünlüğü ile sona erdi.

Çin-Moğol İmparatorluğu, başkent Pekin edinmek üzere Kubilay Han kadar kurulmuştur. Kubilay Han, Çin’de büyük bir imparatorluk kurarak 1260 ile 1294 yılları aralarında hükümdarlık yaptı. Kubilay önce büyük bir ordu ile Siang Yang’ı aldı. Çetin savaşlarla büyük Çin eyaletlerini hükümdarlığına kattı. 1264’te Pekin’i merkez yaptı ve 1280 yılında tüm Çin’i aldı. Kubilay’ın devletinin hudutları, Çin haricen Kıpçak, Çağatay, Almalık, İran ve Kuzeyde Polanya hudutlarına dek yayılıyordu. Kubilay Han, Japonya’ya, Annam’a ve Çampa’ya yaptığı akınlarda başarılı olamadı. Burma’da büyük bir galibiyet kazandı. Çin tarihlerinde bu sülaleye Yuan Soyu denilmekte olup 1369 yılına değin Çin’e hâkim olmuşlardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kemal Gürüz

Kubilay Han 1293’te de Endonezya‘ya bir sefer yaptı ve Cava’yı ele geçirdi.

Kubilay Han gözü kara ve dinç bir hükümdardı. Hayatı ülkeler ele geçirmek ve imparatorluğunu genişletmek için, büyük savaşlarla geçti. Kubilay Han Dünya tarihinde en büyük imparatorluk kurmuş olan hükümdarların başında kazanç. Kubilay Han devrinde, Güney Hint, Doğu Afrika ve Madagaskar’dan yeni sanatlar öğrenildi. Kubilay Han’ın başkentinde ve sarayında, hemenn düşkünleri, bilim adamları, yöneticiler ve diplomatlar vardı. Bu topluluğun en seçkin kişilerinden biri de ünlü Marco Polo’dur.

Marco Polo buradaki anılarını yazdığı eserinde, Kubilay’ın ihtişamlı sarayını, büyük av partilerini, zengin ve renkli şölenleri, şenlikleri, vergi düzenini, İmparator’un bilim ve sanata verdiği önemi acayip bir üslupla, kayıtlı ölçüde bir tarafsızlıkla anlatmıştır.

Marco Polo’nun babası ve amcası Papa IX. Gregorius tarafından 1271 yılında Kubilay Han’a mektup göndermekle görevlendirince uzun bir seyahat sonunda 2,5 yılda Marco Polo ve ekibi Pekin’e vardılar. Marco Polo, Kubilay Han’ın görevlendirmesiyle 17 yıl Doğu ülkelerini dolaştı. Marco Polo’dan fazla etkilenen Kubilay Han onu özel elçisi yaptı ve dağıtılmış görevlerle Çin’in değişik uzak bölgelerine gönderdi. Marco bu dönemde dört dil öğrendi.

Kubilay Han Çin’de Büyük Kanal inşaatına devam etti; çoğu kamu binasını tamir ettirdi. Çin’de ilk kez kağıt para kullanımını başlattı. Çin sanatının gelişmesini destekledi. Ancak kimi yönlerden Moğol hayat tarzını Çin’de uygulamaya diretmesi, buradaki kültürel ve sosyal yaşamda bir takım çatışmalara yol açtı.

Eşleri:
1.eşi:ilk eşinin adı Chabi’dir. Eşi 1281 yılında öldü. Jingim (d.1243), Nomugan (ö.1292), Mangala (ö.1280), Dorji Khan, Toghan Khan, Khulan-temur Khan, Khutugh beki Khan, Qughchu Khan, Saqulghachi Khan, Tsever Khan, Aychi Khan, Aychi Khan, Khungjil Khan adında çocukları oldu.
2.eşi:1286 yılında Nambui ile evlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kabakçı Mustafa

Kubilay Han, 18 Şubat 1294 tarihinde Khanbaliq’de (Pekin) 79 yaşında ölmüştür.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/temur-olcaytu-han/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı