K

Kudret Sabancı

Kudret Sabancı Biyografisi

Sinema ve televizyon film yönetmenidir.

Kudret Sabancı, 8 Temmuz 1966 tarihinde İzmir, Bergama’da doğmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sinema-TV bölümü mezunudur.

Öğrencilik yıllarındararası festivallerde ödüller kazandı. 20 değin kısa film yapmıştır.

1998 yılında yönetmenliğini yaptığı “Laleli’de Bir Azize” filmiyle adı duyulmaya başladı. Bu filmi ile 1999’da 10. Orhan Arıburnu Ödülü ve Ayhan Işık ödülü almıştır.

Kudret Sabancı, televizyon filmleri, farklı alanlara yönlendirilmiş televizyon programları, video klipler ve reklam filmleri çekimlerini yönetti. Yönettiği tv programlarından bazıları “Alkışlar”, “Beyaz Show”, “A Takımı”dır.

İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı), Trakya Üniversitesi vb. çoğu etkinliğe de katılan Kudret Sabancı’nın ses getiren çalışmalarından biri de; beş farklı yönetmenin birlikte müşterek çektikleri ve “2005 yılının En İyi Türk Filmi” ödülü alan Anlat İstanbul filmidir. Bu film beş farklı olağan masalın günümüz İstanbul’una uyarlanmış halidir. Anlat İstanbul yurtiçi ve yurtdışında çoğu ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden bazıları; 24. İstanbul Film Festivali En İyi Film, 12. Adana Altın Koza’da toplam 5 Altın Koza, 38. SİYAD ödülleri, Altın Portakal, en iyi görüntü yönetmeni, 11.Roma-MED film festivali, 2006 Bangkok Film Festivali Jüri özel ödülü

Yönetmenliğini yaptığı Zerda, Aliye ve Binbir Gece adlı diziler yayınlandıkları her hafta fazla yüksek ratingler aldı.

Piyano, gitar, bateri, perküsyon ve daha birçok müzik aleti çalabilen Kudret Sabancı’nın, öteki hobileri resim sürüklemek, suluboya ve karakalem fotoğraf çizmek, uçurtma uçurmak, off-road gerçekleştirmek ve müziktir.

Kudret Sabancı ülkemizdeki en büyük çizgi roman koleksiyonlarından birine de sahiptir. Bu koleksiyon, Conan, Kaptan Swing, Kızılmaske, Örümcek Adam, Süpermen, Esas Reis, Tommiks, Zagor gibi takriben 65 bin çizgi romandan oluşmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kerimcan Durmaz

2004’te Anlat İstanbul isimli filmin yönetmenleri aralarında yer aldı. 5 öbür popüler masalın İstanbul’a uyarlanmasından oluşan filmin başrollerinde Altan Erkekli, Azra Akın, Yelda Reynaud, Nurgül Yeşilçay, Çetin Tekindor ve Güven Kıraç yer aldı. 2006’da ise bir döneme damga vuran Binbir Gece isimli dizide rol aldı. Dizi, bir inşaat şirketinde mimarlık yapan Şehrazat isimli bir kadının çocuğu için yaptıklarını ve yaşadıklarını anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Bergüzar Gökçe Korel, Halit Ergenç, Bennu Yıldırımlar ve Tardu Flordun yer aldı.

2013’te ise Bugünün Saraylısı isimli dizinin yönetmenliğini yaptı. Dizi, kökleri Osmanlı Sarayı’na dayanan bir ailenin hesaplı anlamdan zorluklar çekmesini ve ardından yaşana şok edici olayları anlatıyor. Dizinin başrollerinde Selçuk Usul, Nazan Kesal, Cansu Tosun, Ali Ersan Duru ve Serhat Teoman yer aldı. 2015’te ise Sen Benimsin isimli dizinin yönetmenliğini üstlendi. Dizi, bir kaza sebebiyle hayatının aşkıyla karşılaşan Ejder’in yaşadıklarını anlatıyor. Dizinin başrollerinde ise Gökhan Keser, Rüveyda Kimsesiz, Burak Sergen, Güven Hokna, Seda Güven ve Dila Danışman yer aldı.

2004 yılında Aliye dizisinin başrol oyuncusu Sanem Çelik‘le yaşadığı birlikteliğin ardından, yine dizi film oyuncusu olan Esra Akkaya ile evliliğini bu nedenle bitmiştir.

Kudret Sabancı, daha önceki evliliğinden 2004 yılında boşandı. Bu evliliğinden bir kızı vardır.

Kudret Sabancı, Haziran 2004 yılında oyuncu Esra Akkaya ile evlendi. 2006 yılının Mart ayında boşandılar.

23 Aralık 2014 tarihinde TRT ekranlarında yayınına başlayan ve yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı Bir Osmanlı Polisiyesi olan “Filinta” adlı dizide Serhat Tutumluer “Boris Zaharyas” karakterini canlandırırken başrollerde Mehmet Hür (Kadı Gıyaseddin Hatemi), Onur Tuna (Filinta Mustafa), Damla Aslanalp (Lara Zaharyas), Yosi Mizrahi (Esad Paşa), Naz Elmas (Azize), Bülent Alkış (Padişah), Kayra Şenocak (Hasan) gibi isimler rol almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kaan Yıldırım

Yönetmenliğini ve Senaristliğini Yaptığı Filmler :
2017 – Vecihi (Sinema Filmi) (Yönetmen)
2016 – Cesur Kalp (TV Dizisi) (Yönetmen)
2015 – Sen Benimsin (TV Dizisi) (Yönetmen)
2015 – Köstebekgiller 2: Gölgenin Tılsımı (Sinema Filmi) (Yönetmen)
2014 – Filinta “Bir Osmanlı Polisiyesi (TV Dizisi) (Yönetmen)
2014 – Yasak (TV Dizisi) (Yönetmen)
2013 – Alev Aşağıda Aşk (TV Dizisi)
2013 – 23014 – Bugünün Saraylısı (TV Dizisi) (Yönetmen)
2012 – Karaoğlan (Sinema Filmi) (Yönetmen, Senaryo Yazarı)
2010 – 2011 – Aşk ve Canice (TV Dizisi) (Yönetmen)
2007 – Bir Kasaba Hikayesi (TV Filmi) (Yönetmen)
2006 – 2008 – Binbir Gece (TV Dizisi) (Yönetmen)
2004 – Aliye (TV Dizisi) (Yönetmen)
2004 – Anlat İstanbul (Sinema Filmi) (Yönetmen)
2002 – Zerda (TV Dizisi) (Yönetmen)
2002 – Bulutbey (TV Dizisi) (Yönetmen)
2001 – Cesur Kuşku (TV Dizisi) (Yönetmen)
2000 – Karakolda Ayna Var (TV Dizisi) (Yönetmen)
1998 – Laleli’de Bir Azize (Sinema Filmi) (Yönetmen, Senarist)
1993 – Mutfakta Biri mi Var? (Kısa Film) (Yönetmen)
1991 – Batan Güneşin O Eski Hikayesi Bölüm 2 (Kısa Film) (Yönetmen)
1991 – Jaroslav Hasek’ten Ilginç Bir Hikâye (Kısa Film) (Yönetmen)
1990 – Daylak (Belgesel)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı