L

Lakshmi Mittal

Lakshmi Mittal Biyografisi

Lakshmi Niwas Mittal, 1950 doğumlu Hintli milyarder iş adamı ve hayırsever. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Mittal Steel Company‘nin başkanı ve en üst düzeydeki yöneticisi.

Forbes Dergisi‘nin “2006 Milyarderler Listesi“ne göre 27.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin beşinci insanı. Sunday Times Gazetesinin “Zenginler Listesi”ne tarafından 14.8 milyar avroluk servetiyle, yaşamakta olduğu İngiltere‘nin, en zengin insanı.

Lakshmi Niwas Mittal, 15 Haziran 1950‘de Rajasthan‘ın Churu bölgesindeki Sadulpur‘da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını, Sadulpur’da geniş ailesiyle birlikte, büyükbabası göre yapı edilen, çıklak beton zeminli ve hamaktan yapılmış yatakları olan evde geçirdi.

Marwari Agrawal soyundan olan yoksul ailesinde, büyükbabası ilk dönem bağımsız Hindistan‘da, Magwari’nin lider endüstri firmalarından olan Tarachand Ghanshyam Das‘da çalıştı. Babası ise bir çelik fabrikasına ortak oldu. Babasının işlerinin iyi gitmesi ve gelirinin artmasıyla, ailesi ve Lakshmi, Kalküta‘ya taşındı.

Arkadaşları göre akıllı ve rakamlarla arası iyi biri olarak tanımlanan Lakshmi, 1969‘da ticaret okuduğu St. Xaviers Koleji‘nden mezun oldu. Şirketleri Mittal Steel çelik fabrikasında, babasıyla ve kardeşleriyle birlikte çalışan Lrklılıkları sonucu, 1994‘de şirketin uluslararası operasyonlarını kimsesiz yönettiği ayrı bir kola ayrıldı.

K1sa zaman sonradan, dünyanın en büyük çelik üreticisi haline gelen; Romanya, Bosna Hersek, Güney Afrika, Polonya, Endonezya, Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ve öteki ülkelerde yatırımları yer alan Mittal Steel Company’nin, başkanı ve en üstteki düzeydeki yöneticisi oldu. Lakshmi’nin başkan olmasıyla, Mittal Steel, gemicilik ve madencilik üstüne de yapmaya başladı.

2002‘de adı, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile birlikte Mittalgate (Garbagegate) olarak anılan politik bir skandala karıştı. Mittal’ın İngiliz İşçi Partisi‘ne yaptığı çoğu bağış ve bunun üzerine Blair’ın Romanya Başbakanı’na Mittal ile meslek anlaşması yapılması için bir tavsiye mektubu yazdığı şüpheleri uzun vakit tartışıldı. Yaşananların ardındaki, 13 Temmuz 2005‘de İşçi Partisi’ne 2 milyon avro bağışladığı açıklandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Laçin Ceylan

2003‘de, oturmakta olduğu İngiltere Kensington Palace Gardens‘daki malikanesini, şimdiye kadar bir konut için verilmiş en yüksek ücreti ödeyerek 128 milyon dolara (70 milyon avro) Formula 1 patronu Burny Ecclestone‘dan satın aldı. Malikane, ondan önce de Reuters Haber Ajansı’nın kurucusu Paul Reuter‘a aitti.

Lakshimi Mittal, 2004 yılında “En Varlıklı Avrupalı İş Adamı” seçildi. Benzer yıl Forbes Dergisi’nin “Milyarderler Listesi”nde 63. sırada olan Mittal, 2006 Mart ayında 5.sıraya yükseldi. Mittal ,servetinde on iki ay içinde gerçekleşen 18 milyon dolarlık çoğaltma miktarını, çelik fiyatlarındaki dalgalanmalara bağladı.

Mittal, iki çocuk sahibi. 2004’te kızının Versay Sarayı‘ndaki nişan töreni ve Vaux le Vicomte‘daki düğünü için 65 milyon dolar (30 milyon avro) harcadı. Bu harcamaların gerisinde, kızının düğünü, dünya tarihindeki en pahalı düğün oldu. Oğlu Aditya‘da Mittal Steel’in yöneticisidir.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/lakshmi-mittal/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı