L

Lala Mustafa Paşa

Lala Mustafa Paşa Biyografisi

Lala Mustafa Paşa, Kara Mustafa Paşa olarak da tanıdık, Kıbrıs’ı Osmanlı topraklarına katan Osmanlı veziri, şehzade eğitmeni.
Bosna‘nın Sokoloviç kasabasında dünyaya gelen ve ağabeyi Vezir Çılgın Hüsrev Paşa’nın vasıtasıyla Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak saraya alınan ve arkasında Enderun‘a giren Lala Mustafa Paşa, sarayda berberlik yaparken, Kanuni Sultan Süleyman‘ın dikkatini çekti.

daha sonra mirahorlu-ı saniliğe dek yükselen Mustafa Paşa, 1555 senesinde Rüstem Paşa’nın sadrazam olmasının arkasından önce çeşnigirbaşılığa indirildi, sonra da dağıtılmış entrikalara karıştığı gerekçesiyle, sancakbeyi olarak istanbul’dan uzaklaştırılarak, Safed sancakbeyliğine getirildi.

1556 senesinde o sırada Manisa sancakbeyi olan Şehzade II. Selim’in lalalığına atanan ve Seolmasında öenmli rol oynayan Lala Mustafa Paşa, bu görevi döneminde, Şehzade Selim’in kardeşi Bayezid ile arasının açılmasına sebep oldu.

1560 yılında van beylerbeyliğine atanan ve arkasından önce Halep sonradan da Şam valiliklerine getirilen Kara Mustafa Paşa, 1567 senesinde Yemen’i istila eden Mutahhar’a karşısında savaşacak ordunun Serdar-ı Ekremlik’ine getirildiyse de rakiplerinden olan Koca Sinan Paşa’nın niçin olduğu farklı alanlara yönlendirilmiş aksaklıklar sebebiyle bir türlü sefere çıkamayınca 1568 senesinde görevden alındı.

İstanbul’a dönmesinin ardından bağışlanarak kubbealtı veziri olarak Divan-ı Hümayun’a giren Mustafa Paşa, Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa’nın aleyhinde koymasına karşın padişaha Kıbrıs‘ın fethedilmesi gerektiğini kabul ettirdi ve 15 Mayıs 1570 tarihinde Kıbrıs’a dürüst yola çıktı. Eylül 1570’te Lefkoşa’yı ve ardından Ağustos 1571’de de Magosa’yı alarak Kıbrıs’ın fethini tamamlayan Mustafa Paşa, 1578 senesinde Gürcistan ve Şirvan’ı Osmanlı topraklarına katmak için İran seferine çıktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leman Çıdamlı

Erzurum’da Diyarbakır beylerleyi Özdemiroğlu Osman Paşa’nın da kendisine katılmasının peşinde Gürcistan içlerine ilerleyerek 24 Ağustos 1578 tarihinde Tiflis’i bölge Mustafa Paşa, Şirvan’ın da ele geçirilmesinin ardındaki Anadolu’ya döndü.

1579 yılına dek doğuda kalan ve Sokollu Mehmed Paşa‘nın ölümü üstüne İstanbul’a çağrılmasının arkasında İkinci Vezir olarak görevlendirilen Lala Mustafa Paşa, aynı sene 7 Ağustos’ta İstanbul’da öldü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı