L

Lale Belkıs

Lale Belkıs Biyografisi

Lale Belkıs, 28 Kasım 1938 tarihinde istanbul Eyüp’te yedi odalı bir evde doğmuştur. 12 yaşına değin burada yaşadıktan sonradan Moda’ya taşındılar. Hakiki adı Belkıs Durmaz’dır. Durmaz ailesinin altıncı ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsünden mezun olmuştur. Babasının adı İsmail Durmaz, Çanakkale Savaşı’nda gazi olan bir muhabere subayı idi. Annesi ise Hacer Durmaz.
Sanat hayatına 1953 yılında manken olarak başlanına sahiptir. Olgunlaşma Enstitüsünde düzenlenen defilede mankenlik yapması istenir. Defilede giydiği bu kıyafetler iki aylık bir geziyle dünyanın o kadar fazla ülkesinde sergilenecektir ve Belkıs’ın da bu kıyafetleri tanıtması istenir. 1954’te Kardeşlerinin de yardımıyla babasından dar olarak bu gemi yolculuğuna çıkar. Adını da değiştirir. Beyoğlu’nda manken Lale Belkıs rüzgârı esiyordur bundan böyle. İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi, Kraliçe II. Elizabeth, Prenses Süreyya, Dwight David Eisenhower Türkiye’ye geldiklerinde Lale Belkıs defilelere birincil çağrılan isim olur.

Gelen film ve oyunculuk tekliflerine de daima ‘hayır’ der Lale Belkıs. Sonunda tiyatrocu Lale Oraloğlu’nun ısrarlarına karşısında koyamaz ve 1960’da Pangaltı Tiyatrosu’nda sahnelenen ‘Evlilik Dolabı’ oyununda İsveçli kadını oynamayı kabul eder. Eleştiriler olumludur.

Lale Oraloğlu da onun dek ısrarcıdır. Onda gördüğü ışığa inanmıştır ve ona emek verir. Diksiyon dersleri, oyunculuk dersleri verir. ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’, ‘Fena Tohum’, ‘Kadınlar I-ıh Derse’ gibi öyle fazla oyunda rol alır.

1962’de çıktıkları bir turnede Pekcan Koşar’la tanışır, Lale Belkıs ve Pekcan Koşar 1962 yılında evlenirler. Bir oyunla başlayıp biten bir evliliktir lakin bu. Sonradan grupla yollarını da ayırıp kendi tiyatrosunu kurar. Pekcan Koşar’la evlendikten sonradan ‘Evlilik Dolabı’, ‘Boeing Boeing’, ‘Becerikli Kaynana’ gibi tiyatro oyunlarında rol adı. Oraloğlu, Dormen, Arena, Gong ve Ufak Tiyatro guruplarında çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lorenzo di Credi

Bir süre İpek Film Stüdyosu’nda dublaj yapar. Sophia Loren, Ava Gardner, Cahide Sonku’yu seslendirir.

Sinemaya 1966’da ” Ölüm Tarlası ” filmiyle geçti. ” Sonsuz Nefret Edilen Şey “, “Harun Reşit’in Gözdesi”, “Feride”, “Bir Demet Menekşe” gibi filmlerde oynadı. 1966’da ‘Ölüm Tarlası’ filminde oynayacak arkadaşı Kamuran Ulu’nin peşine takılır ve bez edinmek için gittiği Kilis’te ilk filminde oynar Lale Belkıs. Kilis’te geçen bir kaçakçılık hikâyesini anlatan ve yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı filmin senaristi Yaşar Kemal ondan fazla etkilenir ve ” Ölüm Tarlası ” filminde Müneccim Emine rolünü oynaması için ısrar eder. Benzer sene, ‘Sonsuz Nefret’ ve “Fatih’in Fedaisi” filmlerinde oynar.

Bir sene sonra, yeniden Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Harun Reşid’in Gözdesi” filminde Ajda Pekkan’ı kırbaçlayan kötü Butri rolündedir.

1984 tarihli Atıf Yılmaz klasiği ‘Düzensiz Yatak’ o dönemde rol aldığı filmlerin en önemlisidir.

Müziğe 1967′ yılında başladı. Nota, solfej, şarkı çalıştı, şan eğitimi aldı. “Playboy”un da aralarında bulunduğu İstanbul’un en seçkin gece kulüplerinde sahneye çıktı. İngilizce ve Fransızca şarkılar söyledi.

Anılarını yazdığı “İpek Çoraplar” adlı kitabı vardır. Lale Belkıs, İstanbul’da Moda’daki evinde eşi “Ateş Böceği” Yalçın Otağı‘ile oturmuştur. Keza yaz aylarında Datça’da Ak Tur Tatil Köyü’nde yaşadılar.

Ödülleri: Lale Belkıs, 1970 yılında, 7. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde, “Kalbimin Efendisi” filmindeki rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü kazanmıştır.

Evlilikleri :
1. Evliliği:1962 yılında tiyatro oyuncusu Pekcan Koşar ile evlendi. Ama bu kısa bir evlilikti.
2. Evliliği: İkinci evliliğini 1975 yılında Alev böceği Yalçın Otağı ile yaptı. Eşi 15 Ağustos 2014 günü vefat etti.

Lale Belkıs’ın çocuğu yoktur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akrep Nalan

Albümleri :
Fecri Ebcioğlu Sunar (karma) (Regal Plak)
Kadınca (Polydor Plak)
Kapılar (Marşandiz Plakçılık)
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 2 (karma) (Odeon Plak)
Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 3 (karma) (Odeon Plak)
Çok Eskiden 2 (karma) (Ossi Müzik)

Filmleri :
2015 – Cahide Devekuşu’nun Açık Evliliği (Lale Belkıs) (Kısa Film)
2013 – Altındağlı (Neriman) (TV Dizisi)
2011 – Yaşam Devam Ediyor (TV Dizisi)
2010 – 70-80-90, Masum, Onur Kırıcı, Fettan (Kendisi) (Sinema Filmi)
2007 – Beyaz Melek (Nebahat) (Sinema Filmi)
1993 – Aşk ve Gurur (Neriman)(Dizi)
1990 – Bir Yalnız Melek (Şermin)
1989 – Yılın Kadını
1987 – Örneğin Muzaffer (TV Dizisi)
1984 – Dağınık Yatak (Tiraje)(Sinema Filmi)
1974 – Şiribim Şiribom(Sinema Filmi)
1973 – Bir demet menekşe
1972 – Cefa
1972 – Paprika Gaddarın Aşkı
1972 – Sezercik Aslan Parçası
1971 – Sezercik Yavrum Benim
1971 – Feride
1970 – Kalbimin Efendisi
1970 – Aşktan da Üstün
1969 – Tarkan
1967 – Harun Reşid’in Gözdesi
1966 – Fatih’in Fedaisi
1966 – Sonsuz Nefret Edilen Şey
1966 – Ölüm Tarlası

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı