L

Laura Branigan

Laura Branigan Biyografisi

İrlanda asıllı Amerikalı pop müzik sanatçısı ve aktris. 80’li yıllara damgasını vuran Self Control ve Gloria isimli hitlerin sahibi olan şarkıcı, Mugsy’s Girls ve Backstage isimli iki filmde de oyunculuk yapmıştır. Müzik tarihinde verilen ilk Grammy ödülünün de sahibi ve bir dönemin önemli popüler figürlerinden biri olan Branigan’ın 26 Ağustos 2004 tarihindeki ani ölümü bütün dünyayı yasa boğmuştur.
3 Temmuz 1957 tarihinde New York’un Brewster kasabasında doğdu. Lise yıllarında okul tiyatrosunda sergilediği başrol performansıyla New York’taki Amerikan Tiyaro Akademisi’ne kabul edilen Branigan için eğlence dünyasındaki kariyeri start almıştı.

Ressam 70’li yılların ikinci yarısında meşhur yorumcu Leonard Cohen’in vokalisti olarak dünya turnesine katılma fırsatı yakaladı. Bu turne Branigan’ı Amerika‘nın en manâlı bi prodüktörlerinden biri olan Ahmet Ertegün‘le buluşturacaktı. Atlantic Records‘un sahibi ve kurucusu olan Ertegün, sanatçının kuvvetli sesinden epeyce etkilendi ve albüm teklifinde bulundu. Ama o dönemde başka bir yapımcıyla anlaşması olduğu için Branigan’ın Ertegün’le işbirliği ileri bir tarihe ertelendi.

1982 yılında Atlantic Records’tan çıkan ilk albüm müzik marketlerdeki yerini aldı. Branigan adını içeren albümün çıkış şarkısı İtalyan müzisyen Umberto Tozzi’nin meşhur çalışması Gloria‘nın baştan yorumlanmış versiyonuydu. Gloria, Branigan’a o yıl öncelikle dağıtılan ve dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden biri olan Grammy’yi kazandırdı. Bu tarihi olay, American Music Master isimli ansiklopedinin 1986 tarihli baskısında şu şekilde açıklandı:

“…Bu İtalyanca parça gerçekte 1970’li yılların ikinci yarısında kıta Avrupası’nda hit olmuş; ancak Britanya ve ABD’de göz ardı edilmişti. Parçayı o dönemde İngilizce olarak plağa okuyan İngiliz sanatkâr Jonathan King de beklediği ilgiyi görememişti. 1982 yılında ise Branigan parçanın öbür sözlere sahip bir versiyonunu yorumlamış ve güçlü sesiyle parçanın sivrilmesini sağlamıştır.Parça ABD’de 2 numaraya yükselirken, Branigan’ın dinç sesi ve yorumu parçaya Dona Summer havası katmıştır. Egzersiz aynı zamanda Branigan’ın Britanya’daki birincil başrısı olurken 1983’ün birincil aylarında 6 numaraya dek yükselmiştir…”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Levent Gök

Bir yıl daha sonra dinleyiciyle buluşan ikinci albüm Branigan 2 oldu. Albümden çıkan Solitaire ve daha sonraki yıllarda Michael Bolton’un tekrar yorumlayacağı How Am I Supposed To Live Without You isimli 45’likler büyük alaka fark etti ve Branigan tek atımlık kurşun olmadığını bütün dünyaya kanıtlamış oldu. Ressam aynı sene Flashdance filminin soundtrack’inde bulunan Imagination isimli şarkıyı da seslendirdi.

Laura Branigan’ı unutulmaz yapan albümler seksenli yıllarda dinleyiciyle buluştu. Self Control (1984), Hold Me (1985) ve Touch (1987) isimli çalışmalar büyük ses getirdi; Spanish Eddie, I Found Someone, Shattered Glass ve Jennifer Rush’ın meşhur eseri The Power Of Love gibi 45’likler listelerin üstteki sıralarını zorladı. Fakat sanatçı en fazla, uluslararası müzik dünyasında büyük başarı şampiyon hiti Self Control’le anıldı.

Kazandığı popülariteyle yönetmenlerin de ilgisini çeken Branigan, Kevin Brodie’nin kamera arkasından olduğu 1985 tarihli yapım Mugsy’s Girls’de izleyici önüne çıktı. Oyunculuk sınavını da başarıyla veren sanatkâr, 1988‘de başrollerini Michael Atkins’le paylaştıkları ve yönetmenliğini Jonathan Hardy’nin yaptığı Backstage isimli filmde ünlü bir ses sanatçısını canlandırdı. Reel aşkı müzik olduğu için sinema dünyasına veda eden Branigan, sonradan soundtrack albüm projelerinde yer aldı; ghostbusters ve Baywatch gibi yapımlarda şarkılar söyledi.

Kendisini “Müziğe Saplantılı” olarak nitelendiren şarkıcı, konser vermenin ruhu için çok önemli olduğunu şu şekilde dile getirdi:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifSahnedeyken, seyirci sizin bir yarınız oluyor; bu da sizin bir müzisyen olarak yakalayabileceğiniz en yüksek noktadır; inanılmaz bir duygu. Neresi olursa olsun bu benim için böyle; işte bu yüzden müzik evrensel bir dildir.

80’li yıllar sona erdikten sonra eski popülaritesi azalmaya başlayan Branigan, 1999 yılında Gloria’nın yeni bir versiyonuyla bitmiş dinleyici karşısına çıktı. Kendisiyle yapılan bir röportajda bu çalışmayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Levent Ülgen

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBaşlangıçta tek isteğim kendimi ve duygularımı sesimle açıklama etmekti. Beni ilgilendiren tek şey buydu. Oysa, yıllar geçtikçe müzik çalışmaları için o kadar fazla unsurun gerekliliğini öğrendim. Artık bu işte piştiğimi düşünüyorum. Biliyorum ama kariyerimin en iyi işini çıkardım ve geleceğe bakıyorum.

Sonraki yıllarda yeni projeleri hayranları göre sabırsızlıkla beklenirken Branigan 26 Ağustos 2004 tarihinde uykusunda geçirdiği beyin kanamasıyla hayata gözlerini yummuştur. Usta, onu ölümsüz yapan birçok albümü, hitleri, 4 Grammy ödülü, konserleri ve canlı performanslarıyla müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı