L

Led Zeppelin

Led Zeppelin Biyografisi

Bugün heavy metal’in büyük babaları olarak biliniyorlar. kendi dönemleri baştan başa en özgün ve en ‘gürültülü’ blues yorumcusu olarak tanındılar.

Led Zeppelin, 1968 yılında Jimmy Page kadar kurulan İngiliz kökenli bir rock grubudur. Rolling Stones, Led Zeppelin hakkında “Rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri” olarak tanıtmıştır. Gitarda Jimmy Page, bas gitarda John Paul Jones, davulda John Bonham ve vokalde de Robert Plant bulunan 4 kişilik bir gruptur.

Led Zeppelin, blues, rock ve metal kültürünü karıştırıp kendi reformcu müzik türünü benimsemiş ve çok başarılı olmuştur. 1980 yılında bateristlerinin ölümüyle beraber grubun dağılmasına rağmen, Led Zeppelin hala en çok saygı görebilen gruplardan biridir.

Led Zeppelin’i inceleyince garip bir etken çıkıyor. 1971 yılının Kasım ayında çıkardıkları bir albümde albüm ismi yerine yalnızca 4 tane garip şekil kullanıyorlar. Fiilen bu şekillerin her biri grubun diğer bir üyesini temsilcilik ediyor. Bağlı üç tane çemberden oluşan şekil John Bonham, Kelt şekli John Paul Jones, Mu uygarlığının simgesi Robert Plant ve “ZOSO” Jimmy Page olarak bilinir.

Funk, psyhedelic öğeler, fusion gibi artan bir şekilde öbür birer nesil olarak gelişen bir fazla öğenin yanı sıra, biraz mitoloji, azıcık mistisizm, fazlasıyla folk müziği öğeleri karıştırdıkları müzikleri, 70’li yıllar her tarafında listelerden inmedi. unutulmaz stairway to heaven şarkısı, radyo tarihinin en fazla çalınan parçası oldu.

Led Zeppelin, toplam 300 milyonun üzerinde albüm satışı başarısına ulaşmıştır. Yani The Beatles’dan sonra en çok dinlenen müzik grubudur. Grubun birincil ismi The New Yards’dır. Müziklerinde mitoloji, mistisizm ve folk müziği tınıları bulunmaktadır. The New Yard’ın konserlerinden birine gelen The Who grubunun bateristi Keith Moon bu grubu dinler. Ardındaki da açıklama olarak “Siz bu kafa ile kurşun bir zeplin gibi yere çakılırsınız.” der. Grup metaforu beğenir ve ismini Led Zeppelin olarak değiştirir. 1969’da çıkan birincil albümleri de bu isimle olur. Değişik, yenilikçi melodileri ve yaratıcı şarkı sözleriyle, birincil albümleri çok beğenilir. ABD’de listelerde The Beatles’ın hemencecik ardındaki, ikinci sırada yer alır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leonidas da Silva

Ardındaki ilk albümlerine aynı bir stil olan Led Zeppelin II albümü çıkar. Grubun kendisine özgü sesleri daha da kendini muhakkak eder. Ardındaki da Whole Lotta Love isimle efsane şarkı da grubun zirveye birincil adımı olarak adlandırılır. Grup ikinci Amerika turnesini de yaptıktan sonradan dünya turuna çıkmaya karar verilir ancak Robert Plant bir araba kazasında hasar alınca turne iptal edilir. Arkasından 1977 yılında Robert Plant, oğlunun vefat haberini alır. Bu sebeple tam 1 sene hiçbir faaliyet yapılmaz. 1980 yılında ise John Bonham bir otel odasında, fazla alkolden ölü bulunmuştur. Grup bu olaydan daha sonra dağılır. Josen yapımcı olur, Robert Plant solo kariyerine devam eder.

Led Zeppelin Albümleri :
1969, Led Zeppelin
1969, Led Zeppelin II
1970, Led Zeppelin III
1971, başlıksız
1973, Houses of the Holy
1975, Physical Graffiti
1976, Presence
1979, In Through The Out Door
1982, Coda

Konser Albümleri
1976, The Song Remains The Same
1997, BBC Sessions
2003, How the West Was Won

Singleları :
1969, Good Times Bad Times
1969, Whole Lotte Love
1970, Immigrant Song
1971, Black Dog
1972, Rock and Roll / Four Sticks
1973, Over The Hills and Far Away / Dancing Days
1973, D’yer Mak’er / The Crunge
1975, Trampled Under Foot / Black Country Woman
1976, Candy Store Rock / Royal Orleans
1979, Fool In The Rain / Hot Dog

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı