L

Lemmy Kilmister

Lemmy Kilmister Biyografisi

1965 yılından günümüze değin Rock & Roll, Hard Rock ve Heavy Metal tarzlarının öncüsü olarak ününü korumuş olan, Dr. Rock, Lemmy gibi adlarla anılan ve Motorhead’in kurucusu, vokali ve bas gitaristi olan müzisyen.
Ian Fraser Kilmister, 24 Aralık 1945 tarihinde, Burslem, İngiltere’de dünyaya geldi. Annesi ile babası, Lemmy daha ufak bir bebekken ayrıldılar, annesi ikinci bir evlilik yapana dek, on yıl boyunca büyükannesi ile yaşadı. 10 yaşındayken, annesinin her tarafta evlenmesi üzerine, sonra rock”n”roll, içki ve aleyhinde cinsle tanıştığı mekan olarak belirttiği North Wales’e taşındılar.

Okulu bırakmasının arkasında, bir zaman yerel fabrikalarda çalıştıktan sonra, Stockport’a taşındı. The Rainmakers adlı yerel bir grupta üç yıl çaldıktan sonra, Rock’in Vickers adlı başka bir gruba katıldı; Rock’in Vickers ile çıktığı Avrulpa turunda büyük bir galibiyet kazanan Lemmy, birkaç yerel grupta daha çalıştıktan daha sonra, 1971 yılında ona şöhretin kapılarını açan Hawkwind’e katıldı.

Hawkwind’de, daha önceden pek pozitif tecrübesi oalan Lemmy, bası ritim gitar gibi çaldığı için grubun sounduna farklı bir hava katıyordu. Bas gitarın yanı sıra, Silver Machine gibi bazı şarkılarda vokal olarak da atama yapan Lemmy, 1975 yılında bu gruptan ayrıldı.

1975 yılında, gitarda Eddie Clarke, davulda Phil Taylor ile beraber, Hawkwind’e yazdığı son şarkı olan Motorhead ile aynı adı taşıyan bir müzik grubu kurdu. Motorhead, hard rock ve heavy metalin, punk tarzı çiğ bir soundla buluştuğu, hızlı ve şamatacı bir müzik icra ediyordu.

İlk albümleri Motorhead, 1977 yılında, Chiswick firmasının etiketi altında piyasaya çıktı ve büyük bir başarı kazandı. 1979 yılında Overkill ile başlayan ve 1986 yılında Orgasmatron’ a kadar aralıksız vakit içerisinde Bronze firmasından albümler çıkartan grup, farklı firmalarla çalışmaya devam etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Levent Gültekin

Motorhead’in bas gitaristi ve vokali olan Lemmy, buğulu sesi ve çok bambaşka bir bas gitar tarzı sayesinde grubu benzersiz bir noktaya getirdi. Grubun birincil konser albümü No Sleep ’til Hammersmith, İngiltere listelerinde bir numaraya dek yükselen ilk konser albümü oldu. Lemmy, hala devam eden Motorhead macerasında, toplam 19 stüdyo albümü, 5 konser albümü, 20 single dahil edinmek üzere 50’den pozitif kayda imzasını attı.

Motorhead dışında, Ozzy Osbourne ile beraber iki taraflı şarkılara imza atan Lemmy, 2002 yılında, otobiyografisi olan White Line Fever’ı yazdı, 2005 yılında ise birincil Grammy ödülünü kazandı. Lemmy, 1987 yılında, müziklerini yaptığı Eat the Rich adlı komedi ile beraber film sektörüne de giriş yaptı. 1994 yılında, Airheads adlı komedi filminde davetli oyuncu olarak rol aldı, 2010 yılında piyasaya çıkması beklenen Brutal Legend adlı video oyununda ise kendisinden esinlenerek yaratılmış olan Kill Master adlı karakteri seslendirdi.

Hawkwind günlerinden beri Rickenbacker 4001 ve 4003 marka bas gitarları kullanan Lemmy’ye adanmış 4004LK adlıbir bas gitar serisi bulunmakta.Lemmy, Los Angeles’da, iki odalı bir dairede yaşıyor ve burada yaşamasının tek sebebinin Rainbow Bar and Grill adlı bara yakın olması olduğunu söylüyor. Lemmy’nin yaşamını anlatan “Lemmy; The Movie” adlı filmin ise, 2010 yılında vizyona girmesi bekleniyor.

Lemmy Kilmister, 29 Aralık 2015 tarihinde Los Angeles‘de 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı