L

Leon Theremin

Leon Theremin Biyografisi

Elle temas etmeden çalınan “Teremin” adlı müzik aletinin mucididir.

Leon Theremin, 15 Ağustos 1896 tarihinde St. Petersburg, Rusya’da doğmuştur. Esas adı Lev Sergeyevich Termen’dir. Helena adında bir kız kardeşi vardı. Leon Theremin, daha lise çağında iken elektronik devrelerle ilgilenmeye başladı. 17 yaşına geldiğinde, yüksek frekanslı devreler, optikler ve manyetik alanlar ile deney yapmak için evde kendi laboratuvarına sahipti.

1916 yılında askerlik hizmeti için orduya katıldı ve 6 ayda Askeri Mühendislik Okulu’nu bitirdi. Elektronik Yüksek Okulundan askeri radyo-mühendisliği diploması ile mezun oldu. Sonraki üç buçuk yıl her tarafında Moskova‘da yeni Askeri Radyoloji Laboratuvarı başkan yardımcısı olarak devir yaptı.

Leon Theremin, başlangıçta 1919 yılında Teremin aletini buluş etti ve “Aetherphone” ismini verdi. 1922 yılında onu Vladimir Ilyich Lenin’e tanıttı; enstrümanın fütüristik ses ve dizaynı Vladimir Ilyich Lenin’i çok etkiledi. Theremin, cihazı sonradan Avrupa’ya ve 1927 yılında da Plaza Oteli’nde ilk gösterimini yapmak için ABD’ye götürdü; sonra enstrümanın en sadık taraftarı ve icracısı olacak olan keman virtüozu Clara Rockmore cihazı birincil burada dinledi.

Aletin 1928‘de mucidi göre patenti de alınmıştır. Hakiki adı Termenvox veya Aetherphone’dur. daha sonra İngilizceleşerek zamanla “Theremin” adını almıştır. Teremin birincil elektronik ve çalarken temas gerekmeyen müzik aletidir.

1925 yılında Almanya‘ya Goldberg ve Sons firmasına “Theremin” patentlerini satış için gitti.

1927 yılından başlayarak Londra, Paris ve Almanya‘daki tanıtım gezilerinden daha sonra 30 Aralık 1927 tarihinde ilk eşi Katia ile birlikte Amerika‘ya gitti. 1928 yılında New York Filarmoni ile birlikte “Theremin” adını verdiği aletini kullandı. 1928’de Amerika Birleşmiş Devletleri’nde bu buluşunun patentini aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Luciano Spalletti

Leon Theremin, 1930 yılında New York‘ta bir laboratuvar kurdu ve öteki icatlar ve yeni elektronik müzik enstrümanlarıyla deney yaptı.

Leon Theremin, 1938 yılında Moskova’ya geri gitti. Döndükten kısa bir zaman daha sonra hapsedildi. daha sonra Kolyma altın madenlerinde çalışmaya gönderildi. Theremin, Andrei Tupolev, Sergei Korolev ve diğer tanınmış bilim adamları ve mühendislerle birlikte Sharashka’da (Gulag kamp sisteminde bakımlı bir laboratuvar) çalışmaya başladı.

Buradaki çalışmaları esnasında buluş ettiği bir kızılötesi ışın kullanarak sırça pencerelerde ses titreşimlerini algılayan dinleme cihazı üstünde çalıştı. Rahat polis örgütü NKVD’nin başkanı (KGB‘nin öncülü) Lavrentiy Beria, Bu aygıtı Moskova‘daki İngiliz, Fransız ve ABD elçilikleri üstünde casusluk gerçekleştirmek için kullandı.

Leon Theremin, bu icadı ile Sovyet casusluk teknolojisinde ilerleme kaydettiği için 1947 yılında Josef Stalin ödülüne layık görüldü.

Leon Theremin, Sharashka’dan çıktıktan sonra, 1966’ya kadar KGB ile çalışmaya devam etti. sonradan 10 yıl boyunca Moskova Müzik Konservatuarı’nda çalıştı. 10 takvim zaman içinde thereminin öbür varyasyonlarını ve elektronik çelloyu buluş etti. 1970’lerde Moskova Devlet Üniversitesi’nde (Yankı Bölümü) fizik profesörü olarak icatlarını ilerletti ve lisansüstü öğrencileri yetiştirdi.

Evlilikleri :
1.eşi: Katia Constantina (Ekaterina Pavlovna) (e. 24 Mayıs 1924 -?) (Boşanmış)
2 eşi: Balerin, Lavinia Williams (e. ?–1938), boşandı.
3.eşi: Maria Guschina (e. 1947–1970). 1970 yılında ölüm eden bu eşinden Natalia Theremin ve Elena Theremin adında 2 kızı oldu.

Leon Theremin, 3 Kasım 1993 tarihinde Moskova, Rusya’da 97 yaşında ölmüştür.

“Teremin” Müzik Aleti Hakkında Birkaç Küçük Bilgi :
Teremin, çalarken temas gerekmeyen müzik aletidir. Dünya’nın birincil elektronik müzik aletlerinden biri olarak kabul edilir. İlk elektronik müzik aletidir diyenler de vardır. İsmini mucidi olan Rus Profesör Leon Theremin’den alır, 1928’de mucidi kadar patenti de alınmıştır. Orijinal adı Termenvox veya Aetherphone’dur. sonradan ingilizceleşerek zamanla “Theremin” adını almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Luis Enrique

Kontrolü iki metal anten arasında sağlanır, bu antenler aleti çalan kişinin ellerinin pozisyonunu algılarlar. Bir el ile titreme dalgaları gönderilir diğer el ile de sesin şiddeti ayarlanır. Teremin ürkütücü sesler ile birleşik bir alettir. Elektrik sinyalleri teremin üzerinde büyütülür ve yan olan hoparlörlere gönderilir. Bilim-kurgu ve Nefret Edilen Şey filmlerinde çoğu kez kullanılmıştır.

Yapılışından bu yanlamasına garip ve kendine özgü bu enstrümanla birçok müzisyen ve fizikçi ilgilenmiştir. Jerry Lewis, Cary Grant, Vladimir Ilyich Lenin, Albert Einstein, Igor Stravinsky teremin çalmış ya da çalmayı denemiş kişilerdendir.

Leon Theremin, bulduğu bu makine, laboratuvarda rastlantı sonucu olmuştur. Leon Theremin, kimya laboratuvarında gazların özkütlesini değer biçmek için sesli bir yöntem ararken bu enstrümanı yanlışlıkla icat etmiştir. Enstrümanın birincil halinde etap pedalları mevcuttur.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/leon-theremin/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı