L

Leslie Nielsen

Leslie Nielsen Biyografisi

Çıplak Silah, Dracula; Ölü ve Mutlu, Airplane! ilk önce elde etmek üzere rol aldığı onlarca komedi filmi ile Holywood absürd mizahının tartışmasız kralı olan Kanada asıllı Amerika’lı sinema ve tv oyunusu. 1500’ün üstünde tv programında ve de 100’ün üzerinde sinema filminde rol almış olan Nielsen, 18 Kasım 2010 tarihinde akciğer iltihabına bağlı komplikasyonlar sebebiyle hayata gözlerini yumdu.
Leslie William Nielsen, 28 Şubat 1926 tarihinde, Regina, Saskatchewan, Kanada’da dünyaya geldi. Annesi Galya kökenli bir İngiliz olan Mabel Elizabeth, babası ise Kanada Atlı Polisi’nin bir üyesi olan Igvard Eversen Nielsen’di. Leslie Nielsen iki kardeşi ile beraber çocukluk yıllarını Kanada’da geçirdi.

17 yaşındayken Victoria Composite Lisesi’nden mezun olan Nielsen, okulu bitirmesinin ardından Kanada Hava Kuvvetleri’ne katılı. II. Dünya Savaşı’nın son yıllarını orduda geçirmesine rağmen genç yaşı ve tatmin edici eğitimi kazananmaması sebebiyle cephede hiç savaşmadı. Ordudan ayrılmasının peşinde bir süre lokal radyo istasyonlarında çalışan Nielsen, daha sonraki yıllarda ise eğitimini bitirmek için Lorne Greene Akademisi Radyo Sanatları Bölümü’ne katıldı.

İlk olarak 1948 yılında, Charlton Heston’un başrolünde olduğu tv şovu Studio One ile ekranlarla tanışan başarılı oyuncu, televizyonun altın çağlarını yaşadığı 1950’li yılların en etkin isimlerinden birisi oldu; o kadar ancak sadece 1950 yılında ellinin üzerinde canlı yayında yer almış, öyle fazla dizide görünmüştü.

1956 yılına değin sinemada kendisine yer bulamayan Nielsen, birincil sinema filmini bu tarihte çekti; Forbidden Planet (unutulmuş gezegen). Kısa sürede bilimkurgu türünün kültleri arasına giren bu filmin arkasından aralarında Ransom!, The Opposite Sex ve The Summer Night’ın da bulunduğu bir dizi başarılı projeye imza atan Nielsen, giderken tv sektörünü de ihmalkârlık etmiyordu. Dönemin en başarılı gerilim serisi olan Alfred Hitchcock Presents’ın o kadar çok bölümünde kendisine yer buldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leyla Ruhan Okyay

Nielsen’in sinema ve tv sektörlerinde geçirdiği uzun yılların ardındaki yakaladığı en büyük talih, 1980 yılında rol aldığı Airplane! (Uçak!) adlı komedi filmi oldu. Airport adlı başarılı macera filmiyle dalga geçen Airplane!, tarihin en başarılı absürd komedilerinden birisi oldu ve de Nielsen’e dünya çapında ünü getirecek olan Naked Gun! (Çıplak Silah) serisinin kapılarını açtı. 1988 tarihinde vizyona giren Naked Gun düşük bütçesine karşın 78 milyon dolarlık bir gişe hasılatı yapınca devam filmleri de gecikmedi; Naked Gun 2 ½ (1991) ve Naked Gun 33 1/3 (1994). Naked Gun serisi ve Airplane! filmleri öncesinde komedi filmlerinde böylece rol almamış olan Neilsen, bu filmler baştan sona dünyanın en meşhur absürd komedi yıldızları arasına girmeyi başardı.

Naked Gun serisi ardından da absürd komedi filmleri çevirmeye devam eden başarılı oyuncunun en meşhur eserleri 2001; A Space Travesty, Dracula; Dead and Loving It ve Spy Hard, sinemalarda iyi gişe başarısı gösterememiş olmalarına rağmen video kaset ve dvd veraştılar.

Özel hayatı da sinema kariyeri gibi inişli çıkışlı bir seyir izleyen Nielsen’ın başından toplam dört izdivaç geçti; ikinci karısı olan Alisande Ullman ile olan evliliğinden iki çocuk sahibi olan oyuncunun son evliliği ise 2001 yılında gerçekleşen ve de hayatının sonuna kadar aralıksız Barbaree Earl ile olan birlikteliği oldu.

Kariyeri baştan başa 100’ün üstünde sinema filminde ve de 1500’ü aşkın tv programında rol almış olan büyük oyuncu, 28 Aralık 2010 tarihinde, akciğer iltihabına dayalı komplikasyonlar sebebiyle hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı