L

Lethal Bizzle

Lethal Bizzle Biyografisi

Gerçek adı Maxwell Ansah olan Lethal Bizzle, 14 Eylül 1984 tarihinde, Londra, Walthamstow’da doğmuştur. Aslen Gana‘lı olan İngiliz rapçi İngiltere vatandaşıdır.
David Cameron 2006 yılında az önce başbakan değilken kendisiyle yapılan bir söyleşide rap müziğini, gençleri silah ve bıçak kullanmaya özendirdiği gerekçesiyle suçlamıştı. Ansah, o dönemde Cameron’a bir mektup ileterek, toplumun en yoksul kesimindeki gençlere sırtını dönmek yerine onlara yardımcı olması gerektiğini, tersi durumda ciddi sorunların baş gösterebileceğini yazdı.

Bizzle’in kehanetinden bütün beş yıl sonradan Londra’nın banliyö gençliği ayaklandı. Son on yıldır hiphop müzikle uğraşan esas İngiliz müzisyenlerin besteledikleri şarkıların sözlerine bakılsa nelerin patlak verebileceği öngörülebilirdi. Bizzle “Babylon’s Burning the Ghetto” (Babil’in Gettosu Yanıyor) adlı parçasının video filminde polis kadar gözaltına alınmasını anlatırken sanat dünyasında Giggs ismiyle bilinen, Londra’nın Peckham Semti’nin sokaklarında artan Nathaniel Thompson si iki sene önce demir parmaklıkların ardına düşmesinden önce “Show Songs”da hırsızlık, tutuklanmalar ve sosyal yardımlar arasında akıp dışarı giden yaşamını anlatmıştı.

Bizzle, “Londra’ya bir tek Oxford Street’deri bakarak Tottenham’da, Chapham’da ve diğer kenar mahallelerde neler olup bittiğini anlamak mümkün değil. Neden konuşulduğunu bilmeyenlerin bütün olan biteni eleştirmeye hakkı yok” diye anlatıyor. Kişisel öfkeler ve günlük sıkıntıların kafiyeli dizelerde dile getirildiği rap, hiphop ve öbür müzik türlerini bir potada buluşturan yeni bir cins olarak ortaya meydana çıkan grime’a Londralı müzik üretim şirketleri sıcak bakıyor.

Albümleri :

2005 – Against All Oddz 2007 – Back to Bizznizz 2009 – Go Hard 2011 – Best of Bizzle

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Luciano Spalletti
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı