L

Levent Semerci

Levent Semerci Biyografisi

Nefes: Vatan Sağolsun filmi ile bir haftada iki milyona yakın seyirciyi sinema salonlarına toplamayı başarmış olan Türk yönetmen, senarist, yapımcı ve görüş yönetmeni. Nefes: Vatan Sağolsun’un yanı sıra öyle çok reklam filmi ve klip çalışmasına imza atmıştır.
Levent Semerci, 30 Haziran 1973 tarihinde, istanbul’da dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi’nde sinema eğitimi bölge ve Müjdat Gezen Sanat Okulu’ndan mezun olan Semerci, bir dönem Almanya’da kabare çalışmaları yapmasının arkasından Türkiye’ye dönüş yaptı.

Türkiye’ye dönmesinin peşinde bir dönem reklam filmleri yöneten Semerci, aralarında Ford, Garanti Bankası, Engebeli Holding, Pamukbank, Aygaz, Aria, Akbank, Anadolu Yaşam ve İş Bankası’nın da olduğu böylece fazla firmanın reklamlarını yönetti; keza Açlık Tekin, Şebnem Ferah ve Sezen Aksu’nun da aralarında olduğu bir dizi ünlü ismin kliplerine imza attı.

Levent Semerci’nin adını tüm Türkiye’ye duyuran yapım ise, 2009 tarihli Nefes: Vatan Sağolsun oldu. Doğu’daki bir hudut karakolunda askerlik yapmakta olan bir avuç gencin gözünden PKK terörüne değinen film, kısa sürede milyonlarca izleyiciye ulaştı ve bu alanda yapılmış en yiğitçe eserlerden birisi olarak büyük bir taktir gördü. Levent Semerci, Nefes: Vatan Sağolsun filmi ile 2010 yılında Adana Altın Koza Film Şenliği’nde En İyi Yönetmen ve Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Nefes filmi yalnızca konusuyla yok, oyuncularıyla da büyük bir şaşkınlık yarattı; bu dek yüksek bütçeli ve çarpıcı bir filmin piyasanın meşhur oyuncularıyla değil, tanınmamış, genç oyuncularla tamamlanması yönetmenin dehasını bir defa daha ortaya koyuyordu.

Levent Semerci’nin ikinci uzun metrajlı filmi olan Ayhan Bayan, 2 Aralık 2011tarihinde vizyona girecek. 12 Eylül dönemini apolitik bir anne figürü olan Ayhan Hanım’ın üzerinden anlatacak olan Semerci, bu projesiyle de büyük bir ilgi çekeceğe benziyor. Filmde Ayhan Hanım karakterini sanatçı oyuncu Vahide Gördüm canlandıracak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lakshmi Mittal
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı