L

Levent Yüksel

Levent Yüksel Biyografisi

Müzisyen, şarkıcı ve bas gitarist. Sezen Aksu’nun yetiştirdiği yorumculardan biri olan Yüksel, bununla birlikte Türkiye’nin en iyi bas gitaristlerinden biridir. Med-Cezir albümü Türk popunun en iyi albümlerindendir. Albümleri ve single’ları, öbür ses rengi, bas gitardaki büyük yeteneğiyle Türkiye’nin en başarılı sanatçılarından biri olan Yüksel’in 6 albümü bulunmaktadır.
21 Ekim 1964’te Antalya‘da dünyaya geldi. Sanata olan ilgisi ufak yaşlarda ortaya çıkan Yüksel, beş yaşında keman çalmaya başlamıştı. Kemanı gitar gibi tutarak çalan ve ütü kablosundan kendine mikrofon yapan Yüksel, ileride müzisyen olacağının sinyallerini veriyordu böylelikle. İlkokul eğitimi için Özel Antalya İlkokulu’na kaydolan Levent Yüksel, mezuniyetinin gerisinde Antalya Hızırreis Ortaokulu’na devam etti. O dönemde bağlama çalmayı da öğrenen müzisyen, gitara arzu derecesinde bağlıydı. Insanlar önündeki birincil sınavlarını düğünlerde gitar çalarak veren Yüksel, lise döneminde profesyonel bir müzisyen almak istediğine karar vermişti. Mezun olduktan sonradan bu amaçla istanbul’a taşınan ve İstanbul Devlet Konservatuarı kontrbas bölümünde öğrenim görmeye başlayan Yüksel, düğünlerde çalmaya devam ediyordu. Hem ünlü vokallerle de çalışmaya başladığı o aşlamıştı.

Askerlik sürecinde acemiliğini Denizli Çavuş Talimgah Taburu’nda yapan Yüksel’in dağıtımı Ankara Silahlı Kuvvetler Ahenk Mızıkası Komutanlığı’na çıkmıştı.

17 ayın sonunda İstanbul’a döndüğünde bir gece kulübünün açılışı dolayısıyla kurulan dans müziği orkestrasında çalmaya başlayan müzisyen, Aşkın Arsunan, Ercan Esendağ, Ahmet Altuğ, Orhan Topçuoğlu, Fatih Erkoç ve Sertab Erener gibi kayda değer isimlerle çalışıyordu. İki sene bu grupta yer aldıktan daha sonra Sezen Aksu’yla tanışan Yüksel, meşhur şarkıcıyla nasıl tanıştıklarını şu şekilde anlatıyordu;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBir gün Aykut Gürel beni aradı, “Sezen Aksu’nun çok telaş sana ihtiyacı var… Yarın provaya gel.” dedi. Saat 13.30 civarında Caddebostan Maksim gazinosunda Sezen’le tanıştım (tabii fakat daha önce de tanıyordum) bana Harun’un (Kolçak) rahatsızlandığını bu yüzden basçı lüzumlu olduğunu onun için de Aykut’u bulduklarını söyledi. O zamanlar cok meşhur olan bir parçayı Harun’la birlikte söylüyorlarmış, bu parçayı benimle birlikte söylemek istermiş,”Eğer becerebilirsem…?”. Parça Aşkın Nur Yengi’nin ilk albümündeki “Geri Dönmek”miş. Parçanın melodisini biliyordum fakat sözlerini hatırlayamıyordum. (Sözleri halen ezberleyemiyorum).Gece geç vakitte yattığım için yataktan kalkıp provaya gitmiştim. Onno parçaya girdi, ardındaki Sezen ve benim parçaya gireceğim bölüme geliverdi. Ben sabahtan güzel koku bulundum. Surat ifadelerini görmenizi isterdim, hazin hazin Onno Sezen’e,Sezen de Onno’ya baktı. Ben israrla gece sesim yerine gelir diye parçayı katlediyordum. Akşam oldu, Sezen birlikte söyleyeceğimiz parçaya girdi. Ben heyecandan dizlerimin bağı çözülerek Sezen’in yanına duruyordum. Arkada Yonca Evcimik elinde iri yazılmış sözlerle bana bakıyordu. Ve nihayet bana sıra gelmişti…Ve ben…. Gerisini biliyorsunuz zaten….

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leonhard Euler

Levent Yüksel ilk albümü için Sezen Aksu ve Uzay Heparı’yla çalışmaya başlamıştı. 6 aylık egzersiz sürecinin arkasında 21 Mart 1993’te müzik marketlerde yerini bölge Med-Cezir, Türk pop müziğinin ivme kazanmaya başladığı o dönemde büyük ilgi gördü. Albümden çıkan Yeter ama Onursuz Olmasın Aşk, Tuana, Kadınım, Med Cezir ve Uçurtma Bayramları isimli şarkılar epeyce beğenildi ve müzikalite anlamında dönemini aşan bir albüm olarak değerlendirildi.

Sezen Aksu ve Sertab Erener’le sahne çalışmalarına sürekli Yüksel, o dönemde Erener’le dünya evine girdi. Oysa tekrar tekrar anneannesini ve Uzay Heparı’yı kaybeden Yüksel, bunlarla başa çıkamayarak beyninden virütik bir rahatsızlık geçirdi. Kendini müzik çalışmalarından soyutlayan Yüksel, uzun bir aradan sonra öncelikle Fahir Atakoğlu Açıkhava Konseri’nde hayranlarıyla buluştu.

Onno Tunç’la birlikte hazırladıkları ikinci stüdyo albümü “Levent Yüksel’in 2. Kaseti19 Ocak 1996 tarihinde piyasaya sunulduktan 2 gün sonradan, 21 Ocak 1996’da Tunç’u da kaybeden Yüksel, büyük acısını konserlerle dindirmeye çalıştı. 14 Temmuz 1997 tarihinde “Bi’ Daha” single’ını çıkartan Yüksel, bu çalışmasıyla ulaşılması imkansız görünen bir satmak rakamına ulaştı ve Bi’ Daha, büyük alaka görüp, maçlara slogan ve televizyon programlarına isim oldu.

3 Nisan 1998 tarihinde 3. albümü “Adı Menekşe“yi yayınlayan sanatçının bu albümde de prodüktörlüğünü Sezen Aksu yapmıştı, aranjörü ise Aşkın Arsunan’dı. Yüksel, bu albüm ardından Türkiye’nin dört bir yanına değişik konserler verdi ve turneye çıktı.

2000 yılında prodüktörlüğünü kendisinin yaptığı ve Sezen Aksu, Aysel Gürel, Bülent Ortaçgil, Mirkelam ve Ümit Sayın gibi çok kayda değer müzisyenlerle çalıştığı Aşkla isimli albümünü çıkaran Yüksel, yeniden epeyce başarılı bir çalışmaya imza atmıştı. Yüksel, 2004’te Uslanmadım ve 2006’da Kadın Şarkıları albümlerini yayınlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leibnitz
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı