L

Lewis Carroll

Lewis Carroll Biyografisi

İngiliz yazan, mantıkçı, matematikçi, yazan ve fotografçı. Sembolik mantık üzerine yazdığı kayda değer eserleri bulunsa da asıl ününü Alice Harikalar Diyarında, Aynanın İçinden, Köpan Avı gibi önemli yazınsal eserleri ile kazanmıştır.
Lewis Carroll ya da doğum adgson, 27 Ocak 1832 tarihinde, Daresbury, İngiltere’de dünyaya geldi. Onbir çocuklu topluluk bir ailenin üçüncü çocuğu olan Caroll, birincil eğitimini evde, ailesinin yanında aldı. Oniki yaşındayken Richmond School ile orta öğretime başladı ve sonra Rugby School’da eğitimini tamamladı.

1849 yılında Rugby School’dan ayrılan Caroll, 1851 yılında Oxford Üniversitesi’ne yazıldı. Okulda işine düşkün bir öğrenci olmamasına karşılık matematik dalında gösterdiği olağanüstü başarılar doğruca eğitimini devam etmek için gereken bursu almaya adalet kazandı ve Christ Church okulunda matematik doçenti olarak çalışmaya başladı.

Genç yaşlarından itibaren şiir ve kısa hikay başlangıçta Mischmasch adlı dergide yayınlattığı eserlerini, 18541856 yılları aralarında The Comic Times ve Oxford Critic gibi daha geniş kitlelere ulaşabilen dergilerde yayınlatarak edebiyat çevresinde adını duyurmaya başladı. 1986 yılında, Solitude adlı kısa hikayesinde kullandığı Lewis Carroll takma adını, sonra bütün eserlerinde kullanmaya başladı.

1962 yılında, en büyük eseri olarak belli Alice Harikalar Diyarında’nın temellerini atmaya başlayan Carroll, bu eseri aile dostları olan Henry Liddell’in kızı Alice Liddell’den ilham alarak tasarladı. Eser, başlangıçta 1965 yılında, Lewis Carroll yazan adı aşağı yayınlandı ve kısa sürede yazara büyük bir ün getirdi. Kitabın devamı olan Aynanın İçinden, 1871 yılında yayınlandı ve birincil kitabın ününe yetişemese de başarılı bir edebi eser olarak olumlu eleştiriler aldı.

Carroll’un Alice’den sonradan azami bilinen ve sevilen yapıtı olan Köpan Avı, gerçek dışı bir yaratığın peşine düşmüş olan ilginç bir gemi tayfasının yolculuğunu konu bölge, tek parça, uzun ve tamamıyla manasız bir şiirdi. Dante Gabriel göre resimlenen kitabın birincil baskısı, 1876 yılında piyasaya sürüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Linet

Yazarlık ve matematikçiliğin yanı sıra öbür ilgi alanları da olan Carroll, 1986 yılında, amcası Skeffington Lutwidge’dan ilham alarak başladığı fotograf sanatçılığında bilinen bir isim oldu ve 1880 yılında fotograf çekmeyi bırakana dek 3000’den artı kareye imza attı. Fotograflarında temel olarak insanları, köpekleri, ağaçları kullanan Carroll, çektiği bir takım güya-nü çocuk fotografları nedeniyle sübyancılıkla suçlandıysa da bu suçlama katiyen doğrulanmadı.

Karanlıkta yazmaya yarayan yazı tableti, Scrabble’ın temeli sayılabilecek mantık oyunları, dünyanın ayrı ülkelerine yapılan geziler gibi o kadar çok farklı ilgi alanı olan C pozisyonu da 1881 yılına değin devam ettirdi.

Levis Carroll, 14 Ocak 1898 yılında, Guildford, Surrey, İngiltere’de bulunan kızkardeşinin evinde, zaatüreden ölüm etti.Naaşı, Guildford’da bulunan Mounth Mezarlığı’na gömüldü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı