L

Leyla Ruhan Okyay

Leyla Ruhan Okyay Biyografisi

Leyla Ruhan Okyay, 1952 yılında Kırklareli, Alpullu’da doğmuştur. İlkokulu Silivri, Turgut Reis İlkokulu’nda okudu, orta ve lise eğitimini Kandilli Kız Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Benzer fakültede Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nde şehir halkı koruma projelerinde çalıştı; yüksek lisans eğitimini de aynı konuda tamamladı.
Mezun olduktan sonra değişik mimarlık atölyelerinde ve İ.T.Ü. Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nde kent koruma projelerinde çalıştı. Yüksek Lisans tezini de ‘Safranbolu’da Bir Koruma Örneği’ adı aşağıda, aynı konuda tamamladı.

1997 yılında Varlık dergisinin ‘Ustaların Seçtikleri’ adı aşağıda yayımlanan ve Nezihe Meriç tarafından seçilen ‘Düş’ adlı öyküsü Varlık dergisinin 1997 yılı ağustos sayısında yayınlandı.

Hikaye, gazete yazıları, röportajları ve sanat yazıları, Varlık, Adam Hikaye, Cumhuriyet gazetesi, Radikal gazetesi, E dergisi, Parşömen, Sanat Çevresi, Tutarsız Sanat, Beş Parmak dergilerinde yayımlandı.

2000 yılı sonunda tamamlanan GaziantepŞanlıurfa arasındaki Birecik Barajı suları altında kalan köylerde yaşanan dramın anlatıldığı öykülerden oluşan, on beş öykücü ve çizer Tan Oral‘ın ortak çıkardıkları Fırat’a Karışan Öyküler adlı kitabın koordinatörlüğünü üstlendi.

Leyla Ruhan Okyay, 2006 yılında Türk edebiyatından on dokuz öykücünün öykülerinin yer aldığı Liebe, antolojide yer aldı.

Gençler için yazdığı “Leylek Havada” romanıyla Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) 2012 Yılın En İyi Gençlik Romanı ödülünü kazandı.

İstanbul’da yaşayan Leyla Ruhan Okyay’ın bir kızı vardır.

Kitapları :
2014 – Düş kız
2012 – Leylek Havada
2012 – Yeşilköy Bizim Köyden Trenler Geçer
2010 – Çilesine Aşık
2003 – Geyikli Orman
2000 – Gölgesi Sonbahar

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Liv Tyler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı