L

Leyla Umar

Leyla Umar Biyografisi

Refika Leyla Umar, 6 Temmuz 1928 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Selanik kökenli babası İhsan Umar’dır. Ayşe Mihriban Alam annesidir. Dedesi Kudüs’ün son mutasarrıfı Mithat Alam’dır.
Aile önce Samsun, gerisinde Zonguldak, sonradan istanbul’a taşındılar. İlkokuldan önceki yılları Zonguldak’ta geçmiştir. İstanbul Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulu’nda okudu. Üsküdar’daki Amerikan Kız Koleji’ne devam etti. Burada yedi yıl yatılı okudu. Arnavutköy Kız Koleji’ne geçti. Daha Sonra okulu bıraktı. Daktilo kursuna gitti.

Leyla Umar gençliğinde 1950’den 1955 yılına dek Amerikan Konsolosluğu’ndaki görevli Amerikalılara beş sene Türkçe dersi verdi. İlk eşinden boşandığı vakit iş arıyordu¸1955 yılında Uyruk gazetesinde, kendisinin gazeteci olarak işe başlamasına sebep olacak bir bildiri gördü. ‘İngilizce bilen muhabir aranıyor‘ diye. Uzun yıllar Milliyet gazetesinde, tek bayan gazeteci olarak çalıştı. Uyruk gazetesinde ‘Cemiyet Haberleri’ adı aşağıda yazılar yazdı. Leyla Umar, sırası gelmişken Şevket Rado‘nun Hayat, Metin Toker‘in ünlü Akis, Yusuf Ziya Ortaç‘ın Akbaba dergilerinde de yazılar yazmaya başlar. Umar, Babıali’de iyi para kazananlardan biri olur.

Sonradan Londra’da BBC‘de çalışmaya başladı. Londra ve Amerika‘da yaşadı. Uyruk gazetesi ile de bağını kesmedi. 1977 yılında Türkiye’ye döndü ve aynı sene ikinci eşi Refik Erduran‘dan ayrıldı ve 22 yıl çalıştığı Milliyet gazetesinden de emekli oldu. Egemen gazetecilik yapmaya başladı.

Haberler GAMMA ve SIPA ajansları baştan sona dünyanın 42 ülkesinde yayınlanır. Dünyanın önde gelen isimleri ile yaptığı röportajlardan iyi de para kazanır. Ortaköy’de oturduğu evi İdi Amin röportajından edindiği para ile satın aldı.

Dünyaca ünlü liderlerle ropörtaj yaptı. Bunlardan bazıları Fidel Castro, İdi Amin, Nelson Mandela, Carlos Menem, Yaser Arafat, Raissa Gorbaçov, Felipe Gonzales gibi siyasilerdi. Söyleşi yaptığı diğer kişiler aralarında Julio Iglesias, Kirk Douglas, Diana Ross ve Liza Minnelli var.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Latife Uşşaki

Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Leyla Umar, Cadde Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca ile birlikte araştırmalar yapmakta ve bütün mal varlığını cadde çocuklarına bağışlamıştır.

Leyla Umar, 16 Kasım 2015 tarihinde 87 yaşında istanbul’da ölmüştür.

Evlilikleri :
1.eşi: 1950 yılında mühendis Mehmet Ali Ekşigil’le evlendi. Adnan adında bir oğlu oldu. 1955 yılında boşandı.
2.eşi: 1958 yılında gazeteci ve oyun yazarı Refik Erduran ile evlendi. 1977 yılında boşandı.

Kitapları :
Geriye Doğru Yazılar Kaldı…

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı