L

Limasollu Naci

Limasollu Naci Biyografisi

Türkiye’de mektupla tanıdık olmayan dil eğitimini başlatan kişidir.

Limasollu Naci, 8 Ekim 1921 tarihinde Kıbrıs‘ın Limasol şehrinde doğmuştur. Dört yaşında dedesi ve ninesi ile birlikte Antalya‘ya taşındılar. Daha çocuk yaşta Antalya’da amcası Fikri Göksay’ın fotoğraf atölyesinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi’nde öğrenci iken, fotoğrafçılığa devam etti Insanlar aralarında şip-şakcılık denen uygulamayı İstanbul’da başlattı.

İlk fotoğraf sergisini 1947 yılında İstanbul Ünivei’nde, ikinci sergisini 1948 yılında Beyoğlu Halkevi’nde açtı. Paris ve Londra‘da sergiler açtı.

Limasollu Naci, Türkiye’de fotoğrafın bir sanat dalı olarak kabul edilmesini birincil sağlayan kişilerdendir. 1948 yılında İtalya‘nın Turin şehrinde düzenlenen bir uluslararası fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü aldı.

Foto röportajlar gerçekleştirdi. Gazete ve dergilerde yazı ve fotoğrafları yayınlandı. 1948 yılında yayın hayatına başlayan Yeni İstanbul gazetesinde fotoğrafçı Ara Güler ile birlikte fotomuhabirliği yapmıştır.

sonra fakat yıllarda 1953 yılında Türkiye‘de mektupla tanıdık olmayan dil eğitimini başlatan kişi oldu. O zamanlar Mektupla Öğretim adı verilen sistem, Türkiye için büyük bir yenilikti. Ders üniteleri, fasiküller halinde her hafta öğrencilere postalanıyordu. Amerika ve bir takım Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu sistemi, o günkü teknik zorluklar içinde gerçekleştirmek ve başarmak büyük bir maceraydı lakin, usul çok başarılı oldu ve 5-10 aboneyle başlayan mektupla öğretim, birkaç sene içinde onbinlerce aboneye ulaştı.

1954 senesinde, Beyoğlu İstiklal Caddesinde, Türkiye’nin ilk tanıdık olmayan dil dershanesini açtı. 1956 yılında o zamanki adı İngilizce Hitabe Kampı olan, yaz okulları faaliyetlerine başladı ve Karadeniz Bölgesinde Kastamonu Abana’da yaz okulu açtı. sonra Bodrum-Karatoprak (şimdiki ismi ile Turgut Reis), Akbük ve Antalya’da da 1991 yılına değin devam edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Levent Kazak

Limasollu Naci, 10 Mayıs 1992 tarihinde Muğla, Bodrum, Turgut Reis’de 71 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı