L

Liz Phair

Liz Phair Biyografisi

Liz Phair, 1967 doğumlu Amerika’lı şarkıcı, gitarist ve laf yazarı. Modern rock müzikte yarattığı öbür manzara açısıyla, birincil çıkışında büyük alaka uyandıran Phair, bununla beraber birçok meşhur filme de müzikleriyle imza attı.
Elizabeth Clark Phair, 17 Nisan 1967’de New Haven, Connecticut’da dünyaya geldi. John ve Nancy Phair göre evlat edinilen Liz, Winnetka, Chicago’da büyüdü. 1985 yılında New Trier Lisesi’nden mezun oldu ve ardından Ohio’da bulunan Oberlin Koleji’nde, sanat tarihi eğitimi aldı. Bu dönemde tanıştığı gitarist Chris Brokaw bir uçtan bir uca müzik endüstrisine birincil adımlarını attı.

Sonradan Come adlı gruba katılan Brokaw’la birlikte San Francisco’ya taşınan Phair, yazdığı şarkıları ve besteleri, Girlysound adı aşağıda kaydetmeye başladı. Bir süre daha sonra Chicago’ya döndü ve bir yana evde demo kasetler hazırlarken bir yanlamasına da kendi çizdiği resimleri caddelerde sattı. Phair bu sırada Urge Overkill ve Material Issue gibi gruplarla, davulcu Brad Wood, plak şirketi s Chicago’da alternatif müzik sahnesinde bulunan isimlerle tanıştı ve o da bu sahnenin bir parçası oldu.

Demo kasetlerini yollamaya devam etti. Brokaw’ın alt olduğu şirkete elindeki kasetleri dinletmesiyle, 1992’de Phair, Matador yapım şirketiyle bir uzlaşma imzaladı. Üç bin dolar avans alan Phair bir single üstünde çalışmaya başladı ve sonucunda 18 parçadan oluşan ilk albümü Exile in Guyville’i ortaya çıkardı. 1993’de meydana çıkan albüm, şarkı sözlerindeki doğru ve açıksözlü duruşuyla büyük alkış kazandı. Bunun ardından çıkardığı ikinci albümü Whip-Smart, yoğun medya takibine alındı. İlk çıkan şarkı Supernova, çağdaş rock listelerinde birincil 10’a yerleşti. Lakin ilk albümününsatış rakamlarına ulaşamadı. Phair, önceki Girly Sound şarkılarını Juvenilla adlı albümde topladı. Bunun ardından da 1998’de whitechocolatespaceegg adlı üçüncü albümünü çıkardı. Bu albümünde dinleyici, evliliği ve anneliği yaşamış ve daha büyümüş bir Phair ile karşılaştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leighton Meester

2003 Yılında Capitol Records’a geçen Phair, 4. albümü Liz Phair’ı çıkardı. Kendinden beklenin tersine daha çok pop tarzında ortaya çıkan albüm bir kısım dinleyiciyi hayal kırıklığına uğrattı. Aralarında Stealing Beauty, Chasing Amy, The Horse Whisperer, Raising Helen ve High Fidelity’nin de olduğu birçok ünlü filmde parçalarıyla yer aldı. Bunun yanısıra televizyon şovlarına çıkan ve filmlerde kendini oynadığı minik rollerin yanısıra, kayda değer olarak 2002’de Cherish ve 2004’te Seeing Other People adlı filmlerde oynadı.

Son olarak 4 Ekim 2005’de Somebody’s Miracle albümünü çıkaran Phair, bu kez geleneksel rock müziğe dönüş yaptı. Karışi değin yüksek olmadı.

Liz Phair, 1995’de film editörü Jim Staskauskas ile evlendi ve 21 Aralık 1996’da çiftin James Nicholas adında bir oğlu oldu. sonra boşan Phair, gitaristi Dino Meneghin ile görüşmeye başladı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı