L

Lorenzo de Medici

Lorenzo de Medici Biyografisi

Lorenzo de Medici, 1 Ocak 1449 tarihinde doğmuştur. Mediciler, İtalya‘nın Floransa kentini yönetmiş aristokrat bir ailedir. Medici Ailesi, 1389 yılı ile 1737 yılları arasında Floransa kentine baskın olmuşlardır.
400 yıl süreyle İtalya‘da ve Avrupa’nın öbür ülkeleriyle yaptıkları ticaret ve giriştikleri iş ilişkileri sonucunda büyük bir mal varlığı kazanan bu aile siyasal gücünü sürdürmüştür. Lorenzo de Medici’nin yaşamı boyunca Floransa altın çağını yaşadı. Lorenzo de Medici’nin ölümünden daha sonra İtalya yarımadasındaki uzlaşma ve rahat dönemi sona erdi.

Günümüzde Medici ailesi büyük paralar harcayarak yaptırdıkları ya da satın aldıkları mucizevi güzellikte sanat yapıtlarıyla hatırlanır. Ailenin en başarılı üyelerinin yaşadığı dönemde yaptırdıkları ihtişamlı kilise ve saraylarla Floransa İtalya’nın en hoş kentlerinden biri oldu. Bu yapıları bugün dünyaca meşhur büyük sanatçıların heykel ve tablolarıyla donattılar. Böylelikle sanat çevrelerini de desteklemiş oldular.

Lorenzo de Medici, siyaset ve ticarette büyükbabası kadar her işin altından kalkan olamadı ama acımasızlığı ve kurnazlıklatör olmayı başardı. Çok sayıda casusu vardı ve halkın özel yaşamına karışırdı. Arasında heykeltıraş Michelangelo Buonarroti da olmak üzere çoğu sanatçının koruyuculuğunu yaptı. Sarayı kitap, tablo ve heykellerle doluydu. Donatello‘nun yaptığı 1460 yılında tamamladığı Davud heykeli de oradaydı.

Lorenzo de Medici, 9 Nisan 1492 tarihinde ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Linda Hamilton
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı