L

Louis Braille

Louis Braille Biyografisi

Kendi adıyla anılan ve uzun yıllardır âmâ veya görme güçlüğü çeken insanlara okuma yazma bilgi vermek için dünya çapında azami kullanılan alfabe olan Braille’in mucidi olan Fransız mucit. Kendisi de görme engelli olan Braille’in geliştirdiği körler alfabesi, özel karakterler içeren diller dışında (Asya Dilleri) hemen hemen bütün dillere uyarlanmıştır.
Louis Braille, 4 Ocak 1809 tarihinde, Coupvray, Fransa’da dünyaya geldi. Babası deriden koşum ve eyer takımları imalatında bulunan bir saraç, annesi ise ev hanımıydı. 3 yaşındayken geçirdiği bir kaza sonucunda sol gözünü kaybeden Braille, sempatetik oftalmiya sebebiyle 6 yaşındayken de sağ gözünü kaybetti ve tamamen kör oldu.

Hemen Şimdi 10 yaşındayken, Paris’te yer alan Milli Körler Enstitüsü’ne bursu olarak girmeye adalet kazanarak bu okula en erken yaşta kabul edilen insan oldu. Yaşam şartlarının zorlama olduğu, öğrencilerin ekmek ve su dışında pek artı yemek yemek bulamadıkları okulda, kısa zaman içerisinde org ve çello çalma konusundaki becerileri, gen Braille’in öğretmenlerinin gözünde yükselmesini sağladı ve bu sayede ülkenin dört bir yandaki kiliselerde org çalma fırsatı yakaladı.

usu ve ilk müdürü olan Valentin Haüy kadar icad edilmiş olan kabartmalı harfler yöntemiyle okumayı öğrendi. Lakin bu sistemin de o kadar çok sorunu vardı; kitaplar çok pahalıydı, kabartma yerine getirmek için kullanılan kurşun nedeniyle kitaplar taşınamayacak dek ağır oluyordu ve de öğrencilerin yazı yazmasına olanak vermiyordu. Öyle fazla hikayenin bir araya getirilmesinden oluşan ve okul kitaplığınn tamamını yaratıcı üç adet kitabı da kısa sürede okuyan Braille, kendisi için yeni bir yöntem aramaya başladı.

1821 yılında, eski Fransız Ordu Yüzbaşı’sı Charles Barbier kadar, karanlıkta, ışık olmadan askeri şifrelerin çözülebilmesi için bir imlâ sistemi geliştirilmişti. 12 öbür noktadan oluşan harflerle yazılan bu yazı etkili değildi ve öğrenilmesi fazla zordu; zaten ordu kadar da reddedilmişti. Braille bu sistemi değiştirdi; yalnızca 6 öbür nokta, harfler için yeterliydi. Babasının kendisine hediye ettiiği kabartmalı bir ahşap zardan esinenerek, demin 15 yaşındayken bu yeni alfabeyi tasarlayan Braille, kısa zaman içerisinde dünya çapındaki tüm görme özürlü insanların umudu oldu ve bu sistemi ilerleyen yıllarda matematik ve müziğe de uyarladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lemmy Kilmister

İlk görme özürlüler kitabı olan Kelimeler, Müzik ve Basit Şarkılar Metodu, 1829 yılında yayınlandı ve arkadaşı Pirre Foucault ile beaber Braille bu imlâ tarzını hız yapmak için bir makine geliştirdi.

Hayatının geri kalanını öğretmen olarak geçiren Braille, 1852 yılında, Paris’te tüberküloz sebebiyle hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı