L

Louis de Broglie

Louis de Broglie Biyografisi

Louis de Broglie, yoğunlukla fizik biliminin kuantum mekaniği alanına yaptığı katkılarıyla bilinen meşhur bir fizikçidir. Louis de Broglie 1929 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı

Louis de Broglie, 15 Ağustos 1892 tarihinde Seine-Maritime, Fransa’da beş çocuklu ailenin en küçüğü olarak doğmuştur. Tam adı Louis Victor Pierre Raymond de Broglie’dir. Ailesi, olağan anlamda bir Fransız Soylu ailesidir. 1906 yılında 14 yaşındayken babası Dük Victor öldü. Louis de Broglie, üniversite eğitimini önce Sorbonne Üniversitesi’nin tarih bölümünde tamamladı ve sonra matematik ve fiziğe ilgisi nedeni ile 1913 yılında fizik derecesiyle mezun oldu. Louis de Broglie’nin abisi Maurice de Broglie de fizikçidir ve kendi malikânelerinde tesis ettiği bir ev laboratuvarında denek atom fiziği deneyleri de gerçekleştirmekteydi.

Louis de Broglie, abisinin aksine, fiziğin denek yanından fazla kuramsal yanıyla daha çok ilgilenmekteydi. Bu noktada, abisinin kendisine o dönemde akademik çevrelerde oldukça ses getiren çalışmalar yürüten Max Planck ve Albert Einstein tarafından yapılan çalışmalardan bahsetmesi de kendisinin fiziğe yönelmesinde manâlı etkiye sahip olmuştur. Bu büyük bilim insanlarının çalışmalarından etkilenen Louis de Broglie, kendisi de atom fiziği alanında çalışmalar yürütmek istemiştir.

Ayrıca, Louis de Broglie, 1914 yılında I. Dünya Savaşı‘nın başlamasıyla Fransız ordusuna katılarak Eyfel Kulesi’ndeki radyo kulesinde ödev yapmıştır. 1919 Ağustos’unda askerlikten tahliye oldu. bütün olarak bu ödev sırasında Broglie fiziğin teknik açıdan da değerlendirilebileceğini fark etmiştir.

Hareket eden bir parçacığa bir dalga eşlik eder hipotezi Louis de Broglie’ye aittir. Fransız kuramsal fizikçi Louis de Broglie atom parçacıklarının dalga özelliği taşıdığını kanıtlamış ve dalga mekaniğinin öncülerinden biri olmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lou Reed

Louis de Broglie’in 1924 yılında yayınladığı Recherches sur la théoriedesquanta (Kuantum Teorisi üstüne Araştırma) başlıklı doktora tezi elektronların dalgasal doğası olduğunu iddia etmiş ve parça-dalga ikiliğini öne sürmüştür. Böylece oysa, Broglie’ye tarafından, bir parçacık her zaman arkasında bir dalga getirmekteydi.

Louis de Broglie’in bu buluşlarına dek, elektronlar sadece hareket eden parçacıklar olarak görülüyordu. Bu araştırmayla birlikte, bedensel özellikleri bakımından parçacıkların ara sıra parçacık ve zaman zaman dalga olarak davrandıkları görülmüştür. Dolayısıyla buna da “ikilik” veya “dualite” ya da “çifteşlik” adı verilmiştir.

Louis de Broglie’nin teorisi, hareket eden her parçacık veya nesnenin bununla birlikte bir dalga ile ilişkilendirileceğini ortaya atmaktadır. Her ne kadar Broglie teorisini deneye dayalı olarak geliştirmiş olmasa zeka teoriden haberdar olan Albert Einstein da Broglie’nin teorisini desteklemiştir. bu radikal teorinin deneyde kullanılan olarak kanıtlanması 1927 yılında gerçekleşmiştir.

Bu keşfi dolayısıyla, Louis de Broglie 1929 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

1932 yılında Paris Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Fienri Poincare Enstitüsü’nde kuramsal fizik profesörlüğüne atandı. 1930-1950 yılları arasında bütün ilgisini kuantum mekaniği üzerinde yoğunlaştırdı.

1942 yılında Fransa Bilim Akademisi’ne matematik bilimleri için kalıcı sekreter olarak atandı ve 1945 yılından sonradan da Fransa Atom Enerjisi Komisyonu’na danışmanlık yaptı.

Louis de Broglie, akademik yaşamına ise Sorbonne Üniversitesi’nde fizik alanında doktorasını kazandıktan sonra benzer üniversitede kuramsal fizik alanında profesör olarak devam etmiştir. Louis de Broglie, 1962 yılında emekli olana kadar bu pozisyonda akademik yaşamını sürdürmüştür.

Louis de Broglie, Niels Bohr‘un tamamlayıcılık fikrini ve Werner Heisenberg‘in belirsizlik ilkesini kabul etti. Döneminin diğer bilimcileri arasında kayıtsız şartsız olarak hayranlık duyduğu tek isim olasılıkla Albert Einstein‘dı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Luciano Benetton

Louis de Broglie, hiç evlenmedi ama kendisine iki sadık bakıcı eşlik etti. Asla otomobil satın almadı, her yere yürür ya da metro ile giderdi. Yazları Paris‘te geçirir ve hiç tatile çıkmazdı. Ağabeyi Maurice 1960 yılında öldüğünde, de Broglie, Dük Louis de Broglie adını aldı. Bunun öncesinde imparatorluk unvanıyla, Prens Louis olarak bilinirdi.

Louis de Broglie, 19 Mart 1987 tarihinde Louveciennes, Fransa’da 95 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı