L

Louis Vuitton

Louis Vuitton Biyografisi

Louis Vuitton, 4 Ağustos 1821 tarihinde Anchay, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Louis Vuitton Malletier’dir. 14 yaşında iken doğduğu şehir olan Anchay’den başlayarak bütün Fransa’yı dolaşmaya başladı. Ailedeki bütün erkekler bahçıvanlık yapıyordu ama o sandık yapma işinde çalışır 1-2 yıl içinde nitelikli bir sandık ustası olur. sonra bu işin eğitimi alır ve mezun olur. Eğitimi tamamladıktan sonra hedefi olan 1837 yılında Paris’e gider.
1837 yılında Paris’e ulaştığında, Fransa Kralı Louis Phillipe bir suikasttan kurtulmuş ve endüstri devrimi başlamıştı. Kadınlar da modaya alaka duyuyordu. Dönemin kıyafetleri fazla geniş ve hacimliydi. Seyahatler çoğaldıkça, bu giysilerin ustalıkla sandıklara yerleştirilmesi ihtiyacı arttı. İşte Louis Vuitton’un geleceği bu meslekteydi. Mr. Marechal adlı sandık ustasının yanına çırak olarak girdi.

1837 yılından itibaren 17 yıl baştan başa Mr. Marechal ve Paris zenginlerine sandık yapar. Louis Vuitton, 1854 yılında kendine Paris’in o dönemki en şık caddelerinden, şimdiki ismiyle Rue des Capucines’de birincil mağazasını açtı.

Louis Vuitton, Sandık yapmanın yanında müşterilerinin giysilerini katlar ve sandıklara sipariş verme işi yapardı. Bu işlerde kendisine büyük yardımlarda yer alan eşiydi. Bir gün postacı kazanç ve bay Louis’in karısı mektubu açar. Mektup III. Napolyon ve eşi Eugenie de Montijo geliyordu. Mektupta uzun bir gezi yapacaklarını ve elli adet sandık istediklerini belirttiler. 50 sandık bir tren vagonunda gidecekti. Vuitton sandıkları tasarlarken bu sandıkların tren vagonuna sığmayacağını görür. Karısıyla konuşurken aklına sandık kapaklarının yuvarlak değil de kare yapmak gelir. İlk iş sandıkların yuvarlak üst kısımlarını düzleştirdi, tekrar tekrar konulabilmesini sağladı.

Sandıkları gri renkli özel bir kanvasla kapladı ve iç kısımlarına sadece elbiseler için değil, eldiven ve diğer aksesuvarlar için de özel bölmeler yaptı. Bu Nedenle modern sandıkları buluş etmiş oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lütfü Savaş

Elli adet sandığı kare yaparak bir vagona sığdırır. İmparator ve diğer Paris zenginlerinin işini yaptıkça ünü artar. İlerleyen günlerde sandık fabrikası açar butiklerini mağazaları çoğaltır. Bu esnada yuvarlak olan çantaları kare çantaya çevirir ve bu çanta bir efsane olur. Mağazalarında saat, Çanta, aksesuar, eşarp pabuç gibi birçok ürün dünya markası olmuştur.

Louis Vuitton, 1854 yılında 17 yaşındaki hoş Clemence-Emilie Parriaux ile tanıştı ve sadece birkaç ay sonradan 22 Nisan 1854 tarihinde evlendi.

1859’da atölyesini Asnieres’ye taşıdı, 1871‘de de mağazasını uluslararası yolcuların konakladığı Grand Hotel’in karşısına açtı. İşte bu dönemde “Wardrobe Trunk-Gardırop Sandık” doğdu. Oğlu George Vuitton da bundan böyle işin içindeydi.

1867’deki uluslararası Paris Fuarı’na katıldı. 1885 yılına gelindiğinde ise Louis Vuitton, Londra’da ilk yurt dışı şubesini açarak milletlerarası bir statü kazandı.

Günümüzde Türkiye ve dünyanın en iyi markalarından biri haline gelmiştir. Türkiye de Bağdat Caddesi Nişantaşı ve öteki lüks semtlerde mağazaları mevcuttur.

Louis Vuitton, 27 Şubat 1892 tarihinde Paris’de 71 yaşında öldü. Yerine işlerin başına oğlu George Vuitton geçti. Bu Nedenle Louis Vuitton resmen bir aile şirketi oldu.

Oğul George Vuitton şirketin lehine olarak büyümeyi ve gelişimi benzer hızda devam ettirme başarısı gösterdi. Sonraki yüzyıl baştan başa da şirket inişli çıkışlı bir grafikten sonra günümüzdeki en nitelikli lüks giyim markalarından biri haline geldi.

Sandıkları böylece fazla ilgi fark etti fakat, sahteleri üretildi. Gri kanvas çok pozitif kopya edilince buruşuk versiyon yapıldı. O da taklit edilince George Vuitton geometrik desen kullanması gerektiğine karar verdi. Birçok denemenin ardındaki monogram deseni ortaya çıktı. İlk kere bir şirket bu dek kuvvetli bir şekilde kendi kimliğini sembolleştiriyordu. Tescil ettirildi. Bilinenin aksine L ve V harflerinin birlikte kullanıldığı Damie deseni daha daha sonra yaratıldı. Louis Vuitton bu deseni görmeden vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Levent İnanır

Louis Vuitton markası 1987 yılında lüks tüketim devi LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy )kuruluşuna satıldı.

2017 yılında dünyaca ünlü Fransız markası Louis Vuitton, diğer bir dünya devi Christian Dior‘u 13.2 milyar dolara satın aldı. 1989’dan beri LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton Company’nin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olduğu gibi bununla beraber şirketin başlıca hissedarı Bernard Arnault’dır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı