L

Luciano Benetton

Luciano Benetton Biyografisi

İtalyan girişimci ve işadamı olan Benetton, dünyayı saran bir moda mağazaları ağı yarattı.

Luciano Benetton, 13 Mayıs 1935 tarihinde Treviso, İtalya’da doğmuştur. Gilberto Benetton, Giuliana Benetton, Carlo Benetton adlarında kardeşleri vardır. Babası II. Dünya savaşının son günlerinde ölünce, dört kardeşin en büyüğü olan Luciano, giyim eşyası satan bir toptancının deposunda çalışarak ailenin gelirine katkıda bulunmak zorunda kaldı. daha sonra 14 yaşındayken okulu da bırakarak bir giyim mağazasında gömlek satmak reyonunda çalışmaya başladı. Para biriktirmiş ve kazak üretmek için trikotaj makinası alarak işe başlamıştı. Kızkardeşi Guiliana aynı sırada yerel bir dokuma üreticisi için kazak dikiyordu. Bu da, Benetton’un triko (örme) ürünleri modaya yerinde pastel tonlarda satışa sunmayı düşünmesine niçin oldu. “Tres Jolie” etiketi aşağı üretilen parçalar çok iyi sattı. Bunu izleyen zamanda Benetton’ların evi giderek bir kıyafet imalathanesine dönüştü. Benetton 1958‘de satıcılıktan istifa etti. Kendisini en ince ayrıntısına kadar ailece yaptıkları üretime adadı ve yeni boyama tekniklerini denedi. Adalgerico Montana ile birlikte, giysilerin dikildikten sonra boyanmasına ihtimal karşılayan, dolayısıyla esnek olup moda akımlarına kısa bir vakit içinde cevap verebilen bir usul geliştirdi. Bu da, sonradan Benetton firmasının galibiyet reçetesi olacaktı.

Aradan iki sene geçmeden kendi firmasında yapılmış olan 20.000 parçayı satabildi ve 600 milyon Liretlik bir ciro sağlayara üretim kapasiteleri yetkisiz kalınca kendilerine ait bir fabrikanın yapı edilmesi zaruri ülkü geldi. Fabrikanın inşaatı biter bitmez dört kardeş (Carlo, Gilberto, Guiliana ve Luciano) Ponzano Veneto/Treviso’da Benetton adlı kıyafet şirketini 1965 yılında kurdular. İlk Benetton mağazası benzer yıl içinde Belluna’da kapılarını açtı. Hedefledikleri kitle, genç alıcılardı. 60’lı yılların sonunda İtalya‘da yaklaşık 500 tane Benetton mağazası bulunuyordu; ciroları 10 milyar Liret’i aştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Louis de Broglie

Benetton Franchise prensibi denilen ilkeye kadar çalışıyordu, yani ilgilenen perakendeciler mağaza açtırmak için lisans satın alabiliyorlardı. Satış mağazalarının iç dekorasyonu Benetton’un öngördüğü biçimde yapılıyordu. Franchise usulüyle açılan mağazalara Benetton doğruca mal veriyor ama kural olarak mağazalara finansal bir katkısı olmuyordu. Benetton 70’li yıllarda Luciano’nun yönetimi aşağıda dünya çapında bir kşları on misline çıktı. Benetton, firmayı 1978’de anonim şirkete çevirdi. Yeni reklam olanakları arayışı içinde olan Benetton, 1983‘te Formula 1 yarış sporuyla tanıştı.

Önceleri Tyrell Ekibinin, arkasından da Alfa Romeo Euroracing’in sponsorluğunu üstlendi. Buna karşılık araçların üzerine reklamlarını yazma hakkını elde etti. İki yıl daha sonra 4 milyar liretlik bir yatırımla kendi yarış ekibini kurdu. Benetton Formula, Formula 1’lere katılmaya ilk önce 1986’da başladı. Benetton 80’li yıllarda ürün yelpazesini genişletmeye koyuldu. Sisley çizgisiyle gösterişli müşterileri hoşnutluk etmeyi amaçlarken, “Benetton Uomo” yalnız erkeklere yönelikti. Hem saat, güneş gözlüğü, ayakkabı, kozmetik ürünler ve moda aksesuarları satışa sunuldu. Her renkten çocuk ve gencin renkli Benetton giysilerini sundukları “Benetton – Daha Aşağı The Colours of the World” (Dünyanın Bütün Renkleri) sloganıyla yürütülen reklam kampanyası, başarılarında koskocoman bir rol oynadı.

90’lı yılların başında Benetton, firmalara bulunma suretiyle gitgide artarak spor kıyafet alanına yayıldı. Böylelikle İtalyan kayak botu üreticisi Nordica ve Amerikalı paten fabrikatörü Rollerblade’in yüzde 50’yi aşan oranlarda hisselerini satın aldı. Benetton ve fotoğrafçısı Oliviero Toscani 1993‘te yaptıkları yeni bir ilân kampanyasıyla şiddetli eleştirilere maksat oldular. “UnitedColours of Benetton” parolası altında sunulan motifler dünya olaylarından enstantane fotoğraflar gösteriyordu. Benetton kuşku uyandıracak bir biçimde toplumsal eleştiriyi, sansasyon ve etkin reklamla birleştirmeye çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lemi Atlı

Bu, özellikle ölmekte olan bir aids’li hastayı ve Yugoslavya iç savaşında ölen bir askerin kanlı üniformasını gösteren fotoğraflarda fazla bariz bir hal aldı. Gazete manşetlerindeki negatif sözler bazı Batı Avrupa ülkelerinde Benetton mağazalarının satmak rakamlarında düşüşlere niçin oldu. Şirket, asgari tetuttuğundan Franchise firmalarının isyan etmesine yol açtı. Benetton şirketi 1994’te artık gastronomi (lokantacılık) alanına da yöneleceklerini ilân etti. Benetton İtalyan otoyolları üzerindeki dinlenme tesislerinin bir bölümünü de işletecekti.

İtalyan girişimci ve işadamı olan Benetton, dünyayı saran bir moda mağazaları ağı yarattı. Benetton, tüm moda tasarımcılarından farklı olarak, kuşku uyandıracak biçimde yürüttüğü reklam kampanyalarıyla dikkatleri ürünlerinin üzerine çekti.

Luciano Benetton, 1961 yılında bir inşaat mühendisinin kızıyla evlendi. Alessandro Benetton, Rocco Benetton, Mauro Benetton, Rossella Benetton adlarında çocukları vardır.

Luciano Benetton, 1982 yılında fotoğrafçı ve reklamcı Oliviero Toscani ile başladığı meslek ortaklığı 2000 yılına dek, yani toplam 18 sene sürdü. Toscani, bu dönem içinde Benetton için tüm dünyada büyük alaka görebilen reklam kampanyalarını hazırladı ve Benetton markasını yarattı. Tüm insanlığı ilgilendiren yokluk, özlem, ırçılık, savaş, aids ve uyuşturucu gibi konulara bayağı tüketicinin en düşük nasıl giyinmesi gerektiğine kafa yorduğu dek alaka göstermesini sağladı. Oliviero Toscani reklamcılığı sosyal mesuliyet çerçevesinde görebilen anlayışıyla, çoğu tasarımcıyı etkiledi.

2000 yılında Oliviero Toscani’nin ölüm cezasını konsept alarak oluşturduğu reklam kampanyasına, Amerika´dan büyük tepkiler geldi. Bu yüzden Luciano Benetton, Oliviero Toscani ile yollarını ayırdı.

1992‘de İtalyan Senatosuna seçildi. 1992- 1994 yılları arasında İtalyan Cumhuriyetinin Senatörü olarak ödev yaptı.

Luciano Benetton, 1978’den 2008’ye değin Benetton’un başkanlığını yaptı. 2008 yılında 155 milyon euro kârla yönetimini oğlu Alessandro Benetton’a devrettiği görevini 2017 yılında oğlu Başarısız Olunca 81 milyon euro zararla 82 Yaşında tekrar yönetime geçti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Laurel ve Hardy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı