L

Luciano Pavarotti

Luciano Pavarotti Biyografisi

İtalyan tenör. Dünyanın en ünlü tenörü olan Pavarotti, dinleyici kitlesi sınırlı olan opera türünü milyonlara sevdirmiş, popülerleşmesinde ve alaka görmesinde büyük rol oynamıştır. Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve bütün müzik türlerinde bahşedilen Grammy de dahil elde etmek üzere o kadar fazla kayda değer ödülün sahibi olmuştur. 60’lı yıllardan bugüne arasında Placido Domingo ve Jose Carreras gibi öteki tenörlerle birlikte verdiği konserler de dahil, sayısız konser vermiş, albüm yapmış, pop müziğin başarılı isimleriyle iki taraflı projelerde yer almıştır. Pavarotti’nin 2 Guinnes rekoru bulunmaktadır. Bir konserinde sahneden ayrıldığında seyirci tarafından bütün 165 defa alkışlanarak sahneye geri çağrılan tenör, hiçbir müzisyene basit nasip olmayacak bir alaka görerek Guinnes rekoru kırmıştı. Guinnes’e geçen bir öteki rekoru ise Placido Domingo ve Josep Carreras’la birlikte kaydettikleri The Three Tenors in Concert albümünün tüm zamanların en çok satan olağan müzik albümü olarak tarihe geçmesidir.
12 Ekim 1935‘te Modena, İtalya‘da dünyaya geldi. Babası Fernando Pavarotti tenör, annesi Adele Pavarotti ise bir tütün fabrikasında işçiydi. Ufak yaşta sesiyle uyarı çekmeye başlayan Pavarotti, babasıyla birlikte Modena’nın şehir halkı korosunda performans gösteriyordu. İlk gençlik yıllarında yine babası Fernando’yla birlikte Gioachino Rossini adlı koroyla Galler’e dışarı giden Pavarotti, Llangollen milletlerarası şarkı söyleme yarışmasında birinci olduktan daha sonra tenör olma konusundaki inancı ayrıntılarıyla artmıştı. Eğitimi öğretmenlik üstüne olmasına rağmen, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni‘dan dersler aldı.

1961 yılında opera alanındaki en prestijli ödüllerden Concorso Internazionale‘i kazandıktan sonradan, 29 Nisan‘da ilk olarak La bohème isimli opera iyle izleyici karşısına çıktı. Kendi ülkesinde adını duyurmaya başladığı bu dönemde şubat 1965‘te Amerika‘ya gitti ve Joan Sutherland‘la birlikte sahne aldı. Pavarotti, Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya’da konserler veriyordu ve ünü kendi ülkesininin dışına çıkmıştı, tüm dünyada büyük alaka görüyordu. Bir opera sanatçısı ve tenör olarak dinleyici kitlesi sınırlı olan bu türün popüler olmasında kilit rol oynayan Pavarotti, birincil albümü Puccini: Madama Butterfly‘ı 1987‘de dinleyiciyle buluşturdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leyla Erbil

Pavarotti U2 grubunun solisti Bağ ile birlikte 19921995 yıllarındaki Bosna Savaşı sırasında insani destek sağlanması için çalıştı ve Mostar‘da da Pavarotti Müzik Merkezi‘ni kurdu. Savaş sırasındaki insani desteği dolayısıyla Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna‘da Onursal vatandaş ilan edilen Pavarotti, müzik okulunu, Bosnalı sanatçıların yeteneklerini geliştirmelerine ihtimal karşılamak ve savaştan etkilenen çocukların müzikle çare edilmelerine yardımcı olmak nedeniyle kurmuştu.

Luciano Pavarotti, Birleşmiş Milletler‘e takviye amacıyla düzenlenen konserler ve hayır etkinlikleri amaçlı Pavarotti and Friends projesini de başlattı. Bu proje dahilinde arasında Celine Dion ve U2‘nun da olduğu bir fazla müzisyen ve grupla konserler veren tenör, 13 Mart 2004‘te New York Metropolitan Opera‘da sahne aldı.

Pavarotti’nin eski menajeri Herbert Breslin meşhur tenörle ilgili olarak “Kral ve Ben: Luciano Pavarotti’nin Sansürlenmemiş Hayatı” isimli kitabı kaleme aldı. Meşhur tenorla 30 yıl birlikte çalıştıktan daha sonra 2002‘de yollarını ayıran Breslin, Pavarotti’nin kaba, çocuksu ve takıntılı bir kişiliğe sahip olduğunu dile getiriyordu. Şehvet düşkünü ve kaba olarak tanımladığı ünlü tenorün çapkın olmasından da dem vuran Breslin, şunları ifade ediyordu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifPavarotti, birlikte çalıştığı opera sanatçılarını insafsızca eleştirir. Örneğin, Alman soprano Elizabeth Schwarzkopf için ‘Kostümünü çıkardığı zaman temizlikçi kadından farksız’ yorumunu yapmıştı. Tenor Placido Domingo için de ‘Domingo benim gibi bir sese oysa rüyalarında sahip olur’ demişti.

Pavarotti’nin iştahına düşkünlüğünü, bir haremi olduğunu ve ikinci eşi Nicoletta Mantovani için “Haremimin favorisi‘ yorumunu yaptığını dile getiren Breslin ünlü tenörün etrafındaki bütün kadınlara kur yaptığına da kitabında yer verdi. Luciano Pavarotti, pankreasında meydana çıkan kitle nedeniyle temmuz 2006‘da ameliyat oldu. 70 yaşında yakalandığı bu hastalıkla olan direnişini sürdüren tenör, 9 Ağustos 2007 itibariyle memleketi Modena kentinde hastaneye kaldırıldı. Hastane yetkilileri bir sene önce pankreas kanseri nedeniyle ameliyat edilen ünlü tenörün, gö

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lou Reed

İlk eşi Adua’dan üç, ikinci eşi Nicoletta Mantovani’dan bir olmak üzere 4 kızı olan Pavarotti, bununla beraber bir torun sahibi.

Luciano Pavarotti, 6 Eylül 2007 tarihinde Modena, İtalya’da 72 yaşında pankreas kanseri nedeni ile öldü.

Albümleri

Ti Adoro (2003)

Various: Pavarotti – Rom… (2002)

The Pavarotti Edition (W… (2001)

Pavarotti & Friends For … (1999)

The Three Great Tenors (1995)

Christmas Favorites From… (1995)

Luciano Pavarotti – My F… (1994)

Puccini: Tosca (Highlights) (1993)

Ti Amo: Puccini’s Greate… (1993)

Luciano Pavarotti In Con… (1992)

Pavarotti In Concert (1990)

The Three Tenors In Conc… (1990)

Puccini: Madama Butterfly (1987)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı