L

Lucien Arkas

Lucien Arkas Biyografisi

ARKAS Holding Kurucusu ve Idare Heyeti Başkanıdır.
Deniz taşımacılığı ve lojistik sektöründe Türkiye’nin lider firmalarından biri oldu. Arkas Holding Patronu Lucien Arkas deniz taşımacılığından otomotiv sektörüne uzanan ve sayıları 61’e varan şirketlerin sahibidir.
Lucien Arkas, 1945 yılında İzmir‘de doğmuştur. Babası Lucien Gabriel Arcas’dır. Fransız asıllı bir Türk vatandaşıdır. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi‘nden mezun oldu.

1750 yıllarında Marsilya‘da yaşamış ailenin bir üyesi Türkiye’ye gelir. Ticaret gerçekleştirmek için İzmir‘e yerleşir ve üzüm, incir gibi ürünlerin Fransa‘ya ihracıyla ilgilenmeye başlar. bir de, asırlarca Venedik ve son olarak da Fransa egemenliğinde yaşayan olan Korfu Adası, Napolyon Bonapart‘ın Waterloo Savaşı‘nın gerisinde İngiliz yönetimine geçer. Sene 1814’tür. Korfu Adası’nda yaşayan Arkas ailesi bu değişimden hastalık duyar ve bütün aile üyeleriyle 1840 yılında Korfu Adası’ndan ayrılır ve İzmir’e yerleşir. Lucien Arkas’ın dedesi Gabriel Jean-Baptiste Arcas 1902 yılında, iki Fransız ortağıyla (Tissot / Champsaur) bir ithalat şirketi kurar. Fransız ortaklar, Birinci Dünya Savaşı‘nda Türkiye’den ayrılır ve Gabriel J.B. Arcas 1935 yılına dek kimsesiz faaliyetini sürdürür. 1935 yılında ölünce Marsilya’da yaşamakta olan oğul Lucien Gabriel Arcas Türkiye’ye çağrılır. 1944 yılına kadar baba mesleğini sürdürür.

Dedesi Gabriel J.B. Arcas’ın 1902 yılında ithalatçı firma olarak kurduğu Arkas’ın başına 1964 yılında 19 yaşındayken geçti. 1964 yılında, vapur Acenteliği şirketinde iş hayatına başlamış oldu. 1972 yılında Arkas istanbul Şubesini kuruyor. 1979 yılında Arkas Denizcilik ve Taşıma A.Ş. şirketini kurdu. 1996 yılında ilk gemisini satın alarak gemi filosunun temelini attı. Şimdi dünyanın 34’üncü büyük filosuna sahip. Bugün Türkiye’nin ve Akdeniz ‘in en büyük konteyner gemi filosunu sahip. Filosunda Türk bayraklı 26 konteyner gemisinin yanı sıra beş petrol tankeri de var. Kara taşımacılığı için 450 kamyonu var.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leonhard Euler

Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca bilen Lucien Arkas, Arkas grup şirketleri Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2000 yılından bu yanlamasına da Arkas Holding Idare Heyeti Başkanı olarak ödev yapmaktadır.

TÜSİAD’da Ulaştırma Grubu Başkanı, Deniz Nakliyecileri Derneğinde İzmir Saymanı, Deniz Ticaret Odası, TURMEPA, ESİAD ve Alsancak Rotary Kulübü üyesidir.

Fransız Hükümeti Türkiye Dış Ticaret Müşavirliği görevi de yapmıştır. 1998 yılında Türk-Avusturya hesaplı ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle Avusturya Cumhuriyeti Büyük Gümüş Hizmet Nişanı, Fransa Ordre National du Merite Şövalyelik Nişanı, Fransa Legion d’Honneur Şövalyelik Nişanı, İtalya Cumhuurya Cumhuriyeti Großes Silbernes Liyakat Nişanı ile onurlandırılmıştır.

Arkas Holding’in bugün yurtiçinde 13, yurtdışında 19 ülkede, 37 ofisi (Yunanistan, İtalya, Monako, İspanya, Fransa, Portekiz, Cezayir, Fas, Mısır, Suriye, Lübnan, Libya, Irak, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan) bulunuyor. 61 şirketi ile yurtiçinde 5 bin 608, yurtdışında 700 kişiye istihdam sağlıyor.

Lucien Arkas, 1000’e yakın eserden oluşan Resim Koleksiyonunun sahibidir. Bu koleksiyonu görünmek için İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’ni kurdu. Ayrıca maket gemi koleksiyonu var.

Arkas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, 2010 yılında İdoolarak değiştirdi.

Evlilikleri :
1.evliliği : Çocuklarının annesi birincil eşinden boşandı. Diane Arcas, Claire Christine Arkas ve Bernard Arcas adında üç çocuğu vardır.
2.evliliği : Lucien Arkas, sekreteri Esra Arkas ile evlendi. Boşandılar.
3.evliliği : Lucien Arkas, Gülbeniz (d.1971) ile evli. (d.2013) Bir çocukları var

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı