L

Lucy Lawless

Lucy Lawless Biyografisi

Zeyna dizisindeki Savaşçı Prenses Zeyna karakteri ile tüm dünyada tanındı.

Lucy Lawless, 29 Mart 1968 tarihinde Auckland, Yeni Zelanda’da doğmuştur. Belli Başlı adı Lucille Frances Ryan’dır. 1 kız ve 5 erkek kardeşi vardır. Annesi Julie Ryan bir öğretmen, babası Frank Ryan bankacı ve Mount Albert belediye başkanlığı yapmıştır.

Lise yıllarında blumia hastalığına yakalandı. Auckland Üniversitesi‘ne gitti. Üniversite zamanı 1 yılını Almanca, Fransızca ve İtalyanca öğrenerek, 3 yılını da opera eğitimi alarak geçirdi. Sonraları operanın ona uymadığına karar vermesiyle bu sefer viyolin ve caz eğitimine yöneldi.

1995 yılında 3 birim için “Herkül” dizisinde Xena /Zeyna karakterini canlandırınca fazla beğenildi. Bunun üzerine Xena /Zeyna diye yeni bir dizi yazılarak başrolde oynadı. 1995-2001 yılları arasında 134 birim, 6 sezon süren Xena: Warrior Princess, ailesini kaybettikten sonradan yurtsuz bir şekilde çıktığı yolculukta yakın arkadaşı Gabrielle ile birlikte seyahet eden, karşısına meydana çıkan haksızlıklarla ve sorunlarla çaba eden hakiki bir prenses Xena karakteri üzerine kurulu.

Lucy Lawless, Amerika’ya taşındıktan daha sonra ilk olarak Broadway tiyatrosu’nda Eylül 1997’de Grease müzikalinde kötü kız Betty Rizzo olarak sahne aldı. Lucy Lawless, Vagina Monolokları gibi Simpsons, The X-Files, Just Shoot Me!, Veronica Mars, Burn Notice, Less Than Perfect, Curb Your Enthusiasm,ve bro’Town dizilerinde konuk usta olarak rol aldı. Kısa süren televizyon dizisi Tarzan’da ve EuroTrip, Spider-Man, ile Boogeyman filmlerinde kısa rollerde belirdi.

Müzik ile de ilgisi olan Lucy Lawless, 2006 yılında katıldığı Celebrity Duets adlı yarışmada 2. olmasıyla birlikte müziğe de profesyonel olarak yöneldi. İki albüm çıkarmanın yanında 2007-2009 yılları arasında birçok konser de verdi. Keza çoğu çizgi filmde seslendirme yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leibniz

2010 yılında kocasının da yapımcılığını üstlendiği Spartacus: Blood and Sand dizisinde eşiyle birlikte bir gladyatör okulunu yöneten, taşıdığı amaçlara varmak için çoğu şeyi yapabilecek türden bir kadını canlandırdı.

27 Şubat 2012 tarihinde Yeni Zelanda’daki petrol aramaya gidecek bir gemiye, bir grup Greenpeace üyesiyle birlikte izinsiz girip alıkoymaktan tutuklandı.

Evlilikleri :
1.eşi: Lucy Lawless, İlk evliliğini 1988 yılında Garth Lawless yapmıştır ve bu evlilikten Daisy Lawless adında bir kızı olmuştur eşinden 1995 yılında boşanmıştır.
2.eşi: İkinci evliliğini 1998’te Spartacus’un yapımcılarından Robert Tapert ile yaptı ve bu evliliğinden Julius Robert Bay Tapert, Judah Miro Tapert adında iki oğlu oldu.

Ödülleri :
2011 – Saturn Ödülleri, En İyi Tezgâhtar Bayan Oyuncu Ödülü (Spartacus: Blood and Sand dizisi)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2015 – Ash vs Evil Dead (Ruby) (TV Dizisi)
2011 – Spartacus: Gods Of The Arena (Lucretia Batiatus) (TV Dizisi)
2010 – Spartacus: Blood and Sand (Lucretia Batiatus) (TV Dizisi)
2010 – No Ordinary Family (Helen Burton) (TV Dizisi)
2009 – Bitch Slap (Mother Superior ) (Sinema Filmi)
2009 – Angel of Death (Vera) (Sinema Filmi)
2008 – Gerçek Masallar (Aspen) (Sinema Filmi)
2008 – Dragonlance: Dragons of Autumn… (Goldmoon) (Sinema Filmi)
2005 – Karabasan (Sinema Filmi)
2005 – 2009 – Battlestar Galactica (D’Anna Biers) (TV Dizisi)
2004 – Double Dare (Kendisi) (Sinema Filmi)
2003 – Tarzan (Kathleen Clayton) (TV Dizisi)
2002 – Örümcek Adam (Sinema Filmi)
1995 – 2001 – Zeyna: Savaşçı Prenses (Xena /Zeyna) (TV Dizisi)
1995 – Herkül (Xena /Zeyna) (TV Dizisi)
1994 – Hercules and the Amazon Women (Lysia) (Sinema Filmi)
1991 – The End of the Golden Weather (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Louis Armstrong
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı