L

Lütfullah Kayalar

Lütfullah Kayalar Biyografisi

1989 -1991 yılları aralarında Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı görevi yapan Lütfullah Kayalar 1 Kasım 2015 erken seçimi için Yozgat bağımsız milletvekili adayı oldu.

Lütfullah Kayalar, 1952 yılında Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesinde doğmuştur. Köken olarak ataları Orta Asya Kayı Boyu’ndan gelmekte ve Konya bölgesine yerleşmekte olup, Evlâd-ı Fatihan olarak Osmanlı ile birlikte Balkanlar Kayalar’a ve Mübadele ile Samsun ve Yozgat’a dek geniş bir coğrafyaya dayanmaktadır.

İlkokulu Yozgat Namık Kemal İlkokulunda, ortaokulu Yozgat Merkez Ortaokulunda, liseyi Ankara Aydınlık Evler Lisesinde okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de kısa bir süre okuduktan sonradan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçerek oradan avukat olarak mezun olmuştur. Mezun olduktan sonradan Yozgat ve Ankara‘da avukat olarak çalıştı.

Lütfullah Kayalar, bununla birlikte sporla da ilgilenerek Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanlığı da yaptı.

1983 yılında siyasete girerek, (ANAP) Anavatan Partisi, Ankara il örgütü kurucusu oldu. Arkasından 12 Eylül Darbesinin ardından yapılan ilk genel tercih olan 1983 Türkiye genel seçimlerinde ANAP milletvekili seçildi. XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Yozgat Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği, TBMM KİT Kurul Başkanlığı ile Tarım Orman ve Köy İşleri ve Maliye Bakanlıkları yaptı. AGİT Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu üyesi oldu.

Turgut Özal’ın Başbakan olduğu 31 Mart 1989 – 23 Haziran 1991 yılları aralarında Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı esnasında Türkiye’nin en büyük yeşil kuşak projesi ile “Şehirde ne varsa köyde de olacak” sloganı ile Türkiye genelinde büyük bir yapılandırma hareketi başlattı.

Şimşek Akbulut’un Başbakan olduğu 6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996 tarihleri esnasında Maliye Bakanı olarak tahsis yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Lale Oraloğlu

2007 Genel seçimlerine ANAP‘ın girmemesi üstüne CHP‘den aday olduysa da seçilemedi.

Halen hukukçu olarak danışmanlık yapmaktadır.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan erken genel seçiminde Yozgat‘tan egemen milletvekili adayı oldu.

Siyasi Parti İlişkileri :
1989-2002 – Anavatan Partisi (ANAP)
2002-2007 – Cumhuriyet Millet Partisi (CHP)
2007 – —– – Bağımsız

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı