M

Mehveş Emeç

Mehveş Emeç Biyografisi

Piyanist, pedagog, eğitimci

Mehveş Emeç, 29 Ağustos 1963 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Mehmet adında bir kardeşi vardır. Gazeteci Çetin Emeç‘in kızıdır. Piyano çalmaya 4 yaşındayken piyanist olan annesi Bilge Emeç ile başladı. 1968 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarına girdi ve Ferdi Ştatzer’in öğrencisi oldu. İlk orkestra konserini 9 yaşında, birincil resitalini bir sonraki yıl verdi. Konservatuarı sınıflar atlayarak 14 yaşında bitirdi.

1974 yılında okumaya başladığı İstanbul’un Karaköyl yabancı lise olan Sankt Georg Avusturya Lisesinden 1980 yılında mezun oldu.

Kazandığı bursla 1980 yılında başladığı Avusturya Salzburg’taki “Hochschule für Musik und Darstellende Kunst-Mozarteum” Üniversitesi’nden (Mozarteum Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Konser Piyanistliği ve Müzik Öğretmenliği bölümünden) 1988 yılında mezun oldu. Mezun olduğu yıl, Fransa’daki Ravel Akademisine davet edildi ve Türkiye’yi temsilen katıldığı yarışmada “En iyi Ravel yorumcusu” seçildi. Benzer okulda “Trill-Glissando-Pedal tekniklerinin dönemsel farklılıklarının örneklerle incelenmesi üzerine” Yüksek Lisans yaptı. Ve ardındaki doktorasını da verdi. Marmara Üniversitesinde 2004 yılında Doçent, 2014 yılında da Profesör oldu. Mehveş Emeç, Mozarteum Üniversitesi’nde başladığı Pedagojik çalışmalarını, ilerleyen yıllarda Orff Schulwerk Pedagojisi alanında yoğunlaştırarak, yurtiçi ve yurtdışında kıymetli eğitimcilerle “Çocuklarda Esas Müzik ve Hareket Eğitimi” üzerine araştırmalar yaparak sürdürdü.

Mehveş Emeç, 1990 yılında ünlü piyanistlerin hocası olarak bilinen Maria Curcio’dan aldığı eğlence üstüne Avusturya’dan Londra’ya taşındı. 1990-2000 yılları aralarında, Londra’da Curcio’nun asistanı olarak, dünyanın dört bir yanından gelen piyanistlere hocalık yaptı.

1988-2004 yılları aralarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın “Solist Sanatçısı” olarak tayin yaptı.

2004 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. öğretim üyesi olarak atama yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Murat Yakın

1998 yılında Kültür Bakanlığı göre Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir.

Piyanist Mehveş Emeç, 1998 yılında Reha Muhtar ile birlikte oldu.

Mehveş Emeç, 5 Temmuz 2000 tarihinde Özalp Birol ile evlendi. Selin (d.12 Haziran 2002) adında bir kızı vardır.

Babası Çetin Emeç, 7 Mart 1990‘da işine gitmek üzere İstanbul Suadiye’deki evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan’la birlikte öldürüldü.

Ödülleri :
1983 – Bösendorfer Wien – Bösendorfer Ödülü
1988 – L Academie Maurice Ravel – Milletlerarası Ravel Ödülü
1991 – Jaycees Foundation U.S.A. – Kültürel Galibiyet Ödülü
1988 – Oriflame – Türkiyenin En Başarılı Kadınları
1998 – T.C. Kültür Bakanlığı – Devlet Sanatçısı
2011 – Uluslararası Altın Çınar Ödülleri – Müzik Iftihar Ödülü
1995 – Kültür Bakanlığı – Takdirname

Üye olduğu Dernek ve Kuruluşlar :
– Orff Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Türkiye
– Orff-Schulwerk Forum Salzburg
– Milletlerarası Chopin Merkezi
– Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG)
– Avusturya Liseliler Derneği (ALD)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı