M

Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi Biyografisi

Ünlü samuray
Miyamoto Musashi, 1584‘te Harimo vilayetinde doğdu. Doğumu sırasında annesini kaybeden Miyamoto, üvey annesinin yanında büyüdü. Babasını kaybettiğinde ise henüz 9 yaşındaydı. ( Babası ile ilgili belli bir bilgi olmamasına rağmen, öldüğü sanılmaktadır. ) Çocukluğunda fiziksel görünümü epeyce etkileyen bir rahatsızlık olan egzama‘ya yakalandı. ( Bir Takım kaynaklar, hastalığa yakalanmasının sebebini Miyamoto’nun silahsız ve savunmasız yakalanmamak için yıkanmadığından kaynaklandığını yazar. )

Miyamoto, hemen şimdi küçük yaşlarda ileride adından laf ettireceğinin sinyallerini veriyordu. Oyle fakat, daha 13 yaşında birincil rakibini yenerek galibiyet ile tanıştı.

16051612 yılları aralarında tüm Japonya’yı gezdi. 30 yaşında, 60 üzeri dövüş yaptı ve hiç yenilmedi. Her dövüşünden zaferle ayrılan Miyamoto, en önemli zaferini 1612 yılında, zamanının en meşhur samurayı Sasaki Kojro’yu yenerek kazandı.urdu.

1634’te üvey oğlu Iori Kokura’ya yerleşti. Ön sıralarda bulunduğu bi savaşta atılan bir taşla ağır yaralandı oysa hayatına devam edebildi.

Yaşamının son dönemlerinde tahta ve metal oyarak eserler ortaya koydu. Zen fırçasıyla dağıtılmış tablolara imza attı. Miyamoto Musashi, bir samurayın mutlaka diğer alanlarda da kendine yer edinmesi gerektiğini savunurdu.

1643’te Reigendo mağarasında yaşamaya başladı. En manâlı eseri olan 5 Çember Kitabı (GO RIN NO SHO) nı, 1645 yılında bu mağarada, öğrencisi Teruo Moboyoki’ye ithafen yazdı. Bu eser dünya çapında nam salmakla berababer, bugün hâlâ dövüş okullarında ders kitabı olarak kullanılmaktadır.

“Strateji çizerken manâlı olan uzaktan olabilecekleri yakından
görebilmek, yakındakilere ise uzakta bakabilmektir.” Miyamoto MUSASHI

5 Çember Kitabı bütün savaş sanatları kaynakçalarının baş yapıtı oldu. Savaş sanatları dıştan bir çok alan da da kullanıldı ki Miyamoto’nun bu eseri yazmasındaki kasıt buydu. Hâlâ bir fazla işadamı alanlarında bu kitaptan kılavuz olarak faydalanmaktadır. Musashi, eserinin, savaş stratejisi üstüne bir çabuk değil, stratejiyi öğrenmek isteyenler için bir rehber oldugunu belirtmişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Michelle Pfeiffer

Musashi, dünyaya bu manâlı eseri armağan ettikten birkaç hafta sonradan benzer m

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı