M

Mustafa Sarıgül

Mustafa Sarıgül Biyografisi

Siyaset adamı.
Mustafa Sarıgül, 15 Kasım 1956 tarihinde Erzincan’ın İliç ilçesinde Güngören Köyü’nde doğmuştur. Annesi Ayşe Sarıgül, babası Hakkı Sarıgül’dür. Mustafa Sarıgül, Erzincan’ın İliç ilçesindeki Güngören Köyü İlkokulu’nda okumaya başladı, fakat ailesinin İstanbul’a taşınması nedeniyle ilkokula İstanbul Şişli’deki Talatpaşa İlköğretim Okulu’nda ilköğrenimini tamamladı. daha sonra Şişli Ortaokulu ve Zincirlikuyu Inşa Teknik Lise’sine devam etti. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakülte’sinden mezun oldu.

Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT genel müdürlüğünde atama aldı. Mustafa Sarıgül sonra ulus görevini bırakarak ticaret yapmaya başladı. 1993 yılında zamanın İstanbul Belediye başkanının yeğeni Aylin Kotil ile evlendiğinde Romanya’da fırın işletiyordu ve İstanbul’da da Renault bayiiliği vardı.

Sarıgül, siyasi yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu’nda başladı. sonradan sırasıyla Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. CHP Kurultay Delegesi oldu ve Şişli ilçesinin temsil yetisi kullandı.

Mustafa Sarıgül 1987 yılında 18. dönem TBMM İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Böylece Türkiye’nin en genç milletvekili olarak SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile devir yaptı. Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı üyeliği, Türk Parlamenter Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Arkadaşlık Grubu Idare Heyeti Üyeliği, Galatasaray Spor Klubü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Cümbür Cemaat İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı görevini üstlendi.

1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı. 2004 yerel seçimlerinde ise %70 oy oranıyla rekor kırarak bu göreve baştan seçildi. Sarıgül, Belediye Başkanlığı süresinde Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu göre devlet nişanı ile ödüllendirildi, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kadar Engellilere, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından eğitime verdiği desteklerden nedeniyle ödüllendirilmiştir. Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin Eylül 2005 seçimlerinde Almanya Başbakanı Gerard Schröder‘in tercih kampanyasına takviye verdi.

2004 CHP Genel Başkanlığına adylığını koydu fakat olaylı geçen seçim sürecinden daha sonra başarı Deniz Baykal‘ın oldu. daha sonra Mustafa Sarıgül ile O’na yardım veren arkadaşları Deniz Baykal göre disiplin kuruluna verilerek partiden uzaklaştırıldı, Danıştay tarafından aklanan Mustafa Sarıgül bir defa daha disiplin kuruluna sevk edildi ve bu kez Mustafa Sarıgül CHP’den ihraç edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Canan Arıtman

Sarıgül, ihraç kararı kendisine tebliğ edildiğine Ankara Adliyesine başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme Mustafa Sarıgül’ün itirazını haklı bularak ihraç kararını kaldırdı. Sarıgül duruşma kararıyla yeniden CHP’ye döndü.

28 Mart 2004 lokal seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığına seçildi. Sarıgül, son yerel seçimlerde “Sevgi Kazanacak” sloganıyla yüzde 67 oy alarak, CHP’li adaylar arasında bir rekora imza attı.

Kasım 2008′de DSP’ye geçmiştir. Sarıgül’ün yeniden DSP’ye katılması üstüne düzenlenen törende “Halkçı Sarıgül” sloganları atılmıştır. Bu koşul DSP’li bir takım milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit’in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP’nin adını değiştirmelerini önermiştir. Fakat kendi düşüncesine kadar Türkiye’de yeni bir sol partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başlamıştır. Bu bağlamda Temmuz 2009′da DSP’den istifa etmiştir.2009 yılında Türkiye Değişim Hareketini başlatmıştır.

2009′ yılında DSP’den istifa ettiğinden beri bağımsız bir belediye başkanı olarak tayin yapmaktadır. 22 Haziran 2010’da yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketinin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığındaki CHP‘yi destekleyeceğini açıkladı. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde, kurucusu olduğu Türkiye Değişim Hareketi üyelerine seçimde CHP’yi destekleme çağrısı yapmıştı ama kendisi CHP’li değildir.

Halen Şişli Belediye Başkanlığı görevini sürdürmekte olan Mustafa Sarıgül’e bir gazetecinin İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığına namzet olup olmayacağı yönündeki soruya; gelecekteki durumunun halkın vereceği kararlar doğrultusunda olacağını belirterek, “Benim nereye gideceğim kararını benim vermem söz konusu değildir. Çünkü Sarıgül’ün rütbe heyecanı yoktur. Benim ilk olarak vatandaşlarıma hizmet heyecanım var. O yurttaşlarım hizmet heyecanımda beni nerede bakmak istiyorlarsa önümüzdeki günlerde yapılacak olan kamuoyu yoklamaları yurttaşlarımızın takdiridir. Takdir edersiniz ama seçimlere daha 7-8 ay gibi bir vakit var. Benim birinci görevim Şişli’li yurttaşlarıma gecemi gündüzüme katarak son saatime, son dakkama kadar hizmet etmektir. Onun için daha fazla erken bir noktadayız. Önümüzdeki günlerde bakalım ne gösterecek” biçiminde yanıt verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Behçet Uz

30 Temmuz 2013 tarihinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül basın mensuplarına Şişli Evlendirme Dairesi’nde yer alan kafede sahur yemeği verdi. Yemek Yemek sonrası Mustafa Sarıgül, CHP‘ye yeniden dönüp dönmeyeceği yönündeki soruları yanıtsız bırakırken, “Bu güne dek Sarıgül olarak ben hiçbir kamuoyu yoklaması yaptırmadım. Ben kamuoyu yoklamalarımı yurttaşlarımın kalbinde görüyorum. Gittiğim her noktadan, hiçbir siyasi parti gözetmeden yurttaşlarımdan çok büyük bir ilgi görüyorum. İnşallah onların ilgilerine değer olmaya çalışacağım.”

Sarıgül yakın zamanda Sivas, Niğde, Tokat gibi birkaç ili gezeceğini belirten Sarıgül, bu gezisinin ne amaçlı olduğunun sorulması üstüne, İbrahim Karaca’nın yazdığı, “Bekle kar altındaki buğday her birine yeniden onun sularıyla yeşereceksin, başını düşey tutabilirsen tepe vereceksin, Her tarafı allı morlu, güller açar türlü türlü, bu kasırga türlü türlü, inşallah baş edeceksin, Doğudan batıdan yurduma düşen, atım eğerlendi kılıcım kuşan, ne gezersin alim günlerin geldi” şiirini okudu.

Mustafa Sarıgül, 2009 yılında DSP’den istifa ettiğinden beri egemen bir belediye başkanıdır.

Evlilikleri :
1.evliliği : Gülsüm Hülya Köksaloğlu ile evlendi. Abdurrahman Emir Sarıgül (d.1981) adında bir oğlu oldu. 1985 senesinde eşi Hülya bayan vefat etti.
2.evliliği : 1993 yılında Aylin Kotil (d.1970) ile evlendi. 2008 yılında boşandı. Ömer (d.1993) adında bir erkek çocukları vardır.

31 Ekim 2013 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile birlikte yaptığı basın toplantısında yeniden CHP’ye katıldığını açıkladı.

Mustafa Sarıgül, 2 Kasım 2013 günü CHP‘ye partiden ihracı kalkması için verdiği başvuru formu, Parti Meclisinde kabul edilince 3 Kasım 2013 günü partiden ihracı kalkmış ve bitmiş CHP’ye belli katılım olmuştur.

Şişli Belediye Başkanı olan Mustafa Sarıgül, 2014 yerel seçimleri için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’den namzet olmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mel Gibson

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanamamıştır.

Mustafa Sarıgül, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. dönem Türkiye Büyük Halk Meclisi milletvekili seçimlerinde CHP‘den İstanbul 2. bölgeden namzet oldu. İstanbul 2. Bölge’den CHP 8 milletvekili çıkardı. CHP İstanbul 2. alan 9 sıradaki Mustafa Sarıgül milletvekili seçilemedi.

31 Mart 2019 lokal seçimleri için Şişli Belediye Başkan adayı olarak gösterilmeyen Mustafa Sarıgül, 23 Ocak 2019 tarihinde CHP‘den istifa ederek DSP‘ye geçti ve 30 Ocak 2019 tarihinde DSP‘nin Şişli Belediye Başkan adayı oldu.

Yazdığı Kitapları :
TBMM‘de Bir Milletvekili
– İstanbul’da Direksiyon Sallamak
– Ne Bir Eksik Ne Bir Pozitif

Mustafa Sarıgül’ün Siyasi Yaşamı :
Gençlik Kolu Idare Heyeti üyeliği
Gençlik Kolu Idare Heyeti Sekreterliği
Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı
İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği,
1987 yılında 18. Dönem SHP.İstanbul Milletvekilliği,
TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği,
F.M.V. Işık Lisesi Mektep Aile Birliği Üyeliği,
Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği,
Türk-Alman Parlamento Arkadaşlık Grubu Idare Heyeti Üyeliği,
Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği,
Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Üyeliği,
Herkes İçin Spor Federasyonu As Başkanlığı,
Futbol Federasyonu Delegesi olarak atama yaptı
19 Nisan 1999 lokal seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı.
28 mart 2004 lokal seçimlerinde 2.defa Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı.
29 Mart 2009 Lokal Seçimlerde 3.defa Şişli Belediye Başkanı seçildi.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
1987 – 1991 – Sosyal Demokrat Demokrat Parti (SHP.)
1999 – 2002 – Demokratik Sol Parti (DSP.)
2002 – 2003 – Yeni Türkiye Partisi
2003 – 2005 – Cumhuriyet Millet Partisi (CHP.)
2008 – 2009 – Demokratik Sol Parti (DSP.)
2009 – 2013 – Bağımsız
2013 – – Cumhuriyet Insanlar Partisi (CHP.)

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/gulsum-hulya-koksaloglu/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı