M

Mustafa Şentop

Mustafa Şentop Biyografisi

Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968 tarihinde Tekirdağ’da Ahmet ve Nazire Şentop çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tekirdağ İmam konuşmacı lisesini 1986 yılında bitirmesinin arkasında 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Mustafa Şentop, öğrencilik yıllarından itibaren dağıtılmış dergilerde yazarlık yaptı. Teklif Aylık Hukuk Dergisi’nin kurucuları aralarında yer aldı ve 1988–1991 yılları arasında Genel Yayınlama Yönetmenliğini yürüttü. Yüksek Lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi‘nde Millet Hukuku alanında yaptı.

1992 yılında avukatlı stajını tamamlayan Mustafa Şentop, 1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Doktor, 2005 yılında Doçent, 2011 yılında Profesör oldu.

Marmara Üniversitesi dışında Fatih Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi.

Marmara Üniversitesi‘nde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Idareli ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü

Mustafa Şentop, 2011 Türkiye genel seçimlerinde AKP’den Tekirdağ milletvekili seçilerek TBMM’ne girmiştir. Bu dönemde Anayasa Anlaşma Komisyonu’nda partisini temsilen tahsis yaptı. 30 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen 4. Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi Olağan Kongresi’nde Merkez Karar Idare Heyeti (MYK) üyesi seçildi ve tercih işlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu. 2012 ve 2015 yılları aralarında AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. Genel Başkan Yardımcılığı görevi 12 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen 5. Hak ve Kalkınma Partisi Klasik Kongresi sonrası bitti.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde her yerde AKP’den Tekirdağ milletvekili seçilerek TBMM’ne girdi. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Megan Fox

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dönük anayasal düzenlemeleri hazırlayan ekibin başında tahsis aldı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde AKP’den Tekirdağ milletvekili seçildi. 8 Temmuz 2018 tarihinde Hak ve Yeniden Yapılanma Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili seçildi.

İyi düzeyde Arapça ve İngilizce haberdar olan Mustafa Şentop evlidir ve 4 çocuğu vardır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına namzet olan Binali Yıldırım‘ın arkasında boşalan TBMM Başkanlığı’na 22 Şubat 2019 tarihinde namzet olduğunu açıkladı. 24 Şubat 2019 tarihinde yapılan seçimin üçüncü turda 336 oyla TBMM‘nin yeni başkanı olarak seçildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı