N

Nabi Avcı

Nabi Avcı Biyografisi

Millî Eğitim Bakanıdır.

Nabi Avcı, 8 Ekim 1953 tarihinde Bilecik, Pazaryeri ilçesinde doğmuştur. Kadriye Yönlüer ve Şükriye Bayrakçı adında iki ablası vardır.

(ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında doktorasını yaptı. İletişim profesörü oldu. 1974 yılında Kültür Bakanlığı’nda memuriyete başladı.

Anadolu Üniversitesi‘nde ve istanbul Veri Üniversitesi‘nde iletişim felsefesi ve iletişim sosyolojisi üstüne dersler verdi.

1995 ve 1996 yıllarında Kanal7 Televizyonunda 360 derece isimli program yaptı. Aynı dönemde Yeni Şafak gazetesinde yazarlık ve idare yaptı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda ve Başbakanlıkta danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 yılında AKP‘den milletvekili namzet adaylığı için bu görevlerinden istifa etti.

2011 yılı Türkiye genel seçimlerinde 24.dönem TBMM Eskişehir AKP milletvekili seçildi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Arkadaşlık Grubu başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Milli Eğitim Bakanı olmuştur.

Nabi Avcı, Semra bayan ile evlidir ve 5 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Eskişehir milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Ulusal Eğitim Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu‘nun istifa etmesinin ardındaki Başbakan olarak görevlendirilen Binali Şimşek tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neda Poursaeid

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Nabi Avcı yeni kabinede görevlendirilmedi. Kültür ve Turizm Bakanı olarak yerine Numan Kurtulmuş görevlendirdi.

Kitapları :
Bombacı Parmenides
Enformatik Cehalet

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı