N

Naci Görür

Naci Görür Biyografisi

Naci Görür, 9 Eylül 1947 tarihinde Elazığ’da Nailbey Mahallesi, Ok Sokak’ta yer alan 10 numaralı şirin bir kerpiç evde doğmuştur. Mustafa adında abisi, Güllü adında ablası vardır. Annesi Hatime Hanımdır. Marangozluk yapan babası Ahmet Görür, Naci dört yaşındayken öldü. İlkokulu Altınova İlkokulu’nda, ortaokulu Atatürk Ortaokulu’nda,1963 yılında başladığı liseyi de Elazığ Lisesi’nde 1966 yılında bitirdi. Yaz aylarında tren istasyonunda “belirgin nane” şekeri satmış.
1966 yılında başladığı (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Yerbilim Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyesi Aday Adayı Bursu ile okuyarak 1971 yılında Y.Mühendis olarak mezun oldu. 1973 yılına kadar İstanbul Teknik Üniversitesinde asistan olarak çalıştı.

1973 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bursu ile doktora yerine getirmek üzere İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi Imperial College, Royal School of Mines’da D.I.C. (Diploma of Imperial College), M.Phil. (Master of Philosophy) ve PhD (Doctor of Philosphy) derecelerini alarak sedimentoloji üzerine doktorasını yaptı.

1978 yılında Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde çalışmaya devam etti. 1983 yılında doçent, 1989 yılında profesör oldu.

1997-2000 yılları aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden yaptı. Profesör Dr. Naci Görür Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi konularında uzmandır.

Türkiye’nin sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında çalışmalar yaptı. Özellikle 1999 depremlerinden sonradan Marmara Denizi’nin deprem potansiyelinin açıklığa kavuşturulması için yoğun bir faaliyet gösterdi ve çok sayıda milli ve uluslar arası proje yürüttü.

1983 yılında TÜBİTAK Özendirme Ödülü aldı. 1997 yılında yaptığı araştırmalar nedeniyle (TÜBA) Türkiye Bilimler Akademisi asil üyeliğine seçilip, ODP türkiye temsilciliği, Avrupa Bilim Vakfı ODP bilimsel komite üyeliği, ODP council üyeliği, okyanus araştırmaları bilimsel kurul üyeliği, TÜBİTAK’da Yer, Deniz, Atmosfer Bilimleri ve Çevre Araştırma Grubu Üyeliği, Tubitak milli deniz jeolojisi araştırmaları koordinatörlüğü, Tubitak bilim kurulu üyeliği gibi görevlerde çalışmıştır. 2000 yılında benzer kurumun Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı’na getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necati Ateş

2004 yılında NATO bilim ödülünü aldı.

2003–2010 aralarında benzeri zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010 Haziranından itibaren tam zamanlı öğretim üyesi olarak bitmiş İTÜ’ye döndü.

Naci Görür, 1973 yılından beri Ayten Akyıldız ile evli ve iki çocuğu vardır.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/naci-gorur/

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı