N

Nadia Comaneci

Nadia Comaneci Biyografisi

Efsane jimnastikçi Nadia Comaneci. 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları’nda bütün jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur.

Nadia Comaneci, 12 Kasım 1961 tarihinde Romanya’nın Oneşti şehrinde Gheorghe ve Ştefania-Alexandrina çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Nadia Elena Comaneci’dir. Adrian adında küçük bir erkek kardeşi vardır. Nadia, Rumen bir isim değildir, annesinin Nadia Comaneci’ye gebe olduğu dönemde bir Rus filmi izlediği ve filmde Nadezhda isminde bir karakterden etkilenerek ismini Nadia koymaya karar verdiği belirtilmiştir. Nadezhda Umut anlamına gelen bir Rus ismi ancak kendi ülkesi Romanya’da öyle meçhul bir isimdir.

6 yaşın. Çok küçük yaşlarda iken şahane bir esnekliğe sahip olan Nadia Comaneci’nin bu farklılığını ailesi kısa sürede keşfetmiş ve 6 yaşında iken Jimnastik sporuna yönlendirmişlerdir. 1975 ve 1976 senelerinde yılın atleti seçilen Nadia Comaneci, Bükreş Politeknik Üniversitesinden mezun olmuştur.

Az Önce 8 yaşında iken Romanya Ulusal Şampiyonası’nda 13’üncü olarak dikkatleri çekmiştir. Ama bu tarihten sonradan daha diğer bir yeteneğe dönüşen sporcu bir sonraki sene benzer organizasyonda birinci gelerek bütün dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır.

10 yaşında milletlerarası bir organizasyona katılan Nadia Comaneci, Yugoslavya-Romanya aralarında düzenlenen turnuvada birinci gelerek uluslararası anlamada birincil altın madalyasına da kavuşmuş oldu. Bir sonraki yıl demin 11 yaşında iken Macaristan, Polonya, İtalya gibi ülkelerde düzenlenen bütün jimnastik organizasyonlarında altın madalyaya uzanınca şöhreti bütün Avrupa’ya yayılmış oldu.

Ama kendisine şöhreti 1976 Montreal Yaz Olimpiyatları getirdi; o kadar oysa bu organizasyonla beraber Times Dergisine de kapak oldu.

Nadia Comaneci, 1976 yılında 1976 Yaz Olimpiyatları’nda jüriden 10 bütün puan alan birincil sporcu olarak tarihe geçti. Montreal’deki olimpiyatlarda 3 altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı. 1980 yılındaki Moskova Olimpiyatları’nda 2 altın, 2 gümüş madalya kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Noah Ringer

Nadia Comaneci, 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları’nda bütün jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur.

Yıllarca jimnastik gösterileri yaptı. sonradan da yarışmalardan ve gösterileri bırakıp 1984 yılında emekliye ayrıldı.

Aralık 1989‘da yaygın ırk gösterilerinin ardından gerçekleşen askeri müdahale ile devrilen Romanya Cumhurbaşkanı Nikolay Çavuşesku’nun devrilmesinden kısa bir vakit önce Nadia Comaneci, 27 Kasım 1989 tarihinde komünist rejiminden kaçarak Amerika Birleşik Devletleri‘ne iltica etti ve yeni bir hayata başladı. 2001 yılında Amerikan vatandaşlığını kazanarak çift pasaport taşımaya başlamıştır.

Nadia Comaneci, 1998 yılında Flo Hymen Momorial Ödülü’ne de laik görülerek onurlandırılmıştır.

Nadia Comaneci, 27 Nisan 1996 tarihinde ABD’li Jimnastikçi Bart Conner ile evlendi. Dylan Paul Conner (d. 2006) adında bir oğlu vardır.

Nadia Comaneci, 2003 yılında Romanya’nın ABD fahri konsolosu oldu ve ülkesinin sporla ilgili her kurumunun onursal başkanlığını yapıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı