N

Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu Biyografisi

Naim Süleymanoğlu, ‘Cep Herkülü‘ lakaplı, 46 dünya rekoruna imzasını atan, eski ulusal sporcu. Bütün zamanların en iyi haltercisi olarak, Türk ve Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı.
23 Ocak 1967’de, Mestanlı, Bulgaristan’da dünyaya gelen Naum Shalamanov, haltere 10 yaşındayken başladı. 1982’de, Brezilya‘da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda, 52 kiloda iki altın madalya alarak kazanan olan Süleymanoğlu, 16 yaşında, rekor kırarak yeniden şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekorunu kıran halterci ünvanını aldı.

19831986 yılları arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere bütün 62 rekor kıran ve yeniden bu dönemde Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda, 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşayan Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986’da dünyada, yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angles Olimpiyatları‘na, Bulgaristan‘ın da Sovyetler Birliği’nin yanına boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası‘nda bir zaman ortadan kaybolan ve daha sonra 11 Aralık’ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak, Türkiye‘de yaşama, ve Türk Milli Takımı namına karşılaşmalara çıkma telebinde yer alan sporcu, talebinin kabul edilmesinin arkasında, Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde rol oynayan Turgut Özal, 16 Aralık’ta ülkemize gelen Naim Süleymanoğlu’nu kucaklayarak basına ve halka tanıttı. 20 Aralık 1987’de, Naim Süleymanoğlu, Cumhuriyet Halter Turnuvası‘nda dünya rekoru kırdı.

1988‘de, Avrupa Halter Şampiyonası‘na Türkiye adına katılan ve üç altın madalyanın sahibi olan ve 60 kiloda, koparmada 150 kg kaldırarak dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, o yıl 7 Aralık’ta, Beyaz Saray‘da Başkan Ronald Reagan ve eşi tarafından kabul edildi. Benzer yıl, Seul Olimpiyatları‘na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek zorunlu izin alındı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nurettin Sözen

Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu, 60 kg koparmada sırasıyla, 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, topnya ve 6 olimpiyat rekoru kırarak, Türkiye olimpiyatlar tarihinde, güreş dışarıda ilk altın madalya kazandıran sporcu olarak adını Türk spor tarihine yazdırdı.

1992 Barcelona Olimpiyatları‘nda, rakiplerine aleyhinde ezici fayda sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine o yıl, Milletlerarası Halter Basın Komisyonu göre “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994‘te Bulgaristan’da yapılan, Avrupa Halter Şampiyonası’nda da, yalnızca üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.

İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda, başta Türk seyircisi önüne çıkan ve bu şampiyonada sakat olmasına rağmen, 3 dünya rekoru kırarak, üç altın madalya kazanan Süleymanoğlu, bu performansıyla, en enerjik sporcu ünvanı kazandı. 1995’te, Avrupa Halter Şampiyonası’nda, tekrar sakat olmasına rağmen, 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak, Türk Milli Halter Takımı’nın birinci olmasında manâlı katkılarda bulunmuş oldu.

Çin‘de yapılan Dünya Şampiyonasın’a da sakat çıkarak, 3 altın madalya şampiyon Süleymanoğlu, 1996’da, Amerika’da düzenlenen Atlanta Olimpiyatları‘nda, 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak, 3. kere olimpiyatlarda madalya kazanmasıyla tarihe geçen sporcu, Sidney Olimpiyatları’nda, sakatlığının devam etmesi ve ağrıları nedeniyle başarı gösteremedi.

Kariyeri boyunca, olimpiyatlardan kazandığı 3 Altın Madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu vardır. 46 kere dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, 2000 senesinin 7 – 9 Aralık günleri arasında, Atina‘da toplanan, Uluslararası Halter Federasyonu Kongresi’nde astbaşkanlığa seçildi.

Naim Süleymanoğlu sporu bıraktıktan sonradan siyasete atıldı. 2004 Lokal Seçimlerinde MHP‘den Büyükçekmece’nin Kıraç Beldesi belediye başkan adayı ve 2007 Genel Seçimlerinde MHP’den İstanbul milletvekili adayı oldu. Fakat seçilemedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nizamülmülk

2012 Londra Olimpiyatları çerçevesinde, Naim Süleymanoğlu’nun adı Londra Metrosu’ndaki bir durağa verildi.

Naim Süleymanoğlu, 25 Eylül 2017 tarihinde karaciğer yetmezliği sebebi ile Bakırköy’de bir hastanede yoğun bakımda tedavi altına alındı.

6 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Ataşehir Memorial hastanesinde karaciğer nakli ameliyatı oldu. 18 Kasım 2017 tarihinde çare gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı