N

Naim Talu

Naim Talu Biyografisi

Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı.

Mehmet Naim Talu, 22 Temmuz 1919 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1943 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.

Bir vakit Sümerbank’ta çMerkez Bankası’na geçti. 1966 yılında Merkez Bankası’na vekâleten Genel Müdürlük yaptı. 1967 yılında Genel Müdür oldu. 1970 yılında Merkez Bankası’nın her yerde örgütlendirilmesi üzerine Bankanın ve İdare Meclisinin Başkanlığına getirildi.

Naim Talu, 11 Aralık 1971 – 22 Mayıs 1972 aralarında atama yapan 2. Nihat Erim Hükümetinde Ticaret Bakanı olarak siyasi hayata girdi. Ondan sonradan gelen Ferit Melen Hükûmeti’nde de yerini korudu. 1972 yılında Ticaret Bakanı iken, zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay göre Senato Üyeliğine atandı. Melen Hükûmeti çekilince Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Yargı Partisi’nin gösterdikleri iki taraflı namzet olarak; Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk kadar Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Üyesi Naim Talu’ya verildi. AP ve CGP’den oluşan bir koalisyon hükümetini (36. T.C. Hükûmeti’ni) kurdu.

1973 seçimleri bu hükûmet vaktinde yapıldı ve seçimden sonradan hiçbir partinin kimsesiz hükûmet kurmağa tatmin edici çoğunluğu sağlayamaması üzerine Talu kabinesi Şubat 1974’e değin işbaşında kaldı. . 15 Nisan 1973-26 Ocak1974 tarihleri aralarında başbakanlık yaptı.

Bülent Ecevit başkanlığında Cumhuriyet Millet Partisi Millî Selamet Partisi koalisyonunun gerçekleşmesi üzerine Talu, görevi Ecevit’e devretti. 1976 yılında Kontenjan Senatörlüğü sona erdi. aynı sene Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Naim Talu, Gevher Talu evliydi. Tülin ve Füsun adında 2 kız babasıydı.

Naim Talu, 15 Mayıs 1998 tarihinde İstanbul’da 79 yaşında öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nejat Uygur
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı