N

Nalan

Nalan Biyografisi

“Of Aman Nalan” lakaplı şarkıcı

Tam adı Emine Nalan Tokyürek olan Nalan Tokyürek, 15 Kasım 1973 tarihinde Eskişehir’de polis bir baba ve ev hanımı bir annenin üçüncü kızları olarak dünyaya geldi. Babasını tayini sebebiyle 3 yaşındayken İstanbul’a taşındılar. İlkokula İstanbul’da başladı. 5.sınıfa dek İstanbul’da okudu. Babasının tayini çıktığı için taşındıkları Afyon’da ilk okulu bitirdi.

1984 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikialgı Eğitimi, Kanun öğrencisi olarak ortaokula başladı. Lise ve üniversite öğrenimine de benzer okulda şan bölümü öğrencisi olarak devam etti. Klasik Türk Müziği eğitimini bu okulda tamamladı.

Daha üniversitede öğrenciyken, mektep arkadaşlarından kurulu bir grupla Beşiktaş Cadde Bar’da yaptığı programlarla İlk sahne deneyimini kazandı.

1993’te Ataköy Regatta, Twins Bar’da sahne almaya başladı. O dönemlerde Garo Mafyan, hazırladığı bir albüm için solist aramaktaydı. Çalıştığı barda Nalan’ı dinledikten daha sonra albümü onun okumasını istedi. Şarkılar hazır olduğu icin kısa sürede albümü tamamladılar.

İlk albüm, 1994’te “OF AMAN” adıyla piyasaya çıktı. 800.000-lik satışla o dönemde meydana çıkan albümler içinde en başarılı albüm oldu. Akıllarda albümünün adıyla bütünleşerek, ‘Of Aman Nalan‘ olarak kaldı; öyle tanındı, öyle sevildi.

1994 ile 2000 yılları arası haftanın her günü sik astımı ortay çıkınca doktorların uyarısınca sahne dünyasına veda etmek zorunda kaldı.

Babasının en büyük hayali ve isteği olduğundan dolayı onun anısına 2007 yılında “TÜRK SİNEMASI KLASİKLERİ” adı ile bir Türk Sanat Müziği albümü çıkarttı. Bu albüm bilhassa yorum ve icrası ile bu dalın duayenleri arasında fazla beğeni topladı. Nalan müzik ve nota bilgisini, nota ile şarkı söylemeyi bir fazla kişiye bu işin nasıl yapılacağını gösterdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necip Uysal

Sonrasında üreten ve beste yapan bir Usta olma özelliğine geri dönerek 2009 yılında “DEMODE” albümü ile baştan çalışmalarına devam etti.

İlk albümü, 1994 de “Of Aman” adıyla piyasaya çıktığında uzun zaman “Of Aman Nalan” adıyla anılmıştır. Nalan toplam 9 solo albüm yayınlamıştır.

Yakın zamanda Kaş veya Fethiye’ye yerleşme kararı aldı.

Ödülleri :
2006: 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri – En iyi Fantazi Müzik sanatçısı Bayan

Albümleri :
1994 – Of Aman
1995 – Cansuyum
1997 – Usul Yöntem
2000 – Nalan
2002 – Nalan
2003 – Cayır Cayır
2005 – Adresi Biliyorsun
2007 – Türk Sineması Klasikleri
2009 – Demode

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı